NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Erikson, Steven - "Cena szczęścia"

Clarke, Arthur C. - "Koniec dzieciństwa" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Ukazały się

Hałas, Agnieszka - "Śpiew potępionych"


 antologia - "Ja, legenda"

 Parnow, Jeremiej; Jemcew, Michaił - "Morze Diraca"

 antologia - "Wizje alternatywne. Edycja limitowana"

 Kornbluth, Cyril M. - "Wilczojad"

 Piper, H. Beam - "Kudłacze. Trylogia"

 Żerdziński, Maciej - "Imperium hiacyntów" (2019)

 Żerdziński, Maciej - "Opuścić Los Raques" (2019)

Imprezy

Dni Fantastyki 2019 r.
Od: 2019-07-05
Do: 2019-07-07

Linki

2015-05-21 16:26:40 Nominacje do Śląkf 2014

Prezentujemy osoby nominowane, wraz z uzasadnieniami, do nagrody Śląkfa za rok 2014:

Nominacje w kategorii Autor Roku:

Jakub Ćwiek

Jakub Ćwiek jest w środowisku fanów fantastyki postacią znaną i lubianą. Pisarz, autor kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań, sięgający również po inne formy twórczości: współtworzył komiks, prowadził grupę teatralną, odważnie próbuje łączyć czytanie z muzyką rockową (trasa Rock&Read). W 2014 roku Jakub nie zwalniał tempa, wydał powieści „Dreszcz 2. Facet w Czerni” oraz „Chłopcy 3: Zguba”. Opublikował zbiór opowiadań „Kłamca 2,5. Machinomachia” połączony z grą karcianą. Jego kolejne publikacje spotykają się z zasłużoną przychylnością, zarówno wśród nowych czytelników, jak i zdeklarowanych fanów. Przy tym wszystkim Jakub pozostaje autentyczny i naturalny w swojej działalności fanowskiej, jest obecny na wielu konwentach i wydarzeniach fanowskich.
Doceniając różnorodną twórczość, dotychczasowe osiągnięcia literackie oraz konsekwencje w sięganiu po coraz to nowe formy artystycznego wyrazu, mam zaszczyt nominować Jakuba Ćwieka do nagrody Śląkfa 2015.
Bogusław KobicAleksander Tukaj i Mikołaj Wicher

Pora zmienić świat. Nawet jurorzy najstarszej nagrody fantastycznej w Polsce nie mogą nie zauważyć, że gry narracyjne i fabularne stały się znaczącym elementem fantastycznego pejzażu. A także tego, że ich tworzenie jest sztuką.
Larp „Wszystko dla N” to opowieść o zaufaniu, wierze, zmaganiach z samym sobą. Jego twórcy stawiają ważne pytania, skłaniają gracza – współtwórcę opowieści – do głębokiej introspekcji, tworząc jednocześnie larpa o wysokim poziomie grywalności. Starannie przemyślana fabuła, oszczędne rekwizytorium i perfekcyjna gra nastrojem czynią z „Wszystko dla N” dzieło sztuki. Za stworzenie tego dzieła, za spektakl emocji na najwyższym poziomie nominuję Aleksandra Tukaja i Mikołaja Wichra do nagrody Śląkfa w kategorii Twórca Roku.
Klaudia HeintzeNominacje w kategorii Wydawca/Promotor Roku:

Genius Creations

To wariaci, pomyślałam, kiedy usłyszałam, że oto powstaje na rynku fantastycznym nowe wydawnictwo, które publikować będzie debiutantów albo autorów z niewielkim dorobkiem. Tymczasem Genius Creations po niecałym roku działalności radzi sobie bardzo dobrze, ich książki zbierają pozytywne recenzje i zaczynają odnosić pierwsze sukcesy („Pokój światów” Pawła Majki został w tym roku nominowany do nagrody im. Jerzego Żuławskiego). Co więcej, mogę potwierdzić, że GC wydaje wartościowe pozycje – w końcu „Błąd warunkowania” Anny Nieznaj sama polecam na okładce. Nie wiem, jaka będzie przyszłość wydawnictwa, ale życzę im wszystkiego najlepszego – żeby utrzymało się na rynku, żeby wyrosło spośród ich autorów nowe pokolenie popularnych pisarzy i oczywiście żeby wciąż wydawali dobre książki. A na razie, za odwagę oraz dobór tekstów, nominuję Genius Creations do nagrody Śląkfy.
Anna KańtochPiotr „Kula” Milewski

W polskim fandomie larpowym nie ma wielu ludzi bardziej zaangażowanych w otwarcie go na ludzi z zewnątrz niż Piotr Milewski. Można by wiele mówić o jego działalności w samym roku 2014, ale chciałbym się skupić na dwóch inicjatywach – pierwszą jest KOLA 2014, drugą inicjatywa BlackBox 3City. Dlaczego akurat one? Obie są skoncentrowane na budowie wizerunku środowiska poza fandomem: KOLA jako odnosząca sukcesy konferencja naukowa ściągająca gości z kraju i z zagranicy oraz BlackBox 3City jako serie larpów całkowicie otwartych i ogólnodostępnych.
Każda z nich robi dla środowiska więcej niż najlepszy scenariusz larpowy czy przełom techniczny. I właśnie ze względu na to chciałbym nominować Piotra „Kulę” Milewskiego do Ślakfy w kategorii Promotor Roku.
Michał Cholewa


Ignacy Trzewiczek

W ostatnich latach rynek gier planszowych w Polsce przeżywa renesans. Nowi, utalentowani twórcy pojawiają się jeden po drugim, udało nam się również zyskać kilku naprawdę rozumiejących rynek wydawców. Wśród tego grona jest Ignacy Trzewiczek, który od lat prezentuje niezmiennie pomysły ciekawe, nowatorskie, zauważane w kraju i za granicą. Jego dorobek kwalifikowałby go na nominację każdego roku – a 2014 był dobrym rokiem nawet w jego zwykłej skali.
Aż dwie gry wydane przez Portal w 2014 doczekały się uznania nie tylko polskich graczy. Pierwszą była wydana w porozumieniu z CD Projektem gra Wiedźmin, drugą – doskonali Imperial Settlers, gra, która zdobyła aż siedem nominacji do prestiżowej nagrody Golden Geek, a jej tryb solo zwyciężył w kategorii najlepszej gry dla jednej osoby.
Ignacy był na pewno jednym z motorów, które ruszyły polską scenę zarówno RPG, jak też gier planszowych, i konsekwentnie działa od wielu lat. Dlatego z dumą nominuję go do Śląkfy w kategorii Wydawca Roku.
Michał CholewaWydawnictwo Akurat (Arkadiusz Nakoniecznik)

Wydawnictwo Akurat to powstały w 2013 roku imprint Muzy, w założeniach mający publikować literaturę popularną: fantastykę, kryminał czy erotykę. Jak łatwo zgadnąć, interesuje nas dobór tytułów fantastycznych, a na ten na pewno nie można narzekać (no, może poza ilością tytułów). W 2014 roku dzięki Akurat do księgarń trafiła dylogia „Sen o krwi” Nory K. Jemisin, „Bot” Maxa Kidruka, „Czerwone koszule” Johna Scalziego nagrodzone w zeszłym roku Hugo czy „Marsjanin” Andy’ego Weira, i to bez czekania na zapowiadaną na jesień tego roku ekranizację. Z tej krótkiej listy wyłania się obraz wydawnictwa oferującego niewiele tytułów, ale za to różnorodnych, niebojącego się sięgać po ciekawe pozycje, nawet jeśli nie gwarantują one szybkiego zysku. Obraz ten dopełniają oficjalnie nieobjęte „zasięgiem” tegorocznych Śląkf, lecz warte wspomnienia: wydane w 2013 roku „Wśród obcych” Jo Walton (nagroda Hugo), dwa pierwsze tomy cyklu „Drozdy” Chucka Wendiga, wydany już w tym roku „Mniejszy cud” polskiej autorki Magdaleny Salik czy w końcu zakupienie praw do zeszłorocznej sensacji, czyli „Ancillary Justice” Ann Leckie.
Joanna SłupekNominacje w kategorii Fan Roku:


Krzysztof „Khaki” Baranowski

System MasterMind, stworzony przez Krzysztofa „Khakiego” Baranowskiego, nie jest jedynie kolejnym portalem informacyjnym. Nie jest nawet popularną obecnie próbą budowania społeczności – jest zdecydowanie czymś więcej. To rzetelna baza wiedzy, dzięki której każda osoba zainteresowana grami RPG może się doskonalić zarówno jako gracz, jak i mistrz gry. Obejrzeć prezentację, wysłuchać nagranej prelekcji, uczestniczyć w warsztatach.
Ktoś powie, że w dobie internetu wszystkie podobne informacje gdzieś można znaleźć. Jednak Krzysztofowi udało się nie tylko zebrać je w jednym miejscu, wyselekcjonować, ale też zadbać o formę, dzięki czemu jego serwis bez przesady można nazwać profesjonalnym centrum rozwoju.
Ze względu na ogrom włożonej pracy, poziom zawartych materiałów, jak i stale rosnącą jakość serwisu, z prawdziwą przyjemnością nominuję Krzysztofa Baranowskiego do Śląkfy w kategorii Fan Roku.
Michał CholewaDominik „Dracan” Dembinski (Liveform)

Dominik Dembinski jest autorem larpów i prezesem stowarzyszenia Liveform, które w 2014 roku rozpoczęło rewolucję larpową. Poprzez nawiązanie strategicznej współpracy z inwestorami i twórcami z zagranicy umożliwił polskim larpowcom tworzenie gier w najbardziej zapierających dech w piersiach lokacjach. Wraz ze stowarzyszeniem Liveform oraz członkami innych grup larpowych stworzył projekt College of Wizardry, o którym dziś mówią media na całym świecie. Dzięki jego pracy media zaczęły postrzegać larpy jako liczącą się dziedzinę rozrywki i fascynujące hobby kształtujące osobowość oraz rozwijające inteligencję. Agencje Reuters i Associated Press zabiegają o prawo do relacjonowania kolejnych projektów Liveform, a gminy, zarządy zamków i firmy rozpoznały w larpach godny uwagi potencjał biznesowy. Na łamach portalu Polska.pl Ministerstwo Spraw Zagranicznych prezentuje College of Wizardy jako jedną z najważniejszych atrakcji naszego kraju.
Stowarzyszenie Liveform to inicjatywa, która połączyła twórców, dla których larpy są czymś więcej niż tylko pasją – sposobem na życie. W 2015 roku Liveform było organizatorem Konferencji Larpowej w Katowicach. Członkowie stowarzyszenia są łącznie laureatami 4 Złotych Masek oraz autorami kilkudziesięciu artykułów dotyczących teorii larpowej. Za całokształt pracy, ze szczególnym uwzględnieniem projektu College of Wizardry, z przyjemnością nominuję Dominika do Śląkfy w kategorii Fan Roku.
Klaudia HeintzeWojciech „Bestia” Koźliński

Wśród twórców imprez larpowych Wojciech „Bestia” Koźliński jest osobą, której nie da się pominąć. To człowiek, który angażuje się w pełni w swoją działalność, nie boi się nowych rozwiązań, ma wiele pomysłów i co więcej, realizuje je.
Nie inaczej było w 2014 roku. Nie tylko doprowadził do ukazania się w nim dwóch numerów bezpłatnego czasopisma sieciowego PAX, ale również organizował aż dwie duże imprezy: Orkon 2014, najstarszy w Polsce konwent poświęcony larpom i grom terenowym, oraz Steam&Sword Zamieć – jeden z bardzo niewielu dużych larpów zimowych oraz cenne uzupełnienie konsekwentnie budowanego przez Wojciecha uniwersum. Zarówno Orkon, jak i Zamieć były sukcesami w swoich kategoriach i krokiem naprzód w szybko rozwijającym się środowisku.
Pomysły, pracowitość i konsekwencja to cechy, które powinien mieć organizator dużych imprez. Wojciech ma je wszystkie i jego działalność w 2014 roku to potwierdza. Z tego też powodu chciałbym nominować go do Śląkfy w kategorii Fan Roku.
Michał CholewaWojciech „Kelen” Nelec

W 2014 roku minęło 75 lat, odkąd Bob Kane i Bill Finger stworzyli postać Batmana, jednego z najbardziej popularnych superbohaterów, jaki kiedykolwiek istniał. Dzięki Wojciechowi Nelcowi – wieloletniemu redaktorowi portalu Batcave.com.pl – również w Polsce mogliśmy uczestniczyć w obchodach tego jubileuszu.
Wojtek we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu zorganizował Dzień Batmana, Comic Wars oraz Dzień Darmowego Komiksu. Kolejny raz był koordynatorem bloku komiksowego na Pyrkonie i Animachinie. Wygłosił wykład podczas konferencji naukowej „75 lat Batmana”.
Jednak moim zdaniem najbardziej znaczące było upowszechnianie przez niego wiedzy o nieznanym dla wielu osób współtwórcy Batmana, Billu Fingerze. Poruszał tę kwestię podczas prowadzonych prelekcji na wielu konwentach, m.in. na Pyrkonie, jako gość na Polconie, na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier, na Animachinie oraz podczas audycji radiowych Prosto z Kadru w Radiu Afera. Dzięki jego rozmowom z wydawnictwem Centrala możemy cieszyć się z wydanego w Polsce picture booka autorstwa Tylera Noblemana „Cudowny chłopak Billy”.
Będąc wdzięczną za zorganizowanie tak wielu ambitnych projektów, nominuję Wojciecha Nelca do Śląkfy w kategorii „Fan roku”.
Aleksandra WojciechowskaWojciech Rzadek

Gry narracyjne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. W Polsce najbardziej prestiżowym turniejem, mającym na celu wyłonienie i uhonorowanie najlepszych mistrzów gry, jest istniejący od 1998 roku Puchar Mistrza Mistrzów – impreza wymagająca od organizatorów nie tylko znajomości środowiska, ale też wiele pracy i serca. Od czterech lat organizacją PMM zajmuje się jeden z najlepszych polskich mistrzów gry, trzykrotny laureat Pucharu, jedyny mistrz, który zdobył puchar na stałe. Za zaangażowanie i pracę wkładaną w organizację turnieju, za rzetelność i profesjonalizm, a także za godne reprezentowania naszej wspólnej pasji nominuję Wojtka Rzadka do nagrody Śląkfa w kategorii Fan Roku.
Klaudia Heintze

Dodał: Shadowmage

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Kjarik - 18:07 21-05-2015
Flejm na Ćwieka za 3... 2... 1... ;)

Trzymam kciuki za GC, reszta mnie nie interesuje.

KuraWGaciach - 18:37 21-05-2015
Ćwiek i autor roku?????????? Ktoś tu zażywa srogie narkotyki...

kurp - 21:30 21-05-2015
No, chwilkę to potrwało.

Aegnor - 21:55 21-05-2015
Proponuję przyznawać także nagrodę w kategorii Ćwiek Roku. Wtedy szanse tej "postaci znanej i lubianej" będą jeszcze większe. Może zdopinguje go nawet do kolejnej edycji trasy, tym razem pod szyldem "Rock&Eat" czyli odważnego łączenia słuchania muzyki ze spożyciem kotleta.

Fidel-F2 - 22:30 21-05-2015
kotlet w życiu ważna rzecz

Tigana - 23:06 21-05-2015
Nie uważam twórczości Jakuba Ćwieka za najlepsze co mogło spotkać polską fantastykę, ale czasami odnoszę wrażenie, ze jest on hejtowany dla samego hejtowania. Czy to jego wina, że jest popularny i mam masę fanów? Trasy promocyjne - czy jest zabronione żeby inni twórcy robili to samo? Jakub stara się promować, wychodzi do czytelników, komentuje mnóstwo zjawisk i robi to moim zdaniem całkiem udanie. I to pewnie też zbrodnia.

KuraWGaciach - 07:59 22-05-2015
No to takie polactwo, wszyscy zazdroszczą mu sukcesu.
Wszyscy w domu kolego?

nosiwoda - 09:03 22-05-2015
A pierwsza kategoria to Autor Roku czy Twórca Roku? Bo jeśli to pierwsze, to nie za bardzo rozumiem, w jaki sposób LARP się na nią łapie.

Tigana - 13:44 22-05-2015
KuraWGaciach pisze:No to takie polactwo, wszyscy zazdroszczą mu sukcesu.
Wszyscy w domu kolego?

A są jakieś racjonalne powody? Pytam szczerze, bo z taką argumentacja się spotkałem.

KuraWGaciach - 22:52 22-05-2015
Racjonalnym powodem jest żenujący poziom jego wypocin i czerstwa postawa.

Tigana - 17:01 23-05-2015
KuraWGaciach pisze:Racjonalnym powodem jest żenujący poziom jego wypocin i czerstwa postawa.

Dość ogólnikowe te argumenty. Czerstwa postawa - mógłbyś to rozwinąć?

KuraWGaciach - 18:22 24-05-2015
Of kors. Czerstwa postawa objawia się chęcią pokazania światu swoich marnych wypocin, podczas gdy nie powinny nigdy one opuszczać kloaki w której się narodziły.

Tigana - 18:37 24-05-2015
Faktycznie mocny argument.

Mamerkus1 - 19:00 24-05-2015
Wyjątkowo się z Orciem zgodzę. Ćwieku to na pewno fajny kompan do beerfestów, ale pisarzem jest żadnym.

kolor55 - 19:41 24-05-2015
Dotrwałem gdzies do połowy 1 tomu Kłamcy . Cykl Chłopcy , również jest tak żałośnie słaby ?

KuraWGaciach - 21:10 24-05-2015
Zdecydowanie tak.

AM - 21:19 24-05-2015
Mamerkus1 pisze:Wyjątkowo się z Orciem zgodzę. Ćwieku to na pewno fajny kompan do beerfestów, ale pisarzem jest żadnym.


Według jakich kryteriów jest słabym pisarzem? Rynek mówi coś zupełnie innego. Prawdę mówiąc to jedyny wyznacznik wartości w kategorii "literatura rozrywkowa, mająca się jak najlepiej sprzedawać".

Janusz S. - 11:02 25-05-2015
AM pisze:
Mamerkus1 pisze:Wyjątkowo się z Orciem zgodzę. Ćwieku to na pewno fajny kompan do beerfestów, ale pisarzem jest żadnym.


Według jakich kryteriów jest słabym pisarzem? Rynek mówi coś zupełnie innego. Prawdę mówiąc to jedyny wyznacznik wartości w kategorii "literatura rozrywkowa, mająca się jak najlepiej sprzedawać".

Jedyny wyznacznik? Hm... czy w takim razie podpisuje się pan również pod stwierdzeniem, że A. Pilipiuk to najlepszy polski pisarz "literatury rozrywkowej".

gg72 - 14:22 25-05-2015
Janusz S. pisze:
AM pisze:
Mamerkus1 pisze:Wyjątkowo się z Orciem zgodzę. Ćwieku to na pewno fajny kompan do beerfestów, ale pisarzem jest żadnym.


Według jakich kryteriów jest słabym pisarzem? Rynek mówi coś zupełnie innego. Prawdę mówiąc to jedyny wyznacznik wartości w kategorii "literatura rozrywkowa, mająca się jak najlepiej sprzedawać".

Jedyny wyznacznik? Hm... czy w takim razie podpisuje się pan również pod stwierdzeniem, że A. Pilipiuk to najlepszy polski pisarz "literatury rozrywkowej".


A jaki znasz inny? Skoro najwięcej czytelników na niego głosuje (portfelem), no to jest najpopularniejszy :) Czyli "najlepszy" (w tej kategorii; albo z punktu widzenia wydawcy) :P

AM - 15:11 25-05-2015
Janusz S. pisze:
AM pisze:
Mamerkus1 pisze:Wyjątkowo się z Orciem zgodzę. Ćwieku to na pewno fajny kompan do beerfestów, ale pisarzem jest żadnym.


Według jakich kryteriów jest słabym pisarzem? Rynek mówi coś zupełnie innego. Prawdę mówiąc to jedyny wyznacznik wartości w kategorii "literatura rozrywkowa, mająca się jak najlepiej sprzedawać".

Jedyny wyznacznik? Hm... czy w takim razie podpisuje się pan również pod stwierdzeniem, że A. Pilipiuk to najlepszy polski pisarz "literatury rozrywkowej".


Podpisałbym się pod stwierdzeniem, że najlepszy jest Andrzej Sapkowki :).

Janusz S. - 18:17 25-05-2015
AM pisze:...

Podpisałbym się pod stwierdzeniem, że najlepszy jest Andrzej Sapkowki :).

Kurczę, wiedziałem, że o kimś zapomniałem zadając to pytanie. Należało mi się. :)

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Szczęki"


Artykuły

Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e02)

Recenzje

Baxter, Stephen - "Masakra ludzkości"


 Zelazny, Roger - "Aleja Potępienia"

 Jadowska, Aneta - "Dzikie dziecko miłości"

 Majka, Paweł - "Jedyne: Ścieżki krwi"

 Barnhill, Kelly - "Syn wiedźmy"

 Corey, James S.A. - "Gry Nemezis"

 Piekara, Jacek - "Płomień i krzyż", tom 3

 Wexler, Django - "Piekielny batalion"

Fragmenty

 Guzek, Marcin A. - "Szare Płaszcze: Rubież"

 Babraj, Rafał - "Dystrykt Warszawa"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Heinlein, Robert A. - "Hiob. Komedia sprawiedliwości"

 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Bonowicz, Karina - "Gdzie Diabeł mówi dobranoc"

 Strickland, Adrianne; Miller, Michael - "Cień" #2

 Strickland, Adrianne; Miller, Michael - "Cień" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS