Katedra

Tutaj podyskutujesz o filmach, ludziach i wszystkim, co dotyczy X muzy.

Moderator: Wotan

Katedra

Postautor: Wotan » ndz 20.10.2002 23:23

Jezeli ktos widział tą animację na podstawie "Katedry" Jacka Dukaja, opowiadajcie! Ja widziałem tylko trailer i wygląda naprawde niesamowicie
Wotan
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1160
Rejestracja: pt 04.10.2002 23:52
Lokalizacja: Varsovia

Postautor: Chomski » pn 21.10.2002 7:35

a gdzie ten trailer mozna zobaczyc, bo chetnie bym rzucil okiem?
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: RaF » pn 21.10.2002 14:15

Ja widziałem całość - z tego co wiem to wyświetlana jest wyłącznie w kinach Cinema City, akurat przed Raportem mniejszości mnie ta przyjemność spotkała.

Powiem tak - animacja nie na najwyższym poziomie, lecz sam klimat porażający. Chociaż przyczepiłbym się do muzyki, która ewidentnie mi nie pasuje. Wizualnie jednak bardzo ładne, niektóre sceny robią wrażenie. Eh, gdyby cały film powstał to byłoby fajnie, ale te 8 minut też jest w porządku.
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Wotan » wt 22.10.2002 21:37

Wotan
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1160
Rejestracja: pt 04.10.2002 23:52
Lokalizacja: Varsovia

Postautor: Chomski » śr 23.10.2002 10:04

juz sciagam - to chwile potrwa, wiec moge co nieco tutaj naskrobac. po screenach widac, ze film jest bardzo ciekawy. to mi jednak podsunelo pewna mysl. moze jest troche niezwiazana z tematem, lecz wlasnie z niego wynikla. otoz moglibysmy wymyslec jakiegos bohatera, ktory stalby sie maskotka strony. z czasem moglby pojawic sie w komiksie, a potem (jak znajda sie uzdolnieni i chetni) byc moze w jakiejs animacji. co Wy na to?
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: Arkon » śr 23.10.2002 12:15

Zapowiedź właśnie ściągam...

Chomski --> Moim zdaniem pomysł z postacią nie jest zły. Ja w tym miejscu widział bym jakiegoś maga/kapłana lub wojownika a kogoś takiego trudno nazwać maskotką... :D
Awatar użytkownika
Arkon
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 233
Rejestracja: sob 05.10.2002 8:08

Postautor: Chomski » śr 23.10.2002 20:09

animacja jest kapitalna! wlasnie tak to sobie wyobrazalem. musze przyznac, ze odwalili kawal dobrej roboty, chociaz chetnie zobaczylbym juz calosc :)

Arkon -> ja swego czasu myslalem o "Zlym Panu Bez Spodni", czyli o znanym milosnikom Krowy i Kurczaka oraz Jam Lasica 'Czerwonym' (tudziez Golozadek, Bezgadzki lub Van Zadek jak kto woli ;) bardzo zabawna postac i musze przyznac, ze jedna z moich ulubionych.
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: Wotan » śr 23.10.2002 22:22

popieram pomysł jak najbardziej. A "Katerę" widziałem już w calości. Niesamowita animacja, naprawde. Podobno autor ubiega się o Oskara, mam nadzieję że film zostanie nominowany.
Wotan
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1160
Rejestracja: pt 04.10.2002 23:52
Lokalizacja: Varsovia

Postautor: Chomski » czw 24.10.2002 19:58

to przyznaja oskary w kat. animacji?
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: RaF » czw 24.10.2002 20:40

Animacja aż tak rewelacyjna znowu nie jest, nie przesadzajcie...
A do Oscara istotnie została Katedra zgłoszona - w kategorii Best Animated Short.

Z tą naszą maskotą to hm... jakoś Czerwony mi niezbyt pasuje pod nasz serwis ;)
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Chomski » ndz 27.10.2002 13:27

a moze wlasnie tego typu produkcje sa przyszloscia polskiej sceny fantasy?

mi Golozadek do wszystkiego pasuje :) to bardzo wdzieczna postac.
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: RaF » ndz 27.10.2002 21:26

Jeżeli wierzyć wizjonierom, produkcje 100% komputerowe za jakiś czas zastąpią żywych aktorów... Choć mnie jak na razie nie wydaje się to zbyt prawdopodobne.

A tak w sumie to bardzo bym był zadowolony z tego typu produkcji -małych, ale ambitnych, nowatorskich i ciekawych. Wolę to niż papkę typu Spiderman czy jakieś inne takie. Nie wszystko złoto, co się świeci.
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Wotan » ndz 27.10.2002 23:32

Raczej nie zastąpią - aktorstwo to wciąż dla wielu najbardziej atrakcyjna dziedzina sztuki.
Ale uważam, że filmy 3d się rozwiną. Więcej będzie produkcji typu final fantasy itd.
A co do Spidermana się zgadzam w 100%. Takie perełki jak Katedra są potrzebne i oby więcej
Wotan
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1160
Rejestracja: pt 04.10.2002 23:52
Lokalizacja: Varsovia

Postautor: Chomski » pn 28.10.2002 0:06

Aktorow komputer na razie nie zastapi. Zbyt daleko jeszcze jestesmy od AI, wiec tym sie nie trzeba martwic. Prawde powiedziawszy, wolalbym obejrzec 'Wiedzmina' w wersji wyrenderowanej niz to cos, co nam od miesiaca serwuje telewizja. Przy czytaniu ksiazki przydaje sie wyobraznia, przy ogladaniu filmu juz nie powinno sie jej uzywac ;)

Porownujac koszty produkcji tradycyjnych filmow i animacji, dochodze do wniosku, ze gdyby przerzucic fundusze z 'polskiej kinematografii' na animacje, to w krotkim czasie bylibysmy czolowka swiatowa. A tak beda nas straszyc 'Zemsty' i 'Quo Vadis'..

no wlasnie - quo vadis, polski filmie?
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: RaF » pn 28.10.2002 19:40

Tu nie chodzi nawet o AI, bo to nie to zagadnienie. Raczej o koszty - to po pierwsze, ponieważ jak narazie kompleksowe stworzenie wirtualnego i całkowicie niedoskonałego aktora (vide FF) jest droższe i dłużej trwające od zatrudnienia normalnego aktora (no chyba że chodzi o aktorów będących akurat na topie, np. jakiś Arnold czy tym podobny mutant.
Druga sprawa jest nieco bardziej złożona. W przypadku aktorów rzeczywistych (i tych dobrych, zaznaczam) mamy do czynienia z charakterem, stylem oraz indywidualną interpretacją roli. W przypadku aktorów wirtualnych gra byłaby wypadkową przemyśleń sztabu ludzi i animatorów.
Jednak do tego typu produkcji, jakie reprezentuje Katedra, nadają się bardzo dobrze. Są biernym elementem filmu, i jako tacy odgrywają, co im się każe - nic ponadto.

Co zaś tyczy się polskiej kinematogarfii... Z powodów, jakie przytoczyłem, raczej nieprawdopodobnym się wydaje, żeby od razu stać się potęgą animacyjną. Nawet przy wsparciu finansowym. Do tworzenia trzeba nie tylko pieniędzy (chociaż to jest oczywiście ważne), ale przede wszystkim charakteru. Dlatego mało która z obecnych kinowych produkcji jest twórcza - raczej odtwórcza. Niestety :/
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Chomski » pn 28.10.2002 21:37

Chcac nie chcac sie ze mna zgodziles... W ktorym miejscu? Piszac o kosztach stworzenia w miare wiernej repliki osobowosci aktora, czyli czegos, co nazwales charakterem. W tej chwili ludzie sa w stanie bardzo wiernie oddac ruch, zachowanie przyrody i swiata - to zasluga wielowiekowej pracy fizykow i matematykow. Matematyczny model nie zastapi jednak nieprzewidywalnosci i fantazji czlowieka, dlatego tez do stworzenia dobrego (w sensie 'tradycyjnego') filmu przy uzyciu komputera potrzeba sztucznej inteligencji i to nie takiej w naszym rozumieniu; takiej absolutnej, ktora bylaby w stanie wczuc sie w wiele osobowosci i postaci. Czlowiek tylko czesciowo potrafi nasladowac te umiejetnosc.
Sama sprawa AI to dyskusja na oddzielny watek. Moim zdaniem eksperymentowanie w tej dziedzinie wylacznie po to, by krecic taniej filmy i reklamowki, to igranie z silami, ktorych nie jestesmy w stanie pojac. Jako przyklad przytocze film z pewnym 'mutantem', a mianowicie 'Terminatora' - przypomnijcie sobie idee przewodnia tego filmu (Skynet).
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: RaF » pn 28.10.2002 22:56

Nie wiem czy dobrze cię zrozumiałem, ale chyba jednak ty źle zrozumiałeś mnie :mrgreen:. Nie spierałem się z tobą, to po pierwsze. Drugie to to, że nie zrozumieliśmy się w sprawie AI :). Mnie nie chodziło o zbudowanie AI aktora, bo powiedziałem że to nie jest z tego zagadnienia problem. Chodziło mi o charakter postaci wirtualnej jako wypadkową pomysłów różnych ludzi (burza mózgów w stylu: "Słuchajcie, nasz bohater jest tu i tu, teraz jak myślicie, ma zrobić to czy sio").
A co do Skynetu... Problem z komputerami jest taki, że one działają w oparciu o logikę, my zaś o logikę i abstrakcję (tudzież obstrukcję, jak niektórych ludzi słucham :P). Poza tym niczym się specjalnie nie różnimy.
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Chomski » wt 29.10.2002 8:19

Ja nie pisałem o zbudowaniu AI aktora, tylko o AI, które by te filmy robiło - wedle scenariusza, książki czy czegokolwiek jeszcze. W tej chwili rzeczywiście charakter jest sumą przemyśleń, z tym się zgadzam. Mi chodziło o bliżej nieokreśloną przyszłość.
A w tej bliżej nieokreślonej przyszlości również komputery będą inne - przede wszystkim szybsze, bo te obecne przewyższają jedynie człowieka szybkością przetwarzania danych; z tzw. wielowątkowością są jeszcze daleko w tyle, dlatego uważam, że na tym co teraz mamy AI się nie zbuduje, bo jest to zwyczajnie za wolne!
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: RaF » wt 29.10.2002 15:59

Automatyczne generowanie filmów? Dziwny pomysł. Nawet jeszcze o nim nie słyszałem :)
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Chomski » wt 29.10.2002 16:19

Czyżbym był pionierem w tej dziedzinie? ;)
Innej możliwości realizacji filmów nie widzę.
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: RaF » śr 30.10.2002 14:51

...a jak sa realizowane teraz???
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Chomski » czw 31.10.2002 20:21

raczej nie przy uzyciu AI w stylu Skynet...
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: RaF » pt 01.11.2002 19:31

niewazne, grunt ze filmy komputerowe to ZUPELNIE co innego od zwyklych produkcji, cokolwiek ludzie by mowili
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: NecrohronoS » pn 04.11.2002 19:39

Jeszcze daleko by AI pobiło prawdziwego aktora - nie ma uczuć i emocji. Jeśli MASKOTKA to może niziołek albo golem?
May the FORCE by with you.
Awatar użytkownika
NecrohronoS
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 3
Rejestracja: pn 04.11.2002 17:26
Lokalizacja: Kurast

Postautor: Chomski » pn 04.11.2002 21:43

o AI jeszcze nie mozna mowic - co najwyzej o programach eksperckich albo o modelach matematyczno-fizycznych - temu daaaaleekoo do SI (AI)...
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: Chomski » pn 02.12.2002 21:36

Obejrzałem już 'Katedrę' i muszę przyznać, że robi wrażenie. Co prawda jest troche mało zrozumiała dla kogoś, kto nie czytał Dukaja, lecz to nie jest w stanie zmienić faktu, że to najlepsza animacja, jaką do tej pory widziałem. Może kiedyś z rozpędu nakręcą całość... :)
Zastanawia mnie tylko, ile to renderowali, bo jest tam wszystkiego bardzo dużo.
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: Vampdey » pn 20.01.2003 15:48

ogladałem! w końcu oglądałem!! Animacja miodzio, MIODZO! Muza pasuje do obrazu, all oki, klimat jest swietny! ale nie kumam nic :P... Niezrozumiałe to to :)... Nie dziwie sie, opowiadania nie cztałem :(((.... Nie krzyczcie, poprawę sie :))) http://dukaj.fantastyka.art.pl/utwory/Katedra.html, tutaj jakieś fragment jest, calości znaleść nie moge :(
Jednak fakt, że powstało coś tego typu, w dodatku świetnie zrealizowane, pociesza :))... Oby wiecęj niekomercyjnych ekranizacji opowiadań!!!
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: Thronaar » sob 22.02.2003 13:25

Historia raczej prosta, a całość ma 6 minut, więc nie dużo więcej niż trailer. A teraz nominacja do oskara. 8)
Awatar użytkownika
Thronaar
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 30
Rejestracja: pt 14.02.2003 22:09
Lokalizacja: Stolica Warmii i Mazur

Postautor: hops » śr 26.03.2003 23:51

Wiecie czemu Katedra nie dostała Oskara?

Temu:
http://www.donkax.com/bittorrent/files/ ... _00-22_The ChubbChubbs.rar.torrent
Ten odstęp musi być. Skopiujcie po prostu całą linijkę do paska adresu przeglądarki [sugerowany IE] i zacznijcie ściągać.

To jest fenomenalne :)

Żeby ściągnąć potrzebny jest BitTorrent, dostępny pod adresem:
http://osdn.dl.sourceforge.net/sourcefo ... nt-3.1.exe

Have fun :)
"There is nothing amazing. Just the norm." - Naota, FLCL
http://www.stalin-vs-hitler.w.pl
Awatar użytkownika
hops
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 524
Rejestracja: śr 09.10.2002 19:01
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Bienio » ndz 30.03.2003 21:01

Ja widziałem całość. Ale nie w kinie... Przed Oscarami gdzieś po północy puścili Katedre. Ja bym dał za to Oscara...
Myśle więc jestem... no właśnie, gdzie jestem?
Bienio
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 8
Rejestracja: sob 29.03.2003 17:21
Lokalizacja: Sosnowiec

Postautor: sixkiller » ndz 13.07.2003 11:20

JA oglądałem to również, i moge powiedzieć że dali to na onecie. (MOże to nie ten film ale moge sie pochwlić) pisali tam że zrobił to polak. Sam jeden. W każdym bądź razie chciałbym oglądnąć to jeszcze raz. :roll:
sixkiller
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 6
Rejestracja: ndz 13.07.2003 10:28
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: sixkiller » ndz 13.07.2003 11:22

A może wie ktoś na jakiej stronie to może być?
sixkiller
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 6
Rejestracja: ndz 13.07.2003 10:28
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: Menthorn... » ndz 13.07.2003 15:52

Super! gościu naprawde się postarał nie wiem tylko czemu nie dostał Oskara :twisted:
Najwytrwalsze twory człowiecze wywodzą się z nienawiści,
najczyściej lśni ostrze w ciemności nocy
Awatar użytkownika
Menthorn...
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 139
Rejestracja: ndz 13.07.2003 14:45
Lokalizacja: Negerath


Wróć do Film

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości