Patronat

Palmer, Ada - "Zdecydowani na walkę"

Butcher, Jim - "Gra pozorów"
Ukazały się

Manasypow, Dimitrij - "Droga stali i nadziei"
Abercrombie, Joe - "Kłopotliwy pokój" (oprawa twarda)
Abercrombie, Joe - "Ostre cięcia" (oprawa twarda)
Kucenty, Magdalena - "Zodiaki. Genokracja"
Stiefvater, Maggie - "Wezwij sokoła"
Pilipiuk, Andrzej - "Czarna Góra"
Schwab, V. E. - "Niewidzialne życie Addie LaRue"
Migalski, Marek - "Nieśmiertelnicy"
Linki
|
|
|
Wydawnictwo: RW2010 Data wydania: Luty 2014 ISBN: 978-83-7949-075-2 Format: pdf, mobi, epub Liczba stron: 208 Cena: 9,00
|
Bliżej...
Szablą i wąsem, ogniem i mieczem, kontuszem i dworkiem
Prawdziwych Sarmatów już nie ma. Co się nam ostało? Ognie i miecze, potopy, Wołodyjowskie pany... Wilcze gniazda, diabły łańcuckie, samozwańce.... Charakterniki, szubieniczniki i licho wie, co jeszcze... No i fajnie, ale czy fikcyjni Sarmaci muszą być wszyscy na jedno kopyto?
Szablą i wąsem to zbiór opowiadań polskich autorek i autorów, którzy Sarmacji nadmierną rewerencją nie darzą i opowiedzieć chcą o niej inne, świeższe historie. A opowiadać jest przecież o czym. Czasy Pierwszej Rzeczypospolitej to sensacje, thrillery i komedie pisane historią, której niestety albo się wstydzimy, albo którą się chełpimy, zamiast po prostu się nią interesować. Zebrane w tym tomie opowiadania gromko jednak krzyczą „Veto!” i na spuściznę po Sarmacji patrzą z nowego punktu widzenia, czasem trzeźwo, czasem krzywo, a czasem zezem.
Od latających machin królowej Ludwiki, przez patriotyzm diabła Boruty, po alternatywne oblężenie Jasnej Góry – ten zbiorek bez czołobitności wyciąga z legendy i historii Sarmacji to, o czym wciąż warto snuć opowieści.
Przedmowa
Łaskawa/y Czytelniczko/niku!
Jeżeli szukasz szablą i wąsem, kontuszem i dworkiem, ogniem i mieczem pisanych opowieści, książka ta Cię nie zawiedzie.
Jeżeli jednak, moja Pani Czytelniczko/mój Panie Czytelniku, do wszystkiego, co sarmackie stosunek masz niechętny i podejrzliwy, niejedno przeżyjesz tutaj zaskoczenie.
Nie o to bowiem Autorkom i Autorom oraz niżej podpisanemu idzie, by utartym szlakiem i wygodnym tempem podążać, lecz by w nowe ramy stary pejzaż oprawić (albo w stare nowy), by inny wiersz do znanej melodii ułożyć (lub do znanego inną)...
Trzecie exemplum niepotrzebne – na pewno wiesz już, Czytelniczko/Czytelniku tej krótkiej przedmowy, czego na kolejnych stronach spodziewać się możesz.
Dawid Juraszek
Spis treści:
Andrzej Sawicki: MACHINE DE POLOGNE
Monika Sokół: ISKRA BOŻA
Agnieszka Hałas: SZATAŃSKI PLAN
Stanisław Truchan: OBSYDIAN
Tomasz Kilian: DZIĘCIELINA
Dawid Juraszek: PARA BELLUM
Teksty powiązane:
Fragment:
antologia - "Szablą i wąsem" #1
antologia - "Szablą i wąsem" #2
antologia - "Szablą i wąsem" #3
Sortuj: od najstarszego | od najnowszego
nosiwoda - 09:45 07-03-2014
DALIŚCIE PATRONAT CZEMUŚ O TAKIEJ OKŁADCE?!
|
|
Konkurs
Wygraj "Australijskie piekło"
Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial
Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"
Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?
Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady
Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)
Recenzje

Heinlein, Robert A. - "Obcy w obcym kraju"
Żerdziński, Maciej - "Opuścić Los Raques" (audiobook)
Lewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"
Fry, Stephen - "Mythos"
Morgan, Richard - "Rzadkie powietrze"
Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"
antologia - "Księga magii"
Tremblay, Paul - "Chata na krańcu świata"
Fragmenty
Stiefvater, Maggie - "Wezwij sokoła"
Lewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"
Elison, Meg - "Księga Etty"
Kucenty, Magdalena - "Zodiaki. Genokracja"
Ziemiański, Andrzej - "Virion. Zamek"
Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"
Wydra, Justyna - "Warkoczyk"
Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"
|