NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Le Guin, Ursula K. - "Lawinia" (wyd. 2023)

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Morgan, Richard - "Trzynastka" (Mag)

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Black Man
Tłumaczenie: Marek Pawelec
Data wydania: Listopad 2020
ISBN: 978-83-66409-56-9
Oprawa: twarda
Liczba stron: 720
Cena: 45,00 zł
Rok wydania oryginału: 2007

Bliżej...
Za sto lat od dziś, wbrew wszelkim przewidywaniom, na Ziemi zapanowała stabilizacja – potęgi polityczne zdołały dojść do porozumienia, którego podstawą stała się globalna niezależność handlowa i koegzystencja przy współpracy, a na Marsie rozwija się wspomagana przez nanotechnologię kolonia. Jednak pełne napięcia lata drugiej połowy dwudziestego pierwszego wieku zostawiły po sobie ciężkie dziedzictwo genetyczne. Skutki wczesnych prób modyfikowania ludzkiego genomu żyją między nami jako ledwie tolerowane wyrzutki – licencjonowani, monitorowani i serdecznie nienawidzeni.

Dla Sevgi Ertekin, byłej policjantki wydziału zabójstw nowojorskiej policji, pracującej obecnie w ochronie korporacji kolonizacyjnych, problemy wariantów nie są czymś obcym. Jednak kiedy wariant 13, genetycznie stworzony supersamiec przygotowany do prowadzenia ostatnich wojen zeszłego stulecia przeżywa tajemnicze rozbicie statku kosmicznego na środku oceanu, a na kontynencie amerykańskim dochodzi do serii brutalnych zabójstw odkrywa, że czasami ogień można zwalczać tylko ogniem.

Carl Marsalis, sam będący zmodyfikowanym genetycznie, byłym żołnierzem, poluje na uciekinierów z ramienia ONZ. Nie jest to wygodny sposób na życie – byli koledzy, trzynastki, nienawidzą go i boją się jako zdrajcy i zabójcy, reszta ludzkości widzi w nim genetycznego potwora i przypomnienie mrocznych zakamarków ludzkiej psychiki – jest murzynem, w każdym sensie tego słowa. A w tej chwili znajduje się poza władzą ONZ, pozbawiony wsparcia, wsadzony do więzienia na Florydzie za zamiar udzielenia pomocy w aborcji. Kiedy więc Sevgi zgłasza się z ofertą, Carl natychmiast zgadza się pomóc.

Tak zaczyna się szalone polowanie na mordercę i walka o przetrwanie. Oraz poszukiwanie prawdy o tym, co naprawdę uczyniono z ostatnimi żołnierzami ludzkości. "Trzynastka" to doskonały thriller SF a także powieść o uprzedzeniach i skutkach grzebania w ludzkim kodzie genetycznym. O naszej zdolności do przemocy, ale co istotniejsze, o zdolności do oszukiwania i zepsucia.



Teksty powiązane:

Recenzja:
Morgan, Richard - "Trzynastka", autor: Roman Ochocki

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shedao Shai - 13:55 16-11-2021
Ktoś mądrze napisał kiedyś na Katedrze, że Morgan w kółko pisze tę samą książkę. I "Trzynastka" tylko potwierdza tę opinię. Mamy tu elementy charakterystyczne dla jego twórczości: główny bohater to zabijaka-madafaka ocierający się o bycie socjopatą, walczy ze złymi korporacjami, rządzącymi i gangsterami (choć właściwie tu granice między jednymi a drugimi są zatarte); raczej w imię zemsty/zysku/własnych celów niż jakichś szczytnych ideałów. Dynamiczna akcja, dużo przemocy, sporo seksu, high-techowa otoczka i tak dalej.

Brzmi jak seria o Takeshim czy "Siły rynku"? No, tak. "Trzynastka" nie jest w żadnym stopniu książką oryginalną w stosunku do reszty twórczości autora, ale mi to niespecjalnie przeszkadza. Morgan znalazł swój przepis na sukces i klepie go jak Disney swoje blockbustery, chyba zgodnie z ideą "lepsze jest wrogiem dobrego". Nie przejadło mi się to, szczególnie że od mojego poprzedniego kontaktu z jego twórczością minęło już sporo czasu.

Intryga zaczyna się w sposób prosty i stopniowo komplikuje się aż do całkiem satysfakcjonującego rozwiązania (i świetnej końcówki). Postacie są wyraziste i zapadają w pamięć; autor nie żałował literek na rozbudowanie ich. Wszyscy są tu twardzielami albo kanciarzami, ale... taki to świat. Ponury, pesymistyczny, wrogi. Taki neo-noir. Solidny thriller w szafarzu sci-fi. 4,5/6

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS