NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Ukazały się

Grimwood, Ken - "Powtórka" (wyd. 2024)


 Psuty, Danuta - "Ludzie bez dusz"

 Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

 Martin, George R. R. - "Gra o tron" (wyd. 2024)

 Wyrzykowski, Adam - "Klątwa Czarnoboga"

 Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

Linki

2009-06-30 17:34:53 Lipcowe patronaty Katedry

Przedstawiamy listę naszych lipcowych patronatów.

Bernard Cornwell - "Wagabunda"

Po niespodziewanym triumfie Anglików w bitwie pod Crécy w 1346 roku wojna stuletnia wyraźnie traci impet. Thomas z Hookton, poznany w powieści „Hellequin. Jeźdźcy z piekieł” zostaje obarczony przez swego króla niecodzienną misją – ma wyruszyć na poszukiwania świętego Graala. Legendarna relikwia, mocno związana z rodem bohatera, rozbudza wielkie namiętności ówczesnych władców, ponieważ, jak głosi legenda, stanowi źródło bogactwa i czyni jej posiadacza niezwyciężonym w walce. Ale tak cenny przedmiot cieszy się nie tylko zainteresowaniem monarchów – w ślad za Thomasem rusza również inkwizycja i rozpaleni chciwością złoczyńcy...
Losy Thomasa z Hookton pozwalają zobaczyć panoramę wojny stuletniej toczonej pomiędzy Anglią i Francją nie tylko jako starcie monarchów, ale także i zwykłych ludzi, którzy ruszają na wojnę w poszukiwaniu przygód, pieniędzy czy zemsty. Realia czternastowiecznej Europy oddane są tak wiernie, że czytelnik może poczuć się jak gdyby przeniósł się w czasie. Bohaterowie Bernarda Cornwella są ludźmi z krwi i kości: czasem zdradzieccy, czasem szlachetni, zaślepieni miłością albo nienawiścią.


Bernard Cornwell
Jeden z najbardziej cenionych pisarzy brytyjskich na świecie. Autor powieści historycznych, przetłumaczonych na 20 języków i wydanych w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy. Dorobek pisarza doceniła królowa Elżbieta II, przyznając mu tytuł Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego.
W Polsce ukazały się m.in. "Hellequin. Jeźdźcy z piekieł" z cyklu „Trylogia świętego Graala”, "Zimowy monarcha", "Excalibur" oraz "Nieprzyjaciel Boga", tworzące cykl powieści o królu Arturze, a także „Kampanie Richarda Sharpe’a” o przygodach brytyjskiego żołnierza w czasach napoleońskich, który zaczyna swą wojskową karierę od szeregowca i dzięki odwadze awansuje aż do stopnia pułkownika ("Trafalgar 1805", "Łupy. Zdobycie Kopenhagi 1807", "Tygrys. Oblężenie Seringapatam 1799"). Tytułową rolę w ekranizacjach powieści z tego cyklu powierzono znanemu aktorowi Seanowi Beanowi.


Wydawnictwo: Erica
Tytuł oryginału: Vagabond
Data wydania: czerwiec 2009
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 145 x 205 mm
Rok wydania oryginału: 2001
Tom cyklu: 2


Felix Gilman - "Gromowładny"

Egzotyczna powieść w stylu Borgesa, która nawet na chwilę nie traci tempa i nie rozczarowuje. Miasto, prawdziwe bądź wymyślone, pojawia się w wielu gatunkach powieści fantastycznych, zwłaszcza w literaturze urban fantasy. Jednak niewiele fikcyjnych powieści w prawdziwie ekstrawagancki sposób czci, odkrywa i bada miasta; rzadko kiedy miasto przestaje być jedynie dekoracją, a staje się pełnoprawnym bohaterem. Na myśl przychodzą Bellona Delany’ego, New Crobuzon Miélville’a, Viriconium Harrisona, Ambergris VanderMeera, Gormenghast Peake’a, Lankhmar Leibera czy niezliczone wizje Londynu autorstwa Moorcocka. Do tej ekskluzywnej listy możemy dodać Ararat, metropolię dotkniętą plagą bogów, gdzie toczy się akcja imponującej debiutanckiej powieści Feliksa Gilmana. To mistrzowska powieść, oszałamiająca i nieoczekiwana jak grom z jasnego nieba...

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Thunderer
Data wydania: 29 lipca 2009
Oprawa: miękka
Format: 135 x 205 mm
Rok wydania oryginału: 2007

Matthew Woodring Stover - "Bohaterowie umierają"

"Nie brakuje zarozumiałych snobów, którzy zarzucają Stoverowi „popadanie w skrajności” i „schlebianie prostym gustom poprzez epatowanie przemocą”, mimo że nie chciało im się przeczytać ani jednej jego powieści. Ja jednak od dziesięciu lat nie czytałem książek, która zawierałyby tak głęboką refleksję nad konsekwencjami przemocy oraz naturą i zakresem odpowiedzialności za swoje czyny, jak "Bohaterowie umierają" i druga część, "Ostrze Tyshalle'a". Domyślałem się, że pochłonę je obie… jednym tchem (Stover jest mistrzem technik narracyjnych i budowania napięcia), nie spodziewałem się jednak, że będę aż tak poruszony. Te książki dają po głowie – w sensie emocjonalnym i intelektualnym – jak uderzenie cegłówką. Kluczem do ich sukcesu jest mistrzowsko zarysowany, wielopoziomowy dualizm postaci.
Caine jest jednocześnie samolubnym, okrutnym, amoralnym mordercą – i najbardziej wolnym, najszlachetniejszym i najmniej nieuczciwym bohaterem całej historii. Stover ani na chwilę nie traci z oczu tej dwoistości swego bezkompromisowego Batmana. Kiedy zaczyna nadmiernie mu kadzić, w następnej scenie nie omieszka pokazać nam, jakim naprawdę Caine jest skurczybykiem; kiedy przesadzi z łajdactwem bohatera, pozwala mu błysnąć odrobiną szlachetności. Caine jest tworem, którego autor na przemian dręczy, kroi na kawałki, i wychwala – i tylko skończony dureń może podejrzewać, że taki bohater jest projekcją marzeń Stovera. Na przykładzie Caine’a, Stover pokazuje Czytelnikowi, jak nieprzydatne stają się uproszczone dychotomie – dobro-zło, prawość-niegodziwość, ład-chaos – w konfrontacji ze skomplikowaną ludzką naturą.
Wielu – zbyt wielu – autorów fantasy zakłada, że rozlew krwi, seks, przemoc i przygody bohaterów zupełnie nie dotyczą Czytelnika; że są do tego stopnia abstrakcyjne i nieprawdopodobne, że można się nimi bawić w zupełnie abstrakcyjnym kontekście. W "Bohaterowie umierają" i "Ostrzu Tyshalle'a" brutalność i opisy cierpień mają za zadanie wciągnąć czytelnika w fabułę, przybliżyć mu egzystencję bohaterów.
Prawdziwym mięchem „męskiej” fantasy nie są wcale hektolitry wylanej krwi, lecz prezentacja realistycznych typów ludzkich, zamiast postaci wyidealizowanych i przez to nieautentycznych. I właśnie dlatego zarówno "Bohaterowie" jak i "Ostrze Tyshalle'a" tak głęboko ranią – i tak mocno działają na wyobraźnię."

Scott Lynch, autor "Kłamstw Locke’a Lamory"


Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Heroes Die
Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec i Wojciech Szypuła
Data wydania: 1 lipca 2009
ISBN: 978-83-7480-139-3
Oprawa: miękka
Format: 135×205mm
Liczba stron: 674
Cena: 39,00
Rok wydania oryginału: 1998
Tom cyklu: 1

Krzysztof Kochański - "Zabójca czarownic"

Przyszłość jest przygodą. Poznaj jej zaskakujące oblicze.
“Zabójca czarownic” to wyprawa w świat przyszłości – tajemniczych planet i postapokaliptycznych światów, gdzie zaawansowana technologia miesza się z magią, a obcość wyznacza nowe granice człowieczeństwa.
Jak bowiem ocenić prawdziwe intencje czarownicy, która prześladuje mieszkańców świeżo skolonizowanej planety Chiropter? Czy lekarstwo na mroźnicę, chorobę, na którą umierają ludzie na planecie Alceda, jest naprawdę błogosławieństwem? Jak odmieni się los ochroniarza pewnego mafiosa, kiedy wyląduje na planecie Kedrus, gdzie tubylcy uprawiają przedłużającą życie Trawę? Co grozi komiwojażerowi w noc księżycowej pełni? Kogo szuka mechaniczny dom w świecie po apokalipsie i do czego posłużą dziewice, uwięzione przez smoka w magicznych sarkofagach?
W światach Krzysztofa Kochańskiego nic jest oczywiste ani łatwe, a granice wyobraźni wyznacza jedynie Wszechświat.


Spis treści:

Zabójca czarownic
Łyżwiarz
Sen o potędze
Rex i wyścigi psów czterokołowych
D.L.Net
Interesy nie idą dobrze
Dom spotyka chłopca
Naletnik, Wąż Ognisty

Wydawnictwo: Runa
Data wydania: lipiec 2009
ISBN: 978-83-89595-52-2
Oprawa: miękka
Format: 125×195 mm
Liczba stron: 304

Elfriede Jelinek - "jesteśmy przynętą kochanie!"

Debiut Jelinek, satyryczna powieść pop, za którą autorka otrzymała nagrodę Tygodnia Młodzieży w Innsbrucku. Decyzja jury była jednogłośna.

Proszę tę książkę natychmiast samodzielnie zmienić – rozkazuje Elfriede Jelinek czytelnikom. Wymaga od nich wiele – muszą nadążać za szaloną akcją, w której udział biorą m.in.: Myszka Miki, Batman, James Bond i postaci z reklam. Jednak autorce nie chodzi jedynie o zabawę kliszami z kolorowej prasy czy telewizji. "jesteśmy przynętą kochanie!" to odważna prowokacja ośmieszająca medialną pseudorzeczywistość i kulturę konsumpcyjną, piętnująca kicz, który towarzyszy współczesnemu człowiekowi na każdym kroku i dyktat piękna, któremu poddane zostaje kobiece ciało. Autorka znosi wszelkie granice, łączy sprzeczności, lekceważy zasady ortografii i interpunkcji, miesza poetyki…
Książka powstała, kiedy pisarka walczyła z depresją, zamknięta w pokoju z telewizorem. Krytyka niemieckojęzyczna wielokrotnie podkreślała, że debiut Jelinek na długi czas pozostanie niedoścignionym wzorem eksperymentu literackiego. Do tej pory przetłumaczenia powieści podjęli się tylko Chińczycy.


Wydawnictwo: W.A.B.
Tytuł oryginału: wir sind lockvögel, baby!
Tłumaczenie: Anna Majkiewicz, Joanna Ziemska
Data wydania: 22 lipca 2009
ISBN: 978-83-7414-575-6
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 12,5 x 19,5 cm
Rok wydania oryginału: 1970

Jacek Komuda - "Samozwaniec"

Rok 1605. Polskie wojska wkraczają do Moskwy. Fantastyka? Nie! Najprawdziwsza prawda historyczna!
Opowieść o największej, awanturniczej wyprawie Polaków, porównywalnej z podbojami hiszpańskich konkwistadorów. Wyprawie po koronę carów Moskwy, zwanej Trzecim Rzymem.
Książka o zderzeniu dwóch światów – wyrosłej na gruncie wolności szlacheckiej Rzeczypospolitej i ksenofobicznej Moskwy, odgrodzonej od Europy murem prawosławia. Opowieść o fenomenie husarii i wojska polskiego, zwyciężających na mroźnych stepach i lodowych pustkowiach Rosji, gdzie wieki później klęskę poniosły armie Napoleona i III Rzeszy.

Pierwszym tomem „Samozwańca” rozpoczyna Jacek Komuda nowy, poświęcony stosunkom polsko-rosyjskim cykl „Orły na Kremlu”.


Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: lipiec 2009
ISBN: 978-83-7574-039-4
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 488
Cena: 34,90
seria: Bestsellery polskiej fantastyki
Tom cyklu: 1

Marina i Siergiej Diaczenko - "Miedziany król"

Akcja powieści toczy się w tym samym uniwersum, co wcześniejsza powieść ukraińskiego duetu, „Waran”. Jej bohaterem jest potomek wyklętej przez większość ludów zamieszkujących ów świat trasy heksów; trudno się zresztą dziwić niechęci do kanibali. Natura obdarza go niesamowitą pamięcią; wystarczy mu raz przeczytać książkę, by potrafił zacytować ją bez najmniejszego choćby błędu.
Przypadek sprawia, że poznaje pradawne zaklęcie – prośbę skierowaną do tytułowego Miedzianego Króla: w zamian za rzecz szczególnie dla proszącego ważną Król dać ma to, czego w danej chwili proszący szczególnie potrzebuje, przy czym to Król, a nie proszący, decydować ma, co stanie się przedmiotem zamiany. Chłopak korzysta z owej wiedzy w sposób bezwzględny. Dzięki niej z niewolnika wspina się na sam szczyt społecznej drabiny – dowodzona przez niego armia jest w stanie konkurować z największymi potęgami tego świata. Czy aby jednak na pewno dzięki temu osiąga sukces? Czy może osiągnąłby go i tak, bez pomocy mitycznego Króla?
Historia jego życia opisana została tak, że każda z owych wersji da się obronić. „Miedziany król” to powieść fantasy, jednakże nietypowa. Czuć w niej odległe – bardzo odległe, bo jednak styl Diaczenków zdecydowanie przeważa – echa prozy Gene Wolfego (cykl Nowego Słońca).


Wydawnictwo: Solaris
Tytuł oryginału: Медный Король
Data wydania: 10 lipiec 2009
ISBN: 978-83-7590-012-5
Oprawa: miękka

Dodał: Galvar

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

MORT - 00:09 01-07-2009
Póki co Diaczenkowie i Stover

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS