NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

Ukazały się

King, Stephen - "Billy Summers"


 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

Linki

Hamilton, Peter F. - "Otchłań bez snów"

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: Wspólnota: Kroniki Upadłych
Tytuł oryginału: The Abyss Beyond Dreams
Tłumaczenie: Zbigniew Królicki
Data wydania: Luty 2017
ISBN: 978-83-65521-92-7
Oprawa: miękka
Liczba stron: 762
Cena: 49,00 zł
Rok wydania oryginału: 2014
Tom cyklu: 1

Bliżej...
Jest rok 3326. Nigela Sheldona, jednego z założycieli Wspólnoty, odwiedzają Raiele, samozwańczy strażnicy Pustki, enigmatycznego tworu w jądrze galaktyki, który zagraża istnieniu wszystkich jej mieszkańców. Raielowie przekonują Nigela do udziału w desperackim planie zinfiltrowania Pustki.

Dostawszy sie do niej, Nigel odkrywa, że ludzie nie są jedyną formą życia pochłoniętą przez Pustkę, w której prawa fizyki działają nieco inaczej, a niczym nieróżniące się od magii zdolności telepatyczne są czymś zwyczajnym. Uwięzieni tam ludzie są atakowani przez Upadłych - obce istoty, rozumnych, lecz bezlitosnych zabójców.

Jednak ci obcy być może mają klucz pozwalający raz na zawsze usunąć zagrożenie ze strony Pustki - jeśli Nigel zdoła odkryć ich tajemnice. Pomimo nieustannych ataków Upadłych i wojny domowej dzielącej kruchą ludzką społeczność, Nigel musi odkryć sekrety Upadłych, zanim zabiją go ci, których przybył ocalić...


Obiekt jest częścią serii
Wspólnota: Kroniki Upadłych
Zobacz całą serię



Teksty powiązane:

Recenzja:
Hamilton, Peter F. - "Otchłań bez snów", autor: Roman Ochocki

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shedao Shai - 09:27 22-02-2021
Zbliżam się powoli do końca swojej przygody ze światem Wspólnoty. "Kroniki Upadłych" to dylogia powiązana z trylogią Pustki; takie uzupełnienie, podchodzące do wątków poruszonych w Pustce z innej perspektywy. Pierwszy tom dzieje się przed trylogią, drugi - po (jeszcze go czytam, więc póki co skupię się na pierwszym). Jednym z głównych bohaterów, a zarazem motorem napędowym całej fabuły, jest tutaj Wielki Nieobecny trylogii Pustki, czyli Nigel Sheldon. Odkąd przeczytałem gdzieś w trylogii wzmiankę, że Nigel gdzieś poleciał i coś robi, zastanawiałem się, o co może chodzić.
"Otchłań bez snów" jako uzupełnienie trylogii Pustki sprawdza się doskonale. Hamilton podszedł do konstrukcji fabuły zupełnie inaczej niż w przypadku trylogii; tamtejsze największe zagadki tu są właściwie nonszalancko rozwiązane na początku, a sednem jest coś innego. Miałem pewne obawy przed powrotem w realia Pustki, zastanawiając się, co właściwie można dopowiedzieć w tym temacie. Niepotrzebnie - dopowiedzieć dało się bardzo dużo, na zasadzie "nie wiesz, czego jeszcze nie wiesz". Odniosłem wręcz wrażenie, że Hamilton bawi się z czytelnikiem, sugerując powtarzalność niektórych motywów (na początku wątku Slavesty miałem wrażenie, że czytam Edearda 2.0), żeby potem wywrócić te wrażenia do góry nogami. Nie powiem, zaimponował mi tym, dokąd poprowadził fabułę i jakie rozwiązania zastosował. Satysfakcjonująca lektura.

Na osobny akapit zasługuje jakość tłumaczenia, którą jak zwykle w przypadku Wspólnoty można by podsumować sławnym „Wstyd, żenada, kompromitacja, hańba, frajerstwo, nie wracajcie do domu”. Przypominam, po zmianie wydawcy (Zysk->MAG) trylogia Pustki była totalnie niespójna w tłumaczeniu nazewnictwa własnego w stosunku do Sagi Wspólnoty. Za "Kroniki Upadłych" wziął się ponownie Zysk (historia wydawania tych książek w Polsce to temat na który w ogóle chętnie bym poczytał - Zysk nie chciał trylogii? MAG nie chciał Kronik?). Wziął się tak, że tłumaczenie ponownie nie jest spójne - ani z Pustką, ani z Sagą (wydaną też przez Zysk!). To było oczywiste już na samym wstępie, czytając krótkie kalendarium szeregujące w czasie poprzednie wydarzenia z cyklu. Ręce opadają. Moja rada dla zbierających ten cykl to: jeśli tylko zdolności językowe pozwalają, kupujcie w oryginale. Świat Wspólnoty to trzy mini-podcykle (dylogia/trylogia/dylogia), każdy wydany w innym formacie i w innym tłumaczeniu (+jakiś tom z pierwszej dylogii lata już tylko na Allegro za duże pieniądze). Szkoda nerwów. Marzy mi się, żeby ktoś to kiedyś wydał w całości ładnie i spójnie.

5/6

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS