NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Weeks, Brent - "Poza cieniem" (wyd. 2024)

Ukazały się

Tur, Henryk - "Droga Honoru"


 Kade, Kel - "Mag bez reputacji"

 Domagalski, Dariusz - "I niechaj cisza wznieci wojnę"

 Dębski, Rafał - "Gwiazdozbiór kata"

 Larson, B.V. - "Świat Miasta"

 Mortka, Marcin - "Karaibska krucjata. La Tumba de las Piratas" 2024

 Antologia - "Imagination. Tom 1"

 Chakraborty, Shannon - "Przygody Aminy Al-Sirafi"

Linki

Dick, Philip K. - "Klany księżyca Alfy"
Wydawnictwo: Rebis
Kolekcja: Dzieła Wybrane Philipa K. Dicka
Tytuł oryginału: Clans of the Alphane Moon
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Data wydania: Październik 2022
Wydanie: III
ISBN: 9788381884976
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 150 x 225 mm
Liczba stron: 288
Cena: 69,00 zł
Rok wydania oryginału: 1964



Dick, Philip K. - "Klany księżyca Alfy"

Jedyny taki szpital


„Klany Księżyca Alfy”, kolejna powieść wydawana przez Rebis w serii dzieł zebranych Philipa K.Dicka, nie należy do najsłynniejszych książek pisarza, choć została wydana w złotym okresie autora, w 1964 roku, tuż przed „Trzema stygmatami Palmera Eldritcha”. Zasadnicza oś fabularna wiąże się z polityczno-wojennymi rozgrywkami między Ziemianami a cywilizacją Alfan. Zamieszkujące Alfę III insektopodobne istoty stoczyły w przeszłości wojnę z Ziemią; zawarty chwiejny pokój doprowadził między innymi do tego, że jeden z księżyców wspomnianej planety stał się miejscem niecodziennego eksperymentu. Przez pewien czas funkcjonował jako szpital psychiatryczny. Potem jednak pacjenci, dawni ziemscy kolonizatorzy, którzy nie umieli sobie z różnych przyczyn poradzić z nowym światem, zostali pozostawieni sami sobie, rozdzielając się na tytułowe klany zgodne z temperamentem czy podejściem do życia – a raczej z jednostką chorobową. Para(noicy), Mani(acy), Schizowie, Depowie czy Hebowie mieszkają w osobnych siedliskach, ale ich delegaci regularnie spotykają się na naradach dotyczących przyszłości całego księżyca.

W pierwszej połowie powieści zasadnicza akcja toczy się na Ziemi, gdzie Chuck Rittersdorf, pracujący dla CIA scenarzysta zajmujący się programowaniem propagandowych symulakrów, rozwiódł się właśnie z żoną Mary. Rozstanie wiązało się z niezadowoleniem kobiety z zawodowej nieporadności męża; odnosząca sukcesy psycholożka wolałaby, by Chuck pracował na przykład w show-businessie, pisząc scenariusze do programów słynnego komika, Bunny’ego Hentmana. Rozwód odbył się w atmosferze rosnącej agresji, doprowadzając Chucka do desperacji i myśli o zabójstwie byłej żony. Wyprawa Mary na Alphę III może stanowić doskonałą okazję do doskonałej zbrodni…

Strony książki zaludniają ciekawe, zróżnicowane postacie: obsługujący symulakry agenci CIA, cofająca czas pracująca dla policji psioniczka Joan Trieste czy telepatyczny śluzowiec Lord Cieknący Małż z Ganimedesa, nie mówiąc już o przedstawicielach klanów. Masowa rozrywka plącze się z międzygalaktycznymi spiskami, operacje plastyczne są dostępne równie łatwo jak pochodne metamfetaminy, a w opisach wrogości Rittersdorfa do byłej żony trudno się nie doszukiwać bolesnych doświadczeń samego autora. Trzeba uczciwie przyznać, że od pewnego momentu coraz bardziej dynamiczna akcja zdaje się regularnie rozstawać z jakąkolwiek logiką, co więcej ze współczesnego punktu widzenia niektóre elementy książki wydają się cokolwiek dziecinne (choćby powszechna fiksacja męskich bohaterów związana z kobiecymi piersiami).

Nie zmienia to jednak tego, co najciekawsze i najbardziej oryginalne w całej powieści: samego przedstawienia funkcjonowania alfańskich klanów. Dick pisze o dawnych pacjentach z czułością, doceniając ich swoistą niezwykłość, podkreślając cechy związane z konkretnymi chorobami, ale jednocześnie niczego nie koloryzując i nie pomijając często bolesnych ograniczeń. W istotnym dla fabuły sporze o to, czy taka społeczność może w jakikolwiek sposób funkcjonować samodzielnie, staje zdecydowanie po stronie chorych. Są inni, jest im trudniej, ale zasługują na szansę urządzania świata po swojemu. W końcu, jak przekonuje się sama Mary Rittersdorf, nawet dla doświadczonych psychologów rzetelne diagnozy stanowią skomplikowane wyzwanie.

Przedmowę do powieści napisał tym razem Łukasz Orbitowski.



Autor: Adam Skalski
Dodano: 2022-12-03 10:24:01
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"


 Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

 Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

 Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia"

Fragmenty

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

 Silverberg, Robert - "Księga czaszek"

 Scalzi, John - "Wojna starego człowieka" (Wymiary)

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS