NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)

Ukazały się

Zahn, Timothy - "Thrawn" (wyd. 2024)


 Zahn, Timothy - "Thrawn. Sojusze" (wyd. 2024)

 Zahn, Timothy - "Thrawn. Zdrada" (wyd. 2024)

 Romero, George A. & Kraus, Daniel - "Żywe trupy"

 Thiede, Emily - "Złowieszczy dar"

 antologia - "Ekstrakty. Tom drugi"

 Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

Linki

Clarke, Arthur C. - "Spotkanie z Ramą" (wyd. 2023)
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Rama
Kolekcja: Wehikuł czasu
Tytuł oryginału: Rendezvous With Rama
Tłumaczenie: Zofia Kierszys
Data wydania: Maj 2023
ISBN: 978-83-8338-013-1
Oprawa: zintegrowana
Format: 135 x 215
Liczba stron: 280
Cena: 49,90 zł
Rok wydania oryginału: 1972
Tom cyklu: 1



Clarke, Arthur C. - "Spotkanie z Ramą"

Kosmiczny cylinder, albo magia trójek


Jest rok 2130. Straż Kosmiczna, działająca od dłuższego czasu pod egidą Organizacji Planet Zjednoczonych, regularnie monitoruje zbliżające się do Układu Słonecznego asteroidy. Jedna z nich, cylindryczny obiekt 31/439, wyróżnia się nietypową orbitą i sporą średnicą, sięgającą kilkudziesięciu kilometrów. Nie wzbudzałaby jednak szczególnego zainteresowania, gdyby nie pewna dodatkowa, w zasadzie przypadkowa obserwacja. Otóż zbliżający się ku sercu Układu 31/439, wkrótce ochrzczony nazwą Rama, okazuje się obracać wokół swojej osi z niezwykłą, gigantyczną wręcz prędkością. W związku z tym zostaje ku niemu wysłany jedyny statek kosmiczny, który ma szansę dotrzeć w okolicę, zanim Rama znajdzie się za blisko Słońca, dowodzony przez komandora Nortona „Śmiałek”. Lądowanie na cylindrycznym, pustym w środku obiekcie przebiega bez zakłóceń; ciekawsze rzeczy zaczynają się dziać, gdy załoga „Śmiałka” pomyślnie rozpoczyna eksplorację wnętrza Ramy, ewidentnie będącego tworem jakiejś pozaziemskiej cywilizacji.

Opublikowana w 1973 roku powieść „Spotkanie z Ramą” Arthura C.Clarke’a to jeden z najsłynniejszych utworów brytyjskiego autora, nagrodzony zarówno Hugo jak i Nebulą. Fabuła skupia się na pokazywaniu możliwych aspektów spotkania z Obcymi, a raczej z wytworzonym przez nich pojazdem, ale od czasu do czasu dowiadujemy się też czegoś o strukturze i stanie ludzkiej cywilizacji XXII stulecia. Planety odgrywają w praktyce rolę niezależnych państw i toczą ze sobą rozgrywki polityczne. Jak to zwykle w opisywanej przez Clarke’a przyszłości, w Układzie Słonecznym panuje spora swoboda obyczajowa, a tradycyjny model rodziny ulega zdecydowanemu rozluźnieniu (komandor Norton wysyła wiadomości do obu swoich żon, tej ziemskiej i tej marsjańskiej). W pewnym momencie pojawia się lekko zarysowany wątek religijny – jeden z załogantów „Śmiałka” należy do kościoła uznającego Chrystusa za kosmitę – ale nie ma on szczególnego znaczenia dla rozwoju fabuły.

Eksploracja przybyłego z gwiazd obiektu, stanowiąca główny temat powieści i nawiązująca do tradycji morskich odkryć z czasów kapitana Cooka, odbywa się niezbyt dynamicznie, choć badaczy ogranicza czasowo przewidywany moment spotkania Ramy ze Słońcem. Wydrążone wnętrze wielkiego pojazdu kryje między innymi spore morze i tajemnicze centra, nazywane przez ludzi Nortona „miastami”. Wszystko wydaje się występować potrójnie; być może kosmici uwielbiają tę liczbę, być może traktują powtarzalność struktur jako swoiste zabezpieczenie. Ze współczesnej perspektywy najciekawsze elementy opowieści są związane z aspektami generowanej przez ruch obrotowy ramańskiej „grawitacji”.

Nie da się ukryć, że „Spotkanie z Ramą” zestarzało się dużo szybciej niż wznowione wcześniej w serii Wehikuł Czasu obie części „Odysei kosmicznej”. Opisywanemu w powieści kosmosowi, choć nadal intrygującemu, brakuje tak istotnego w „Odysejach” elementu mistyczności. Nie przeszkodziło to oczywiście Clarke’owi stworzyć wraz z Gentrym Lee kolejnych historii związanych z światem Ramy. Zapewne i do nich wcześniej czy później dzięki serii Rebisu wrócimy.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2023-06-26 20:40:17
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"


 Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia

 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS