NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

Ukazały się

Grimwood, Ken - "Powtórka" (wyd. 2024)


 Psuty, Danuta - "Ludzie bez dusz"

 Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

 Martin, George R. R. - "Gra o tron" (wyd. 2024)

 Wyrzykowski, Adam - "Klątwa Czarnoboga"

 Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

Linki

LaValle, Victor - "Ballada o Czarnym Tomie"

Wydawnictwo: Mag
Kolekcja: Horror
Tytuł oryginału: The Ballad of Black Tom
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Data wydania: Kwiecień 2022
ISBN: 978-83-67023-44-3
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Cena: 25,00 zł
Rok wydania oryginału: 2016

Bliżej...
Ludzie przybywają do Nowego Jorku w poszukiwaniu magii i nic ich nie przekona, że jej tam nie ma.
Charles Thomas Tester żyje z naciągania frajerów. Kantuje mieszkańców Harlemu, Flushing Meadow i Red Hook, żeby zapewnić sobie i ojcu dach nad głową i coś do jedzenia. Wie, że odpowiednio dobrany garnitur potrafi rzucić silny czar, a futerał na gitarę zapewnia mu niewidzialność. Zdaje sobie również sprawę, że wypisana na jego skórze klątwa przyciąga uwagę zamożnych białych i posłusznych im gliniarzy. Kiedy jednak dostarcza okultystyczną książkę samotnej czarownicy mieszkającej w sercu Queens, otwiera drzwi do królestwa prawdziwej magii i przyciąga uwagę istot, których lepiej byłoby nie budzić. W Brooklynie zanosi się na burzę, która może pochłonąć świat. Czy Czarny Tom dożyje chwili, w której burza się rozpęta?

Osadzona w Nowym Jorku czasów Jazz Age nowelka LaValle'a o czarownikach i kanciarzach to doskonały przykład na to, jak może – i powinna – wyglądać weird fiction. – Laird Barron, autor The Beautiful Thing That Awaits Us All

Tętniąca gniewem, pisana z pasją. – The New York Times Book Review



Teksty powiązane:

Recenzja:
LaValle, Victor - "Ballada o Czarnym Tomie", autor: Adam Skalski

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shedao Shai - 09:39 23-05-2022
Przed lekturą tej nowelki warto przeczytać ¨Zgrozę w Red Hook" Lovecrafta, ponieważ jest to swego rodzaju fanfic do niej. Wiem, że twórczość Lovecrafta w dzisiejszych czasach bardziej męczy niż fascynuje, ale to jakieś 30 stron, więc umówmy się, dacie jakoś radę :P A warto ją znać, bo pojawiają się postacie ze "Zgrozy...", wydarzenia, "Ballada..." dzieje się przed i podczas wydarzeń ze "Zgrozy...".

Czy można czytać jedno bez znajomości drugiego? Można, ale po co? Ja preferuję maksymalizować swoją satysfakcję z lektury, odkryte smaczki i tak dalej. Niemniej jako samodzielne dzieło "Ballada..." też jak najbardziej da radę.

Jako, że to druga – po “Odmieńcu” przeczytana przez mnie pozycja LaValle’a, to ośmielę się nieśmiało sformułować pewne opinie o jego twórczości. Po pierwsze, jest uzdolnionym pisarzem – tak po prostu. Po drugie, w obu dziełach jego głównymi bohaterami są czarni, co jest wyjściem do poruszania tematów rasowych. Robi to jednak ze sporym wyczuciem, mądrze i nienahalnie, także jeśli ktoś obawia się agitki w stlu BLM, to niepotrzebnie. Po trzecie (choć wynika to z punktu pierwszego), LaValle świetnie kreuje postacie. To ludzie z krwi i kości, nie sposób nie interesować się ich losami. Niczego nie brakuje mu również pod kątem umiejętności w tkaniu opowieści. Cieszy mnie, że MAG wyda więcej.

Co do samej „Ballady...” – krótka, a więc zwięzła i mocna (w sensie emocjonalnym), a zarazem tradycyjna w swoim podejściu do grozy (no hej, Lovecraft). Po raz kolejny udowadnia, że pochodne Lovecrafta, to co zainspirował, najczęściej wypadają lepiej niż sam oryginał. LaValle zręcznie owinął swoją opowieść o opowiadanie HPLa, dodał od siebie sporo, a jednocześnie szanował oryginał, przy okazji dostarczając nam spojrzenie na znanych bohaterów z nowej perspektywy. Mam słabość do estetyki w stylu Wielkich Przedwiecznych, co poradzę.

"Ballada o Czarnym Tomie" to bonus w tym rzucie horrorów od MAGa, ale to taki bonus, który stoi dumnie na równi z resztą i jest tak samo warty uwagi.

4,5/6

Obłęd - 13:47 23-05-2022
Skoro już założyłeś wątek, to wkleję swoją opinię.

Skończyłem właśnie "Balladę o Czarnym Tomie" i jestem pozytywnie zaskoczony, przede wszystkim dlatego, że to bardzo dobrze skonstruowana i przemyślnie napisana historia. Ma LaValle wyczucie tempa, porządnie spina wątki i świetnie osadza fabułę w konkretnych realiach. Dodatkowo, w ciekawy sposób wykorzystał motyw pogranicza: wpływów kulturowych, dzielnic Nowego Jorku, światów. Ten zabieg doskonale wzmaga poczucie, że gdzieś “pomiędzy” mogą dziać się rzeczy dziwne i niespotykane. Tu przy okazji przypomina się zbiór opowiadań “Krokodylowa Skała” Sheparda, który podobnie tropił miejsca (dżungla, więzienie), zdarzenia (wojna) czy aktywności (boks) mogące zmieniać naszą percepcję lub być wyłomem w rzeczywistości.

Oprócz tego, “Ballada” jest nie tylko gęsto uwikłana w wątki rasowe, które stanowią znakomite tło, ale też LaValle nie ma problemu z tym, żeby bawić się literacko i problematyzować podejście do twórczości Lovecrafta. Wie co mu zawdzięcza, wie z czym się nie zgadza i wie jak to przerobić w formę artystyczną. Stąd nie dziwię się, że ta nowela dostała sporo nominacji (Hugo, Nebula, World Fantasy Award i inne), bo pod względem struktury narracyjnej jest to utwór, który można prezentować na zajęciach z creative writingu. Solidne rozpoczęcie nowej serii wydawnictwa MAG.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS