NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Butcher, Jim - "Gra pozorów"

Abercrombie, Joe - "Ostre cięcia" (oprawa twarda)

Ukazały się

Manasypow, Dimitrij - "Droga stali i nadziei"


 Abercrombie, Joe - "Kłopotliwy pokój" (oprawa twarda)

 Abercrombie, Joe - "Ostre cięcia" (oprawa twarda)

 Kucenty, Magdalena - "Zodiaki. Genokracja"

 Stiefvater, Maggie - "Wezwij sokoła"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czarna Góra"

 Schwab, V. E. - "Niewidzialne życie Addie LaRue"

 Migalski, Marek - "Nieśmiertelnicy"

Linki

Rak, Radek - "Kocham cię, Lilith"

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: Kwiecień 2014
ISBN: 978-83-7839-737-3
Oprawa: twarda
Format: 130 x 201mm
Liczba stron: 344
Cena: 34,00 zł

Bliżej...
Napisana przepięknym językiem opowieść o poszukiwaniu miłości i spełnienia, literaturze i życiu, których czasem nie można od siebie oddzielić.

Do sanatorium w Beskidzie Niskim przyjeżdża młody kuracjusz Robert. Chce odpocząć i podreperować zdrowie. Ale czy to się uda, jeśli niemal cały czas dzieli między spotkania z piękną i demoniczną malarką Iwoną oraz intrygującą lekarką Małgorzatą? Na dodatek pogrąża się w lekturze powieści o lwowskim detektywie Jesipowiczu, który staje się jego wiernym towarzyszem i doradcą w miłosnych podbojach.
Po nocy, którą Robert i Iwona spędzają razem, malarka znika i okazuje się, że nikt w sanatorium nie pamięta takiej kuracjuszki. Czy wszystko się tylko Robertowi wydaje? Czy wszystko jest tylko powieścią?

Pierwsza powieść Radosława Raka jest jak pierwsza miłość: bezbronna, szczera, naiwnie odważna i rozgorączkowana. Czytajcie delikatnie, te Leśmianowe bańki młodzieńczych pasji tak łatwo pękają pod brutalnym dotykiem prozy.
Jacek Dukaj

„Kocham Cię, Lilith” to opowieść zwodnicza. Zaczyna się niewinnie, by niebawem wciągnąć nas w dziwne krainy duszy, które zazwyczaj omijamy. Transowa, wspaniale napisana proza. Radek Rak już teraz zapuszcza się w regiony polszczyzny, które dla wielu pisarzy pozostają niedostępne. Znakomity debiut!
Wit Szostak

Radek Rak (ur. 1987) – lekarz weterynarii, pracuje w swoim zawodzie. Mieszka w Dębicy na Podkarpaciu. Lokalny patriota, miłośnik gór, zwłaszcza Beskidu Niskiego. Publikował opowiadania w „Nowej Fantastyce”, „Lampie” i e-zinie „Esensja”. „Kocham cię, Lilith” to jego pierwsza powieść.Teksty powiązane:

Recenzja:
Rak, Radek - "Kocham cię, Lilith", autor: Adam Skalski

Fragment:
Rak, Radek - "Kocham cię, Lilith"

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shedao Shai - 08:29 30-11-2020
Korzystając z niedawnego boomu na twórczość Radka Raka, Prószyński poczynił dodruk jego debiutu - "Kocham cię, Lilith". Wziąłem go w ciemno, tak jak i każdą książkę Raka będę już brał w ciemno. Nie pożałowałem.

Książka ta nie jest za długa, nie jest za krótka. Jest w sam raz. Spędziłem z nią większą część soboty i skończyłem, a jednocześnie nie pozostawiła we mnie niedosytu. Właściwie wszystko tu jest w sam raz. Zaczyna się bardzo normalnie, przyziemnie - (w miarę) młody człowiek przyjeżdża do sanatorium. Znając już nieco twórczość Raka, podchodziłem do takiej przyziemności podejrzliwie, poszukiwałem elementów które nie pasowały - i one pojawiły się dość szybko, zresztą autor nie próbował ich w żaden sposób ukryć. "Kocham cię, Lilith" szybkim tempem porywa czytelnika w oniryczną podróż, dobrze balansując niedopowiedzeniami między tajemniczością a niezrozumieniem. Rak dba o to, żeby czytelnik miał mętlik w głowie, ale jednocześnie nigdy się nie pogubił. To spora sztuka.
Autorowi udało się połączyć beztroski erotyk z traktatem religijnym, tworząc swoistą baśń XXI wieku (co, jak mi się wydaje, jest jego znakiem rozpoznawczym). Polecam czytać tę książkę w miarę możliwości jednym ciągiem, tak, aby właściwie dać się porwać opowieści i spędzić kilka godzin w sennym Beskidzie Niskim, który jest też Lwowem, który jest też biblijnym Rajem. Klimat jest tu bardzo ważny, szczególnie, że autor kilkakrotnie funduje nam w tym temacie rewolucję. Odważnie bawi się formą, jednocześnie cały czas będąc wiernym duchowi swojej opowieści. Konstrukcja "Kocham cię, Lilith" jest misterna, przemyślana i sprawia, że książka zostaje w pamięci na dłużej (no, jestem dwa dni po lekturze, więc może stwierdzenie trochę na wyrost, ale wciąż siedzi mi w głowie).
Co prawda baśń o Jakóbie jest wciąż przede mną, ale na podstawie tej książki oraz "Pustego nieba" czuję się już komfortowo ze stwierdzeniem, że Rak to nadzwyczaj utalentowany pisarz, który swoją opowieść snuje po mistrzowsku. Imponuje mi, jak on potrafi operować słowem. Pozostaje mi tylko podziękować historykowi za zwrócenie mi na niego uwagę.
5/6

PS. Popełniłem błąd którego zazwyczaj nie popełniam, i po lekturze zacząłem szukać recenzji tej książki, ciekawy, jak odebrali ją inni. Chciałem po prostu sobie o niej jeszcze poczytać, może odkryć coś, co przegapiłem? Niestety, nic te poszukiwania nie wniosły w moje życie, za to zabrnąłem na portal Lubimy Czytać, gdzie poza kilkoma ciekawymi wypowiedziami mamy też bajecznie porywające jedno- i dwuzdaniowce. Jakby chcieli (musieli?) napisać coś o książce, ale nie wiedzieli co. Mój faworyt to:
Oj przemęczyłam tę książkę. Z początku mi się podobała, ale później była taka mdła.
:mrgreen:

Fidel-F2 - 09:35 30-11-2020
Na LC musisz sobie dobrać "współpracowników", których warto czytać. Większość naturalnie to badziew.

historyk - 14:24 30-11-2020
Shedao Shai pisze:Korzystając z niedawnego boomu na twórczość Radka Raka, Prószyński poczynił dodruk jego debiutu - "Kocham cię, Lilith". Wziąłem go w ciemno, tak jak i każdą książkę Raka będę już brał w ciemno. Nie pożałowałem.

Akurat tę jego książkę oceniam najniżej, co nie znaczy, że źle, wręcz przeciwnie: każda kolejna książka Raka jest lepsza od poprzedniej, czyli facet się rozwija. A Lilith ma jeszcze pewne wady debiutu i pewnie młodego wieku autora (jak wyszła, to miał 27 lat, czyli pisał mając 24-26). Pewnie dlatego jest trochę "przeszarżowana", Dukaj to chyba określił, jako "rozgorączkowana". Tym niemniej 7,5/10 bym dał.

Co do opinii o Lilith na LC, to zabawna rzecz: te najnowsze, po nagrodach za Wężowe serce, są znacznie lepsze. Wyjścia są dwa: 1) ludzie wstydzą się oceniać negatywnie, bo wyjdą na gupków :D, albo 2) po starsze powieści Raka sięgnęli bardziej wyrobieni czytelnicy, dla których Nike czy Żuław jest rekomendacją.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Shedao Shai - 14:58 30-11-2020
historyk pisze:Akurat tę jego książkę oceniam najniżej, co nie znaczy, że źle, wręcz przeciwnie: każda kolejna książka Raka jest lepsza od poprzedniej, czyli facet się rozwija. A Lilith ma jeszcze pewne wady debiutu i pewnie młodego wieku autora (jak wyszła, to miał 27 lat, czyli pisał mając 24-26). Pewnie dlatego jest trochę "przeszarżowana", Dukaj to chyba określił, jako "rozgorączkowana". Tym niemniej 7,5/10 bym dał.


Cóż, u mnie "Lilith" ma 5/6, "Puste niebo" 5,5/6, a "Baśń..." czeka w kolejce, więc też mogę powiedzieć, że "Lilith" oceniam najniżej :mrgreen:
Zupełnie rozumiem, o co chodzi z "rozgorączkowaniem". Tyle, że wg. mnie to świetnie pasuje do tej powieści. W końcu, gdzie być rozgorączkowanym, jeśli nie w sanatoryjnym erotyku? :) Także nawet jeśli to poczynił niecelowo, to wyszło mu to na dobre.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Australijskie piekło"


Wygraj czwartą "Drogę szamana"


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Fry, Stephen - "Mythos"


 Morgan, Richard - "Rzadkie powietrze"

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"

 antologia - "Księga magii"

 Tremblay, Paul - "Chata na krańcu świata"

 King, Stephen - "Jest krew..."

 Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"

 Wojtas, Michał - "Cyberpunk 1982-2020"

Fragmenty

 Stiefvater, Maggie - "Wezwij sokoła"

 Lewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"

 Elison, Meg - "Księga Etty"

 Kucenty, Magdalena - "Zodiaki. Genokracja"

 Ziemiański, Andrzej - "Virion. Zamek"

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"

 Wydra, Justyna - "Warkoczyk"

 Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS