NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

Moorcock, Michael - "Elryk z Melniboné"

Ukazały się

Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (zintegrowana)


 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (miękka)

 Szokalski, Kajetan - "Jemiolec"

 Patel, Vaishnavi - "Kajkeji"

 Mortka, Marcin - "Szary płaszcz"

 Maggs, Sam - "Jedi. Wojenne blizny"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Kraty"

 Chambers, Becky - "Psalm dla zbudowanych w dziczy"

Linki

Matheson, Richard - "Jestem Legendą i inne utwory"

Wydawnictwo: Mag
Kolekcja: Artefakty
Tytuł oryginału: I Am Legend. The Shrinking man. Hell House
Tłumaczenie: Paulina Braiter, Robert Waliś
Data wydania: Styczeń 2020
ISBN: 978-83-7480-716-6
Oprawa: twarda
Liczba stron: 752
Cena: 49,00 zł
Rok wydania oryginału: 1954, 1956, 1971

Bliżej...
Pośród największych gwiazd na firmamencie horroru i fantasy niewiele błyszczy jaśniej niż Richard Matheson. A choć wielu czytelników zna go głównie z powieści takich jak "Jestem legendą", Piekielny „dom” i szesnastu scenariuszy serialu "Strefa mroku", to najwyższe mistrzostwo osiągnął jako autor mrożących krew w żyłach opowiadań, z których wiele znalazło się niniejszej książce. Od czasu debiutu Mathesona w 1950 praktycznie wszyscy ważniejsi autorzy fantastyki i grozy czerpią garściami z jego dokonań - przyznają się do tego Stephen King i Neil Gaiman, Peter Straub i Joe Hill, a także filmowcy, tacy jak Stephen Spielberg i J.J. Abrams.
Matheson zrewolucjonizował horror, przenosząc go z gotyckich zamczysk i otchłani nieznanego kosmosu na dobrze nam znane i bliskie ulice i przedmieścia. Przesycił opowieści o zjawiskach fantastycznych i paranormalnych mroczną znajomością natury ludzkiej, sięgając do pokładów uniwersalnej grozy samotności i zagrożenia w niebezpiecznym świecie.

Spis treści:
"Jestem legendą"
"Piekielny dom"
"Człowiek, który nieprawdopodobnie się zmniejszał"

Opowiadania:
"Koszmar na wysokości dwudziestu tysięcy stóp"
"Test"
"Człowiek, który nie lubił świąt"
"Montaż"
"Dystrybutor"
"Tylko umówione wizyty"
"Guzik, guzik"
"Pojedynek"
"Mucha"



Teksty powiązane:

Recenzja:
Matheson, Richard - "Jestem Legendą i inne utwory", autor: Adam Skalski

Galerie:
Matheson, Richard - "Jestem legendą. The Shrinking Man. Hell House" (obrazków - 1)

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shedao Shai - 08:47 16-03-2021
Biorąc się za lekturę tego opasłego tomiszcza zdecydowałem, że tym razem pominę "Jestem legendą" - czytałem tę powieść już dwa razy, z czego ostatnim razem kilka lat temu i jeszcze jest dość świeża w mojej pamięci. Doskonała rzecz. 6/6. Spoiler alert: w tym tomie cała reszta też jest doskonała.

"Dom piekielny" to - wybaczcie wielkie słowa, ale takie myśli kołatały mi się pod czaszką podczas lektury - powieść grozy idealna. Często opisując powieści grozy - te takie bardziej klasyczne - używam określenia "klimatyczna", bo najczęściej to najlepsze, co mogę o nich powiedzieć. "Dom piekielny" jest klimatyczny, owszem - ale to tylko jedna z wielu jego zalet. Nie jest to opowieść zbytnio zaskakująca, czy rewolucjonizująca gatunek, ale po prostu: świetnie napisana. Wszystkie czynniki składowe są tu dobrane we właściwych proporcjach: postacie dobrze rozrysowane, fabuła wystarczająco interesująca, klimat umiejętnie budowany i tak dalej. Wyobraźcie sobie, że jecie schabowego - danie bardzo oczywiste, może i spowszedniałe. Ale jest to schabowy przyrządzony perfekcyjnie - mięso jest wysmażone tak jak powinno, panierka właściwej grubości, do niego - zestaw dodatków taki, jak lubicie najbardziej. Kto by się nie skusił? Przecież to pychotka. Wiem, przaśne porównanie kulinarne :D - ale tak właśnie kojarzy mi się "Dom...". Nic odkrywczego, ale co z tego. Czytało mi się wyśmienicie. Wciągająca opowieść przez mroczne zakamarki Piekielnego Domu to jedna z lepszych rzeczy, które mi się przytrafiły literacko od dawna. 6/6.

"Człowiek, który nieprawdopodobnie się zmniejszał" nie trzyma już takiego poziomu, głównie z racji niezbyt mocno porywającej tematyki. Miejscami zdarzyły się dłużyzny. Choć założony pomysł - człowiek zaczyna się stopniowo zmniejszać - został opowiedziany zręcznie i czuję, że temat został wyeksploatowany tak dobrze, jak się dało. 4,5/6.

Na koniec mamy kilka opowiadań, do których z początku podszedłem nieco "z buta", a bo wiecie, jakieś opowiadania, nie lubię opowiadań, nudy, szybko przemęczyć i koniec. Tymczasem niespodzianka - Matheson dołączył do nadzwyczaj wąskiej grupy osób, których opowiadania mi się podobają. Zwięzłe, angażujące, zaskakujące, ciekawe. Właściwie każde zawarte w tym tomie opowiadanie uważam za warte przeczytania.

Podsumowując: świetnie zebrany omnibus twórczości Richarda Mathesona. Jest to z pewnością jeden z najlepszych Artefaktów - zastanawiam się nawet, czy nie najlepszy, ale z drugiej strony byłoby to niesprawiedliwe dla kilku innych perełek. Tak czy siak - bardzo satysfakcjonująca lektura, od A do Z. Zdecydowanie chciałbym, żeby wydano u nas więcej Mathesona. Ale póki co - moje podziękowania dla MAGa za ten tomik (bo w końcu wcześniej dostępne było u nas tylko "Jestem legendą" - zresztą też od MAGa - oraz może ze 2-3 opowiadania porozbijane gdzieśtam).
Całość oceniam na 6/6.

ASX76 - 18:30 16-03-2021
Niestety, Matheson w MAG-u skończył się na jednej książce.
Vesper nie wykazuje zainteresowania, więc wygląda na to, że nic więcej z twórczości Mistrza Grozy nie będzie w Kaczystanie :cry:

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Brzezińska, Anna - "Mgła"


 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

Fragmenty

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS