NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Moorcock, Michael - "Elryk z Melniboné"

Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Ukazały się

Zahn, Timothy - "Thrawn" (wyd. 2024)


 Zahn, Timothy - "Thrawn. Sojusze" (wyd. 2024)

 Zahn, Timothy - "Thrawn. Zdrada" (wyd. 2024)

 Romero, George A. & Kraus, Daniel - "Żywe trupy"

 Thiede, Emily - "Złowieszczy dar"

 antologia - "Ekstrakty. Tom drugi"

 Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

Linki

Tolkien, John Ronald Ruel - "Upadek Númenoru"
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tytuł oryginału: The Fall of Númenor
Data wydania: Listopad 2023
Wydanie: I
ISBN: 978-83-8335-082-0
Oprawa: Twarda z obwolutą
Format: 155x230 mm
Liczba stron: 324
Cena: 99
Rok wydania oryginału: 2022
Wydawca oryginału: HarperCollins



Tolkien, J.R.R. - "Upadek Númenoru"

Nietypowy podręcznik historii


Oprócz „Historii Śródziemia”, której trzeci tom, „Ballady Beleriandu”, ukazał się u nas niedawno, Zysk i S-ka wydaje – zresztą w podobnej szacie graficznej – także inne książki zbierające czy analizujące literacką spuściznę Johna Ronalda Reuela Tolkiena. „Upadek Númenoru”, zredagowany przez Briana Sibleya, to przedstawione chronologicznie informacje dotyczące Drugiej Ery, a dokładniej historia Númenoru, krainy podarowanej tym ludzkim rodom, które wsparły elfów podczas ostatnich zmagań z Morgothem oraz interwencji Valarów pod koniec Pierwszej Ery. Historia, jak mówi sam tytuł książki, oraz jak pokazuje okładkowa ilustracja, kończąca się bolesnym upadkiem i zatopieniem wspaniałej wyspy pod falami oceanu.

Analogie z mitami o Atlantydzie są oczywiście nieprzypadkowe. Historia legendarnej wyspy, połączona z biblijną opowieścią o wypędzeniu Adama i Ewy z raju fascynowała Tolkiena jeszcze zanim zaczął tworzyć własny literacki świat. Númenor staje się ofiarą pychy i ambicji swoich władców, sprowokowanych podpowiedziami węża, namawiającego ich do zerwania zakazanego owocu. Wężem jest tu odbudowujący swoją potęgę po klęsce Morgotha Sauron, zakazanym owocem Valinor i Tol Eressea, gdzie mieszkają ci z Eldarów, którzy opuścili Beleriand pod koniec Pierwszej Ery.

Zebrane przez Sibleya informacje pochodzą głównie z zawartego w „Silmarillionie” tekstu „Akallabeth”, ale także z fragmentów pochodzących z „Historii Śródziemia”, „Władcy Pierścieni” oraz innych, mniej znanych i często nieukończonych utworów. Na szczególną uwagę zasługują umieszczone pod koniec tomu fragmenty powieści „Utracona droga”, zawierające wczesną wersję opowieści o końcu Númenoru przedstawione w postaci rozmów ojca ze zbuntowanym synem. Od „Historii Śródziemia” różni „Upadek” forma przedstawienia wiadomości: książka Sibleya przypomina raczej podręcznik historii, w mniejszym stopniu koncentrując się na kolejnych pisanych przez Tolkiena wersjach (choć także je odnotowując), skupiając się za to na zebraniu informacji w czytelnej, łatwej do ogarnięcia formie. Mniej tu emocji indywidualnych postaci (nie licząc historii związku Aldariona i Erendis oraz przeżyć związanych z wyborami bohaterów wydarzeń prowadzących bezpośrednio do katastrofy Númenoru), więcej danych chronologicznych i opisów przyrody czy ukształtowania powierzchni sparafrazowanej Atlantydy. Z filozoficznego punktu widzenia oprócz motywu utraconego raju warto wspomnieć wracające regularnie rozważania o śmiertelności Edainów rozumianej jednocześnie jako wielki dar, pozwalający uniknąć znużenia życiem, i tragiczne przekleństwo.

Książka Sibleya nie jest oczywiście skierowana do osób rozpoczynających przygodę z Tolkienowym światem, a raczej do tych, którzy chcieliby swoją znajomość z nim pogłębić. W szczególności pozwala uporządkować wiedzę o wydarzeniach będących bezpośrednim źródłem opowieści przedstawionej w „Władcy Pierścieni”. Zaplanowaną funkcję „Upadek Númenoru” spełnia w satysfakcjonującym stopniu. Liczne ilustracje autorstwa Alana Lee, choć rzecz jasna nie zawsze zgodne z wyobrażeniami, jakie miłośnicy Śródziemia noszą już w głowach, stanowią ciekawe uzupełnienie przedstawianej historii.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2023-12-31 11:09:34
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"


 Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia

 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS