NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Thomas, Jeffrey - "Listy z Hadesu. Punktown"

Wydawnictwo: Mag
Kolekcja: Uczta Wyobraźni
Tytuł oryginału: Punktown/Letters form Hades
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Data wydania: Październik 2009
ISBN: 978-83-7480-146-1
Oprawa: twarda
Format: 135x205 mm
Liczba stron: 400
Cena: 39,00
Rok wydania oryginału: 2000/2003

Bliżej...
Jeffrey Thomas, amerykański pisarz, autor licznych opowiadań fantastycznych i horrorów, podejmuje nowe wyzwanie w swym zbiorze dziewięciu wzajemnie powiązanych opowiadań klasycznej fantastyki naukowej. Umiejscowienie akcji opowiadań w scenografii zaawansowanej technicznie i zróżnicowanej kulturowo cywilizacji pozwala na ukazanie ludzkiej kondycji w warunkach zwykle niespotykanych. Thomas przedstawia sytuacje i reakcje ludzkie w zderzeniu z problemami z pogranicza etyki, nauki i socjologii, ukazując pełen wachlarz potencjalnych ludzkich ograniczeń oraz zakres zachowań jednostki ludzkiej. Fikcja naukowa jest jedynie dekoracją albo występuje jako katalizator lub mikroskop, w którym z pomocą autora dostrzegamy złożoność ludzkiej kondycji. Dzięki wykorzystaniu fikcji naukowej, fantastyki właśnie, Thomas dokonuje analizy człowieczeństwa i jednostki ludzkiej.

Punktown to potoczna nazwa miasta Paxton, które znajduje się na odległej planecie, gdzie ludzkość stanowi jeden z wielu obcych gatunków przenikających się nawzajem kultur. Mroczniejsze niż większość fantastyki naukowej, lecz nie pozbawione makabrycznego ironicznego humoru, zawarte w antologii opowiadania dotykają znanych literaturze SF zagadnień - klonowania, wpływu technologii na sztukę, problemu przestępstwa i kary w przyszłości, interakcji z kulturami obcych - wyzwań, przed którymi staje ludzkość i którym nie potrafi sprostać.

Thomas używa niezwykle eleganckiego, poetyckiego stylu, przedstawiając środowisko miejskie pełne życia i aktywności jako paradę ekscentrycznych, żywych i zapadających w pamięć postaci wszelkich typów ze wszystkich warstw społecznych - artystów, przestępców, robotów i klonów. Thomas przedstawia z uwagą i analizą wewnętrzne zmagania ludzi z poważnymi problemami sztuki i życia, pamięci i tożsamości, działań i konsekwencji.

Przykładowo, opowiadania "Duchy w deszczu" i "Sztuka kochania" są wspaniałymi opisami życia i uczuć artystów, i ich wysiłku do osiągnięcia uznania za swoje dzieła. Thomas w tych dwu obrazach śmiało wynajduje całkiem nowe fikcyjne zastosowanie dla zaawansowanej biologicznie skomputeryzowanej techniki aktu tworzenia. "Sezon na skóry" jest poruszającym portretem rozpadu osobowości pewnej kobiety, której usunięto z umysłu bolesne wspomnienia. "Biblioteka smutków" opowiada o wykorzystaniu zaawansowanej techniki do zmiany sposobu w jaki funkcjonuje pamięć umysłu.

Punktown to proza bardziej filozoficzna niż przygodowa. Miesza inteligencje ludzkie i nie-ludzkie w scenariuszu przedstawionym wspaniałą prozą bogatą w poetyckie wizje i emocje, które na długo zapadają w pamięć.


Opowiadania Thomasa… zawierają w sobie cały świat, oddany w kawałkach, odbiciach, urywkach i detalach. Połączone, tworzą całość większą, niż ich suma, pozostając jednocześnie odrębnymi, niezwykle poruszającymi historiami. Każdy byłby dumny z autorstwa choćby jednego tekstu z tego zbioru.
- Michael Marshall Smith

[Punktown] jest mordercze i obce, bogate i tętniące niepokojem, ludzkie i wzruszające. Jeffrey Thomas stworzył coś cudownego.
- China Mieville

Oszałamiająco złożona i bogata wizja przyszłości, równie poetycka, jak przerażająca, pełna przenikliwych diagnoz i obrazów, które pozostają w pamięci.
- Ramsey Campbell

Genialny zbiór opowiadań… nieważne, czy klasyfikować je jako science fiction, fantasy, horror, to jeden z najlepszych zbiorów roku.
- Ellen Datlow w The Year's Best Fantasy and Horror

Ambitna literatura przebrana w wielobarwne, zmiennie szaty… przebojem wbije się na wasze listy pozycji do przeczytania. Inteligentna, zabawna, zmuszająca do myślenia…
- Ed Bryant, w Locusie

Eleganckie opowiadania, układające się w czasami szokujący, czasami humorystyczny przewodnik po stworzonej przez Thomasa Burroughsowskiej metropolii… Warto przekroczyć granicę Punktown, ale odtąd trzeba uważać na każdy swój krok.
- Paul Di Filippo, w Asimov's Science Fiction

Bez cienia wątpliwości, opowiadania te rzucają światło na najmroczniejsze zakamarki naszych dusz. Lecz jednocześnie Thomasowi udaje się skupić uwagę czytelnika na zmaganiach i wyzwaniach, które czynią nas wszystkich ludźmi. Przesycona emocjami, fascynująca książka.
- David B. Silva



Teksty powiązane:

Recenzja:
Thomas, Jeffrey - "Listy z Hadesu. Punktown", autor: Beata Kajtanowska
Thomas, Jeffrey - "Listy z Hadesu. Punktown", autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka

Fragment:
Thomas, Jeffrey - "Listy z Hadesu. Punktown" #1
Thomas, Jeffrey - "Listy z Hadesu. Punktown" #2

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shadowmage - 17:46 03-11-2009
Przeczytałem na razie "Listy z Hadesu" i jestem trochę rozczarowany. Gdy przemija początkowy zachwyt nad pomysłem, okazuje się, że powieść nie oferuje wiele więcej oprócz wizji zaświatów; fabularnie jest wręcz banalna. Nie poprawia tego nawet końcowa próba przewrotnej puenty - mimo niej wzajemne relacje (i motywacje) istot zamieszujących piekło jakoś mnie nie przekonują.

Vampdey - 00:55 04-11-2009
Shadow, Twoje wrażenia pokrywają się z moimi, które pisałem Ci na gg?
Mocny pomysł na piekło, plastyczny język i fajna sceneria, ale IMO na "Ucztę..." to za mało. Potem na pierwszy plan wchodzi akcja i te wymienione plusy bledną.

"Punktown" jeszcze nie tknąłem i z braku czasu pewnie szybko nie tknę..

Shadowmage - 10:20 04-11-2009
O dziwo się nawet z Tobą zgadzam :) W każdym razie "LzH" mnie trochę rozczarowały. O wiele bardziej do gustu przypadło mi za to "Punktown". Co prawda też mógłbym się do niektórych rzeczy przyczepić (jak na przykład do tego, że akcja poszczególnych opek mogłaby się dziać w zasadzie gdziekolwiek, niekoniecznie w Punktown) i nie wszystkie utwory mi się spodobały jednakowo, ale spore urozmaicenie tematyczne, fabularne i w konwencji sprawiło, że każdy następny tekst wnosił cos nowego i intrygował.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS