NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Moorcock, Michael - "Elryk z Melniboné"

Le Guin, Ursula K. - "Lawinia" (wyd. 2023)

Ukazały się

Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"


 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Kukiełka, Jarosław - "Kroczący wśród cieni"

 Gray, Claudia - "Leia. Księżniczka Alderaana"

 Le Fanu, Joseph Sheridan - "Carmilla"

 Henderson, Alexis - "Dom Pożądania"

Linki

Kiernan, Caitlín R. - "Czerwone drzewo"

Wydawnictwo: Mag
Kolekcja: Horror
Tytuł oryginału: The Red Tree
Tłumaczenie: Anna Studniarek
Data wydania: Wrzesień 2021
ISBN: 978-83-67023-03-0
Oprawa: twarda
Liczba stron: 302
Cena: 39,00 zł
Rok wydania oryginału: 2009

Bliżej...
Sarah Crowe opuściła Atlantę - i zgliszcza burzliwego związku - żeby zamieszkać w starym domu w wiejskich okolicach Rhode Island. W jego murach znajduje niedokończony rękopis dawnego mieszkańca, antropologa z obsesją na punkcie prastarego dębu rosnącego na odizolowanym zakątku posiadłości.
Powiązane z miejscowymi legendami o nadnaturalnej magii oraz z udokumentowanymi wypadkami i morderstwami sękate drzewo zakorzenia się w wyobraźni Sary, co skłania ją do napisania własnej wersji jego podejrzanej historii.
W miarę jak dąb opanowuje jej sny i prawie wszystkie myśli na jawie, Sarah ryzykuje zdrowie fizyczne i psychiczne, żeby odkryć tajemnice sprzed wieków...



Teksty powiązane:

Recenzja:
Kiernan, Caitlín R. - "Czerwone drzewo", autor: Adam Skalski

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shedao Shai - 11:44 27-09-2021
Czerwone drzewo" to książka-łamigłówka, opierająca się na zabiegu niewiarygodnego narratora. Pisarka Sarah Crowe otwarcie ostrzega nas, że czasem kłamie, zmyśla, używa półprawd, a bywa i też, że o niektórych rzeczach zapomina. Stwarza nam to kolejną - poza dosłowną - warstwę powieści, bo czytelnik zaczyna szukać drugiego dna i kwestionować to, czego zazwyczaj podczas lektury się nie kwestionuje. I to stanowi chyba największą siłę powieści Kiernan. Powieści gdzie wszystko nie zostaje nam podane na tacy jest sporo; tu mamy dodatkowe wyzwanie związane z koniecznością zdecydowania, czy te strzępy które otrzymaliśmy są w ogóle prawdą. Dobrze się bawiłem snując własne teorie na temat poszczególnych scen i całokształtu wydarzeń.
Główna bohaterka to postać trudna, ciężka do polubienia, mocno poraniona psychicznie. I przez to też ciekawa i wyróżniająca się na tle legionu everymanów grających często główne role w podobnych książkach.
W trakcie lektury sformułowałem dwa zarzuty do tej powieści, które następnie autorka - ustani Sary Crowe - rozbroiła. Z początku męczyły mnie liczne dygresje narratorki oraz zbytnie poleganie na snach jako metodzie przekazywania czegoś czytelnikowi. Do obu zarzutów bohaterka-autorka się odniosła, przyznając że właśnie te dwie rzeczy często są jej wytykane jako wady jej twórczości. Nie powiem, mocno mnie to spacyfikowało :D, nie sposób nie mieć wrażenia, że w "Czerwonym drzewie" Kiernan bawi się z czytelnikiem nie na jednej, ale na kilku płaszczyznach.
Jest tu trochę grozy, ale nienachalnej, nie powiem żebym po lekturze nie umiał zasnąć z przerażenia. Raczej to tło - cały czas obecne, ale jednak nigdy nie wychodzące na pierwszy plan.
Ciekawa to była lektura, nieszablonowa. Nie powaliła mnie na kolana, ale i zostawiła po sobie jakiś ślad, zmusiła do kombinowania w kierunki, w które lubię kombinować. O ile "Pokój" Wolfe'a to dla mnie arcydzieło gatunku nierzetelnego narratora, to "Czerwone drzewo" to solidna pozycja, która przyniesie sporo frajdy fanom takich łamigłówek. 4,5/6

Na osobne wspomnienie zasługuje oprawa graficzna, która jest po prostu 10/10. Książka leżąc sobie przez weekend na moim biurku zebrała kilka komplementów od osób odwiedzających ("o wow, jaka ładna, co to?"). I nie dziwię się. Niesamowicie podoba mi się użyta kolorystyka i szata graficzna. A już w szczególności porównując z okładką oryginalną, która jest chyba jednym wielkim żartem wydawcy z autorki i czytelnika, ew. pułapką na nastolatki szukające jakiegoś lekkiego YA :D wrzucam dla potomności:
kiernan.jpg
"

Whoresbane - 12:42 27-09-2021
Dobra recenzja, gdybym jej nie kupił to właśnie byś mnie przekonał do zakupu.

Shedao Shai pisze:Na osobne wspomnienie zasługuje oprawa graficzna, która jest po prostu 10/10


Przez chwilę bałem się, że piszesz o tym szkaradztwie z załącznika

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS