NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Lafferty, R.A. - "Najlepsze opowiadania"

Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

Ukazały się

Kulikow, Roman - "Sztych"


 Fitas, Bartłomiej - "Umarli nie wracają"

 Lee, Edward - "Bighead"

 Roth, Veronica - "Wybrańcy"

 Lunde, Maja - "Ostatni"

 Cholewa, Michał - "Dzika Karta"

 Silvera, Adam - "Syn nieskończoności"

 Watts, Peter - "Wir" (audiobook)

Linki

Pypłacz, Joanna - "Genius loci"

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: Grudzień 2020
ISBN: 978-83-959166-5-6
Oprawa: miękka/twarda
Format: 125×195 mm
Liczba stron: 130
Cena: 32,00 zł/35,00 zł

Bliżej...
W Ostróżce, malowniczej miejscowości w Beskidzie Sądeckim, młoda kobieta wpada do studni. Wszystko wskazuje na samobójstwo, ale czy to, co się wydarzyło, było nim naprawdę? Ewa, kuzynka zmarłej, podczas porządkowania opustoszałej willi, zaczyna odczuwać niepokojącą aurę miejsca, nad którym poza zagadkową śmiercią Oli ciąży widmo geologicznej katastrofy. Spotkanie małej dziewczynki pochodzącej z okolicznej cygańskiej rodziny oraz rozmowy z wiekową sąsiadką, skłaniają kobietę do podjęcia próby rozwiązania tajemnicy. Każdy kolejny trop zdaje się wskazywać na mroczną historię zapisaną w murach miejsca, będącego świadkiem cierpienia jego mieszkańców. Tylko czy to ludzie, czy też samo miejsce są jego sprawcami? I czy tylko ludzie potrafią walczyć ze złem?

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shedao Shai - 09:30 11-12-2020
Byłem ciekawy tej książki. Bo fajnie wydana, bo ładna okładka, bo krótka, a więc nie będzie zamulać, wreszcie: bo chyba nigdy nie przeczytałem horroru napisanego przez kobietę, a przynajmniej nie przypominam teraz sobie. Opis fabuły jest zachęcający, ma potencjał, brzmi jak klasyczna powieść grozy gdzie autorka powoli odkrywa przed nami meandry fabularne, jednocześnie budując poczucie grozy.

Niestety, rozczarowałem się. Krótkość książki jest w tym przypadku jednak wadą, ponieważ w momencie gdy ja zaczynałem myśleć, że akcja się rozkręca, ta się zakończyła. Do tej pory nie umiem uwierzyć, że... to już? To wszystko? O to tylko tu chodziło?

Autorka pisze dobrze, potrafi zbudować klimat, zaintrygować czytelnika. Z początku było dobrze. Niestety, im dalej w las, tym bardziej uświadamiałem sobie, że nie ma co tu liczyć na jakąś intrygującą fabułę. Jest ona tak prosta, że nadawałaby się do do Two Sentence Horror Stories, a nie na 130 stron książki. Nie wierzę, że może być ktoś, kto po zakończonej lekturze nie czułby niedosytu, a nawet i rozczarowania. To bardzo prosta opowiastka która miała potencjał, ale autorka jakby celowo zdecydowała się ani nie spróbować go wykorzystać.

Miałem też pewien, choć nie aż tak duży jak w przypadku fabuły, problem z zachowaniem głównej bohaterki. Występujące wokół niej zjawiska nadprzyrodzone traktowała z nadzwyczajną obojętnością, wręcz stoickością. Widzę duchy? Zjawy? Mam przywidzenia? Ojej... chyba popadam w szaleństwo. No trudno, trzeba wrócić do porządkowania rzeczy zmarłem kuzynki.

Żeby nie było, że tylko narzekam. Książka miała swoje momenty, jest napisana dobrym językiem, autorka umiejętnie konstruuje sceny, maluje piórem pejzaże które same pchają się do wyobraźni, ani chwili podczas lektury się nie męczyłem. Zabrakło tylko jakiejś mniej oczywistej fabuły.

2,5/6

Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Pullman, Philip - "Tajemna wspólnota"


 Morgan, Richard - "Trzynastka"

 Butcher, Jim - "Zimne dni"

 antologia - "Cyberpunk Girls"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 antologia - "Wigilijne opowieści"

 Vonnegut, Kurt - "Sinobrody"

 Sanderson, Brandon - "Migawka"

Fragmenty

 Noni, Lynette - "Szept"

 Bishop, Anne - "Światło i Cienie"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki

 Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS