NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Maciewicz, Monika - "Kruki"

Ryan, Anthony - "Zew Wilka"

Ukazały się

antologia - "Duchy Nocy Kupały"


 Simak, Clifford D. - "Czas jest najprostszą rzeczą"

  Gołkowski, Michał - "Arena dłużników", tom 2

 Larson, B.V. - "Świat Krwi"

 Erikson, Steven - "Bóg nie jest chętny"

 Greathouse, J.T. - "Dłoń Króla Słońca"

 Heuvelt, Thomas Olde - " Echo"

 Clare, Cassandra - "Królowa Mroku i Powietrza" (twarda)

Linki

LaValle, Victor - "Ballada o Czarnym Tomie"

Wydawnictwo: Mag
Kolekcja: Horror
Tytuł oryginału: The Ballad of Black Tom
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Data wydania: Kwiecień 2022
ISBN: 978-83-67023-44-3
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Cena: 25,00 zł
Rok wydania oryginału: 2016

Bliżej...
Ludzie przybywają do Nowego Jorku w poszukiwaniu magii i nic ich nie przekona, że jej tam nie ma.
Charles Thomas Tester żyje z naciągania frajerów. Kantuje mieszkańców Harlemu, Flushing Meadow i Red Hook, żeby zapewnić sobie i ojcu dach nad głową i coś do jedzenia. Wie, że odpowiednio dobrany garnitur potrafi rzucić silny czar, a futerał na gitarę zapewnia mu niewidzialność. Zdaje sobie również sprawę, że wypisana na jego skórze klątwa przyciąga uwagę zamożnych białych i posłusznych im gliniarzy. Kiedy jednak dostarcza okultystyczną książkę samotnej czarownicy mieszkającej w sercu Queens, otwiera drzwi do królestwa prawdziwej magii i przyciąga uwagę istot, których lepiej byłoby nie budzić. W Brooklynie zanosi się na burzę, która może pochłonąć świat. Czy Czarny Tom dożyje chwili, w której burza się rozpęta?

Osadzona w Nowym Jorku czasów Jazz Age nowelka LaValle'a o czarownikach i kanciarzach to doskonały przykład na to, jak może – i powinna – wyglądać weird fiction. – Laird Barron, autor The Beautiful Thing That Awaits Us All

Tętniąca gniewem, pisana z pasją. – The New York Times Book Review

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shedao Shai - 09:39 23-05-2022
Przed lekturą tej nowelki warto przeczytać ¨Zgrozę w Red Hook" Lovecrafta, ponieważ jest to swego rodzaju fanfic do niej. Wiem, że twórczość Lovecrafta w dzisiejszych czasach bardziej męczy niż fascynuje, ale to jakieś 30 stron, więc umówmy się, dacie jakoś radę :P A warto ją znać, bo pojawiają się postacie ze "Zgrozy...", wydarzenia, "Ballada..." dzieje się przed i podczas wydarzeń ze "Zgrozy...".

Czy można czytać jedno bez znajomości drugiego? Można, ale po co? Ja preferuję maksymalizować swoją satysfakcję z lektury, odkryte smaczki i tak dalej. Niemniej jako samodzielne dzieło "Ballada..." też jak najbardziej da radę.

Jako, że to druga – po “Odmieńcu” przeczytana przez mnie pozycja LaValle’a, to ośmielę się nieśmiało sformułować pewne opinie o jego twórczości. Po pierwsze, jest uzdolnionym pisarzem – tak po prostu. Po drugie, w obu dziełach jego głównymi bohaterami są czarni, co jest wyjściem do poruszania tematów rasowych. Robi to jednak ze sporym wyczuciem, mądrze i nienahalnie, także jeśli ktoś obawia się agitki w stlu BLM, to niepotrzebnie. Po trzecie (choć wynika to z punktu pierwszego), LaValle świetnie kreuje postacie. To ludzie z krwi i kości, nie sposób nie interesować się ich losami. Niczego nie brakuje mu również pod kątem umiejętności w tkaniu opowieści. Cieszy mnie, że MAG wyda więcej.

Co do samej „Ballady...” – krótka, a więc zwięzła i mocna (w sensie emocjonalnym), a zarazem tradycyjna w swoim podejściu do grozy (no hej, Lovecraft). Po raz kolejny udowadnia, że pochodne Lovecrafta, to co zainspirował, najczęściej wypadają lepiej niż sam oryginał. LaValle zręcznie owinął swoją opowieść o opowiadanie HPLa, dodał od siebie sporo, a jednocześnie szanował oryginał, przy okazji dostarczając nam spojrzenie na znanych bohaterów z nowej perspektywy. Mam słabość do estetyki w stylu Wielkich Przedwiecznych, co poradzę.

"Ballada o Czarnym Tomie" to bonus w tym rzucie horrorów od MAGa, ale to taki bonus, który stoi dumnie na równi z resztą i jest tak samo warty uwagi.

4,5/6

Obłęd - 13:47 23-05-2022
Skoro już założyłeś wątek, to wkleję swoją opinię.

Skończyłem właśnie "Balladę o Czarnym Tomie" i jestem pozytywnie zaskoczony, przede wszystkim dlatego, że to bardzo dobrze skonstruowana i przemyślnie napisana historia. Ma LaValle wyczucie tempa, porządnie spina wątki i świetnie osadza fabułę w konkretnych realiach. Dodatkowo, w ciekawy sposób wykorzystał motyw pogranicza: wpływów kulturowych, dzielnic Nowego Jorku, światów. Ten zabieg doskonale wzmaga poczucie, że gdzieś “pomiędzy” mogą dziać się rzeczy dziwne i niespotykane. Tu przy okazji przypomina się zbiór opowiadań “Krokodylowa Skała” Sheparda, który podobnie tropił miejsca (dżungla, więzienie), zdarzenia (wojna) czy aktywności (boks) mogące zmieniać naszą percepcję lub być wyłomem w rzeczywistości.

Oprócz tego, “Ballada” jest nie tylko gęsto uwikłana w wątki rasowe, które stanowią znakomite tło, ale też LaValle nie ma problemu z tym, żeby bawić się literacko i problematyzować podejście do twórczości Lovecrafta. Wie co mu zawdzięcza, wie z czym się nie zgadza i wie jak to przerobić w formę artystyczną. Stąd nie dziwię się, że ta nowela dostała sporo nominacji (Hugo, Nebula, World Fantasy Award i inne), bo pod względem struktury narracyjnej jest to utwór, który można prezentować na zajęciach z creative writingu. Solidne rozpoczęcie nowej serii wydawnictwa MAG.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Dzień smoka"


Artykuły

Pasje mojej miłości


 Ekshumacja aniołka

 Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

 Wywiad z R.J. Barkerem

 "Kraina Lovecrafta" - książka a serial

Recenzje

Samatar, Sofia - "Skrzydlate opowieści"


 Kres, Feliks W. - "Żeglarze i jeźdźcy"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Książę Kaladanu"

 Evenson, Brian - "Dni ostatnie"

 Masterton, Graham - "Ludzie cienia"

 Chmielarz, Wojciech - "Królowa głodu"

 Beagle, Peter S. - "W Kalabrii"

 Rak, Radek - "Agla. Alef"

Fragmenty

 Simak, Clifford D. - "Czas jest najprostszą rzeczą"

 Dick, Philip K. - "Radio Wolne Albemuth"

 Masterton, Graham - "Manitou"

 Heuvelt, Thomas Olde - " Echo"

 Asimov, Isaac - "Prądy przestrzeni"

 Crichton, Michael - "Park Jurajski"

 Szmidt, Robert J. - "Uderzenie wyprzedzające"

 Miszczuk, Katarzyna Berenika - "Gniewa"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2022 nast.pl     RSS      RSS