Zapowiedź z "Biblioteczki grozy" :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Zapowiedź z "Biblioteczki grozy"

Postautor: Shedao Shai » pn 12.10.2020 8:02

Ciekawie się zbiegło, bo akurat przez weekend zainteresowałem się Biblioteką Grozy (nałóg trzeba karmić; a w ogóle to ostatnio mam fazę na literaturę grozy). To dość interesująca seria - wychodzi nieprzerwanie od 2004 roku, książki w niej zawarte są chude, ale i bardzo tanie. Wydawnictwo C&T zdaje się nie mieć swojej strony ani sklepu; znalazłem tylko fanpage na Fejsie - i to nie całego wydawnictwa, a właśnie Biblioteki Grozy, w dodatku prowadzona jest chyba przez kogoś bliskiego wydawnictwu, a nie przez człowieka pracującego w nim (tu pewności nie mam, tak wnioskuję po wypowiedziach i komentarzach). Innymi słowy, ciekawy byt - niezbyt zainteresowany promocją swoich produktów, a jednak istniejący już na rynku od dłuższego czasu. I nic nie wskazuje, żeby chylił się ku upadkowi.

Po przejrzeniu serii, okazało się, że mam już z niej kilka książek:
"Zew Cthulhu" Lovecrafta (pierwszy tom serii, ciężko mi się go czytało, tłumaczenie nie-Płazowe)
"Październikowa kraina" Bradbury'ego (została w mojej szafce w pracy, od marca jej nie widziałem XD)
"Nie ma wędrowca" Guni (jedyna polska książka w serii)
"Nienazwane" Lovecrafta (zbiorek mniej znanych utworów pisarza)

Teraz przyglądam się reszcie i koreluję sobie to z tym, które książki są jeszcze dostępne (o dziwo, niektóre nawet sprzed kilkunastu lat dalej są!). [EDIT: o, cholera, jest większość! Brakuje tylko dwóch książek Johna Connolly'ego. Impressive, most impressive.] Już widzę, że parę rzeczy trzeba dokupić ("Król w żółci" Chambersa, "Wendigo i inne upiory" Blackwooda, tomiki Doyle'a). [tu uwaga, jak ktoś ma coś jeszcze do polecania, to zapraszam! :D]

+ tu wywiad z właścicielem wydawnictwa, ciekawy: https://grozownia.pl/2020/08/19/pawel-marszalek-wydawnictwo-ct-kiedys-bylo-powiedzenie-kto-nie-czyta-ten-zamiata-ale-dzis-to-juz-nieprawda-bo-wystarczy-posluchac-jak-sie-mowi-i-pisze-w-mediach/
Ostatnio zmieniony pn 12.10.2020 8:37 przez Shedao Shai, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Zapowiedź z "Biblioteczki grozy"

Postautor: xan4 » pn 12.10.2020 8:09

Paweł Marszałek to pasjonat i zna się na tym co robi. To jest świetna seria.
xan4
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 311
Rejestracja: wt 03.03.2009 15:27
Lokalizacja: Silesia

Re: Zapowiedź z "Biblioteczki grozy"

Postautor: Fidel-F2 » pn 12.10.2020 8:12

Szkoda tylko, że to groza.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3467
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Zapowiedź z "Biblioteczki grozy"

Postautor: Haribo » pn 12.10.2020 8:30

@Shedao Shai - zobacz w sklepie internetowym Smyk. Mają sporo pozycji BG w dobrych cenach https://www.smyk.com/search?brand=C%26T

Przesyłkę można odebrać osobiście w sklepie Smyka, więc odpadają koszty przesyłki. Często mają też różne promocje na książki typu druga pozycja dodatkowe 20% taniej.
Haribo
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 496
Rejestracja: czw 28.03.2013 9:37

Re: Zapowiedź z "Biblioteczki grozy"

Postautor: Shicho » pn 12.10.2020 9:07

Shedao Shai pisze:jak ktoś ma coś jeszcze do polecania, to zapraszam!


Trudność polega na tym, że nie wiadomo, co lubisz i czego się spodziewasz. Ta seria w dzisiejszych czasach po prostu nie straszy. To książki dla czytelników lubujących się nie w grozie jako takiej, czyli wywołującej szybsze bicie serca, lecz raczej jedynie w sugestii grozy, niesamowitości, jakichś śladowych ilościach dreszczyku. Jeżeli masz pod ręką dostęp do tak rozbudowanej wyobraźni, która wokół namiastki grozy potrafi wytworzyć nastrój niepokoju, złowieszczego napięcia, to może warto zainteresować się "Na opak" Onionsa - według mnie to najlepsza pozycja z całej Biblioteki Grozy. Ale nie namawiam - na LC ma średnią 6.1, więc być może to tylko moja chora ocena, skutek zbyt wielu upadków na głowę w młodości.
Shicho
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 146
Rejestracja: pn 27.04.2009 5:51

Re: Zapowiedź z "Biblioteczki grozy"

Postautor: Shedao Shai » pn 12.10.2020 9:54

Shicho, dzięki. Onions dodany do listy.

Twój post potwierdził moje wyobrażenia o tej serii. Nie oczekuję, żeby mnie tam coś straszyło - zresztą uważam, że w książkowych horrorach jest to praktycznie niemożliwe. Minęły całe lata, odkąd ostatnio poczułem strach podczas lektury i straciłem nadzieję, że jeszcze kiedyś go w takiej sytuacji poczuję. Chcę po prostu klimatycznych, nastrojowych opowieści, plus lubię poznawać klasykę (w przypadku tej serii nie zawęża to pola "podejrzanych", bo większość to klasyka sprzed wieku :D
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Zapowiedź z "Biblioteczki grozy"

Postautor: Obłęd » pn 12.10.2020 11:25

Dobra groza to klasa sama w sobie: Poe, Hawthorne, Melville, Machen, Walter de la Mare, Ligotti etc. Gatunek mocno zakorzeniony w filozofii egzystencjalnej i psychoanalizie, nic tylko czytać i interpretować. PIW teraz robi świetną robotę publikując serię "Opowieści niesamowitych".
Obłęd
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 676
Rejestracja: czw 09.02.2012 22:57

Re: Zapowiedź z "Biblioteczki grozy"

Postautor: asymon » pn 12.10.2020 15:39

@Shedao Shai zawsze do zamówienia ze Smyka możesz sobie wiersza Keatsa dorzucić, od jego poematu wziął się Hyperion Dana Simmonsa :-)
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Zapowiedź z "Biblioteczki grozy"

Postautor: Thuringwethil » czw 15.10.2020 11:59

Za każdym razem jak się pojawia zapowiedź z Biblioteczki Grozy obiecuje sobie , że przejrze co w jej ramach wydano i w końcu pozamawiam bo pozycję wyglądaja na naprawdę przemyślany zbiór. I właśnie brak storny wydawnictwa z podstroną przeznaczoną na tę serię ciut to utrudnia (no leniuch i wygodnictwo wychodzi)
Thuringwethil
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 234
Rejestracja: wt 25.07.2017 12:44

Re: Zapowiedź z "Biblioteczki grozy"

Postautor: Shedao Shai » czw 15.10.2020 12:56

http://baza.fantasta.pl/seria.php?id=105

Tutaj jest ładnie w kolejności wypisanych pierwsze 31 tomów. Resztę już zgłosiłem do Fantasty i liczę, że na dniach dodadzą też do listy te brakujące (łącznie jest już 41 pozycji). Chociaż posłałem im to w poniedziałek, a do dziś brak reakcji, więc może zbyt optymistycznie podszedłem do założenia, że szybko ogarną xD
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zapowiedź z "Biblioteczki grozy"

Postautor: Thuringwethil » czw 15.10.2020 13:01

Shedao Shai pisze:http://baza.fantasta.pl/seria.php?id=105
Tutaj jest ładnie w kolejności wypisanych pierwsze 31 tomów.

Dzięki!
Thuringwethil
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 234
Rejestracja: wt 25.07.2017 12:44

Re: Zapowiedź z "Biblioteczki grozy"

Postautor: nosiwoda » czw 15.10.2020 13:31

Shedao Shai pisze:http://baza.fantasta.pl/seria.php?id=105

Tutaj jest ładnie w kolejności wypisanych pierwsze 31 tomów. Resztę już zgłosiłem do Fantasty i liczę, że na dniach dodadzą też do listy te brakujące (łącznie jest już 41 pozycji). Chociaż posłałem im to w poniedziałek, a do dziś brak reakcji, więc może zbyt optymistycznie podszedłem do założenia, że szybko ogarną xD


Nie ma reguły w tym, jak i kiedy na fantaście zareagują na zgłoszenia. Czasem moje zgłoszenia leżały miesiącami, czasem były odrzucane, a czasem przyjmowane bardzo szybko. ZTCW nie ma komu tego robić po prostu, więc jak się komuś przypomni i ma akurat chwilę, to pewnie klepnie. Nawet nie wiem, ile osób tam faktycznie działa.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości

cron