Apt pupil

Tutaj podyskutujesz o filmach, ludziach i wszystkim, co dotyczy X muzy.

Moderator: Wotan

Apt pupil

Postautor: Gvynbleid » ndz 22.02.2004 22:41

Polski tytuł brzmi "Uczeń szatana", jest to film z 1998 roku ale dopiero ostatnio dałem radę obejrzeć. Świetne kreacje dwóch pierwszoplanowych postaci w wykonaniu zarówno Renfro jak i McKellena.
Nastolatek, lubiany przez kolegów dobry uczeń, odkrywa pewnego dnia, iż jego sąsiadem jest poszukiwany od czasów wojny nazista (w tej roli McKellen). Kiedy pyta staruszka o jego przeszłość - ten zaprzecza. Jednak chłopak nie daje za wygraną i zbiera dowody. Kiedy ma już pewność co do tożsamości mężczyzny, składa mu propozycję, że nie ujawni prawdy, jeśli ten opowie o czasach, kiedy był komendantem obozu koncentracyjnego. W starym człowieku odżywają wspomnienia i uczucia, wciąga chłopca do swojej diabelskiej gry. Uczy go nienawiści i bezwzględności w zabijaniu.
Reszty nie opowiadam bo już chyba do końca bym wam film zepsuł, a jest na co popatrzeć, zwłaszcza że film jest ekranizacją/adaptacją (wybaczcie nieścisłość ale sam się nie orientuję :D) powieści Stephena Kinga. Obraz jest bardzo poruszający i wiele scen utkwi wam w pamięci na długi czas.
Zachęcam do ożywionej dyskusji :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

Postautor: Sorden » pn 23.02.2004 0:00

hmm... Film ten widzialem juz chyba z rok temu i chyba tez gdzies o nim pisalem... No mniejsza z tym... Bardzo spodobal mi sie ten film... taki zlekrza wykrecony... Kurde, nie wiem co tu w sumie o nim pisac... Musze jedynie stwierdzic, ze ten film mozna zaliczyc do grona perelek :) A u mnie niewiele filmow jest perelkami !
W kazdym razie film zrobil na mnie niemale wrazenie... dal mi do myslenia...
Ta scenka z golebiem i pilka do kosza :) wstrzasajaca, albo motyw jak dzieciak zneca sie nad tym nazista... jak zmusza go do wielu rzeczy...

POLECAM !
Love, Trance & Psychedelic !
Awatar użytkownika
Sorden
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1238
Rejestracja: wt 05.11.2002 23:34
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: Azirafal » pn 23.02.2004 16:55

Sorden pisze:Ta scenka z golebiem i pilka do kosza :) wstrzasajaca, albo motyw jak dzieciak zneca sie nad tym nazista... jak zmusza go do wielu rzeczy...


Tia.... "Załóż ten mundur! No! A teraz maszeruj! No! Pokaż mi, jak wtedy maszerowałeś" i MacKellen zaczyna maszerować, a potem się wczuwa i już sam zaczyna sobie komendy wydawać... :twisted: :twisted: :twisted:

Rzeczywiście perełka i to nie byle jaka. Świetny, mroczny film o zakamarkach ludzkiej duszy i nauce nienawiści, gniewu i kłamstwa. Również polecam wszystki, a zwłaszcza fanom Kinga. Jedna z jego najlepszych ekranizacji.
If you don't stand for something you'll fall for anything.
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Gvynbleid » pn 23.02.2004 18:54

Tak, dokładnie scena z gołębiem była kapitalna; ale najbardziej utkwił mi w pamięci grymas pośmiertny McKellena, zaraz po tym jak wpompował sobie powietrze do krwioobiegu - te wyłupiaste oczy i iście demoniczny wyraz twarzy, naprawde robi wrażenie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

Postautor: Alganothorn » wt 24.02.2004 9:11

jedna z najlepszych ekranizacji Kinga, to fakt (równać się z nią mogą chyba tylko 'Skazani na Shawshank', 'Misery' i 'Lśnienie'), ale jak i w przypadku większości z tych udanych jest to zasługa fabuły i aktorów, a nie reżysera (tylko Darabont nie zawiódł, nawet Kubrickowi noga się nieco podwinęła)...
znakomita kreacja McKellena, gra Renfro na poziomie o jakim polscy reżyserzy mogą pomarzyć u dziecięcych aktorów, zacna muzyka, ale reżyseria mi nieco psuje efekt...
to jest tak, że czasami ogląda się film i wyczuwa zgrzyty, niekonsekwencje prowadzenia kamery - to jest bardzo subiektywne odczucie, ale w przypadku tego filmu zapamiętałem właśnie to wrażenie: doskonałe sceny (o tak, musztra i gołąbek robią wielkie wrażenie) przeplatane z zupełnie kiepskimi;
nic nie zmienia faktu, że film ze wszech miar ciekawy i wart obejrzenia ze względu na temat i grę aktorską, a także fabułę, któa pomimo niezbyt zręcznego prowadzenia, jest, jak każda firmowana przez Kinga, wystarczającym atutem, żeby przykuć do ekranu
:-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Howler » pn 01.03.2004 8:27

Podejrzewam, ze jedyne do czego mozna sie czepic to "troche" zmienione zakonczenie, w stosunku do oryginalu. Ktokolwiek zna wersje papierowa? Zakonczenie bradziej... Kingowskie, chcialoby sie powiedziec. Mimo wszystko, mozna stwierdzic, ze film ogolnie zly nie jest.
In God I Trust... Others Pay Cash
Awatar użytkownika
Howler
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 33
Rejestracja: pn 17.02.2003 14:43
Lokalizacja: Gdynia

Postautor: Vampdey » pt 26.03.2004 19:59

Za film zabrałem sie zachęcony tym topiciem.
Hmmm... Jeden z wielu?
Dobry, nawet bardzo - 'tylko'. McKellen kapitalny.
Powiem, że poprzeczytaniu tego co tu naskrobaliście spodziewałem się całkiem innej rzeczy, ale tak to jest ze spoilerami. Mialem nadzieje, że pokazane zostanie coś ze sprawy uczyć McKellena: czy on żałuje tego co robil? Jeśli nie, czemu...? Jak on widzi nazizm?

Pozdrawiam :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: Alganothorn » sob 27.03.2004 19:29

moja recenzja też rozbudziła takie nadzieje?
;-)
polecam teraz lekturę książki...
sorry za OT
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return


Wróć do Film

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości