NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Cameron, Miles - "Upadek smoków"

Morgan, Richard - "Rzadkie powietrze"

Ukazały się

Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"


 Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"

 Jefremow, Iwan - "Mgławica Andromedy" / "Serce Węża"

 Jefremow, Iwan - "Godzina Byka"

 Kulikow, Roman - "Sztych"

 Fitas, Bartłomiej - "Umarli nie wracają"

 Lee, Edward - "Bighead"

 Roth, Veronica - "Wybrańcy"

Linki

Derleth, August - "Maska Cthulhu"

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Tytuł oryginału: The Mask of Cthulhu
Tłumaczenie: Radosław Jarosiński
Data wydania: Sierpień 2020
Oprawa: miękka
Format: 125×195 mm
Liczba stron: 210
Cena: 27,00 zł
Rok wydania oryginału: 1958

Bliżej...
August Derleth po śmierci H.P. Lovecrafta postawił sobie za główny cel wydanie całej twórczości swojego korespondencyjnego przyjaciela. To właśnie on, pełen determinacji, przedstawił wstępny projekt oficynie Charles Scribner’s Sons, a gdy ta odrzuciła pomysł, zamiast się poddać, założył wraz z Donaldem Wandreiem wydawnictwo Arkham House, które miało wkrótce stać się instytucją kultową. Derleth zatroszczył się w niej nie tylko o godne wydanie dzieł Lovecrafta, ale też do końca swojego życia podsycał zainteresowanie czytelników twórczością i osobą Samotnika z Providence. To dzięki Arkham House znamy nie tylko utwory Lovecrafta, ale też jego listy i eseje. Dzięki Arkham House ukazały się w formie książkowej opowiadania innych twórców z kręgu mitologii Cthulhu, którzy z biegiem czasu współtworzyli ją i rozwijali.

„Maska Cthulhu” to zbiór sześciu opowieści z pogranicza horroru i fantasy, z których część pierwotnie ukazała się w magazynie „Weird Tales” (w latach 1939-1953), a ostatecznie zostały zebrane w całość w 1958 roku. Pierwsze z nich, „Powrót Hastura” powstało w oparciu o notatki pozostawione przez samego Lovecrafta, a kolejne, opowiadając historię nieszczęśników, którzy zetknęli się z przerażającą mocą Cthulhu, rozwijają w fascynujący sposób koncepcje panteonu Przedwiecznych.

August William Derleth

(24.02.1909 r. – 04.07.1971 r.)

amerykański pisarz, założyciel Arkham House, zapamiętany przede wszystkim jako pierwszy wydawca książek H.P. Lovecrafta, którego był wieloletnim korespondentem i przyjacielem. Stworzył termin „mitologia Cthulhu”, aby uporządkować i opisać świat mrocznej wyobraźni Samotnika z Providence. Napisał wiele historii opartych na fragmentach i notatkach pozostawionych przez Lovecrafta, a samego siebie nazywał jego „pośmiertnym współpracownikiem”.

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shedao Shai - 08:42 28-09-2020
Cieszę się, że zapoznałem się z tą książką, głównie ze względu na to, że dowiedziałem się, kto to August Derleth i jaką miał rolę w popularyzacji twórczości Lovecrafta - zarówno tą pozytywną, jak i negatywną. Ciekawa postać i ciekawy wątek dla fanów twórczości Samotnika z Providence (który nie był samotnikiem). Aż się zajarałem i kupiłem książkę autora posłowia ("Groza jest święta").

Same opowiadania są wg. mnie właściwie nie do odróżnienia od tych spod pióra Lovecrafta. Językowo, klimatycznie czy fabularnie mają one dokładnie te same zalety i wady. Wtórność drugiego opowiadania względem pierwszego wyłączyła mnie z czytania tej książki na cały dzień. No bo jak tu inaczej zareagować, kiedy przeczytałeś nawet dobre opowiadanie, przechodzisz do kolejnego, a tu dokładnie ten sam szkielet fabularny (gość dziedziczy dom po zmarłym krewnym, w domu znajduje zakazane księgi, czyta je i budzi Wielkie Zło które zaczyna terroryzować okolicę). Myślałem, że ktoś sobie ze mnie kpi. Tylko jak tu mieć pretensje do Derletha, skoro u Lovecrafta było tak samo - jak to ujął Maciej Płaza, Lovecraft jest albo dobry jakościowo, albo różnorodny - jego najlepsze dzieła są podobne do siebie. Zatem jeśli łykacie Lovecrafta, to łykniecie i Derletha. Ja łyknąłem i chętnie kupiłbym więcej. Opowiadania są sprawnie napisane, dla czytelnika w 2020 roku już niczym nie zaskakujące, ale klimatyczne i fundujące mu dwa nastrojowe wieczory w świecie Wielkich Przedwiecznych. Ode mnie 4/6.

Na osobne wspomnienie zasługuje bdb wydanie - świetna okładka, w wersji twardookładkowej - ręczna numeracja, dobre tłumaczenie. Lubię mieć takie książki na półce.

nosiwoda - 17:31 06-11-2020
Uprzejmie donoszę, że na amazonie jest ZA DARMO plik Complete fiction H.P.Lovecrafta -1331 stron wg ich danych.
https://www.amazon.com/H-P-Lovecraft-Co ... ext&sr=1-2

Janusz S. - 17:45 06-11-2020
nosiwoda pisze:Uprzejmie donoszę, że na amazonie jest ZA DARMO plik Complete fiction H.P.Lovecrafta -1331 stron wg ich danych.
https://www.amazon.com/H-P-Lovecraft-Co ... ext&sr=1-2

Ponoć jednak nie jest "complete".

Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Cherezińska, Elżbieta - "Odrodzone królestwo"


 Pullman, Philip - "Tajemna wspólnota"

 Morgan, Richard - "Trzynastka"

 Butcher, Jim - "Zimne dni"

 antologia - "Cyberpunk Girls"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 antologia - "Wigilijne opowieści"

 Vonnegut, Kurt - "Sinobrody"

Fragmenty

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"

 Wydra, Justyna - "Warkoczyk"

 Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"

 Noni, Lynette - "Szept"

 Bishop, Anne - "Światło i Cienie"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki

 Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS