NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Poza cieniem" (wyd. 2024)

Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Ukazały się

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"


 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

 King, Stephen - "Billy Summers"

 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

Linki

Vonnegut, Kurt - "Hokus-Pokus"
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tytuł oryginału: Hocus Pokus
Tłumaczenie: Zofia Uhrynowska-Hanasz
Data wydania: Maj 2022
ISBN: 978-83-8202-591-0
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 140x205
Liczba stron: 456
Cena: 54,90 zł
Rok wydania oryginału: 1990



Vonnegut, Kurt - "Hokus-Pokus"

Wszystko jest loterią


Narratorem i jednocześnie centralnym bohaterem kolejnej pozycji w Rebisowskiej serii dzieł zebranych Kurta Vonneguta, powieści „Hokus-Pokus”, jest Eugene Debts Hartke, weteran Wietnamu, lowelas i nauczyciel. Pierwsze dwie cechy łączy pewien nietypowy zbieg okoliczności: liczba kochanek Eugene’a dokładnie odpowiada liczbie osób, które zabił – a obie są dość imponujące… Po powrocie z wojny, na którą trafił jako nieco przypadkowy absolwent West Point, Hartke zostaje nauczycielem w mieszczącym się w niewielkiej miejscowości Athena w stanie Nowy Jork Tarkington College. Uczelnia ma odpowiednik w innej klasycznej amerykańskiej instytucji, znajdującej się w nieodległym Scipio – więzieniu dla czarnoskórych Amerykanów, prowadzonym przez japońską firmę. Losy obu miejsc są w naturalny sposób mocno splecione…

Vonnegut przybiera w przedmowie maskę redaktora znalezionych zapisków Hartkego, usprawiedliwiając się tym samym z pewnych niegroźnych dziwactw notacyjnych. To, że tekst „Hokus-Pokus” pochodzi rzekomo z rozsypanych notatek pozostawionych przez narratora, wyjaśnia strukturę opowieści, składającej się – jak zresztą często u amerykańskiego autora – z króciutkich akapitów i nieustannych skoków chronologii. Niemal od początku lektury wiemy, że w więzieniu dojdzie do buntu, że narrator zostanie wyrzucony z grona pedagogicznego college’u, że będzie czekał na proces karny. Fabuła pędzi, skacze i wykonuje fikołki, cały czas utrzymując zainteresowanie czytelników, często ich przy okazji rozbawiając.

Paradoksy i przypadki to znane elementy książek amerykańskiego pisarza, ale w „Hokus-Pokus” odgrywają szczególnie centralną rolę. Hartke przyjmuje kolejne role życiowe w wyniku zbiegów okoliczności. Przypadek obdarza jego żonę genetycznym obciążeniem związanym z chorobami psychicznymi, przypadek sprawia, że on sam zaprzyjaźnia się z dyrektorem więzienia. Wszystko jest loterią, wszystko jest podszyte ironią: Vonnegut nieustannie wyśmiewa naiwną wiarę w to, że liczą się dobre intencje. Wystarczy przytoczyć jeden przykład: wysiłki narratora sprawiają, że wśród więźniów Atheny spada procent analfabetów. Nowo uzyskane umiejętności czytelnicze powodują, że furorę w społeczności więziennej robią „Protokoły Mędrców Syjonu”.

Przypadkowe są też efekty uboczne globalizacji, objawiające się choćby obecnością Japończyków w Scipio. Przypadkiem dochodzi do buntu, który przypadkowo prowadzi do śmierci niektórych z mieszkańców Atheny, a innych pozostawia przy życiu. Ujście z życiem spod eksplozji bomby atomowej nie oznacza, że nie zakończy się życia równie tragicznie, choć w bardziej przyziemnych okolicznościach. Szukanie sensu i logicznego związku między wydarzeniami prowadzi w najlepszym razie do teorii opisanych w „Protokołach Mędrców Trafalmadorii”, fantastycznonaukowej opowieści przedstawiającej losy pozaziemskiej cywilizacji, traktującej ludzkość jako przedmiot swoistego eksperymentu, publikowanej w odcinkach w pornograficznej gazetce.

Jak zwykle u Amerykanina pod gorzkim, choć jednocześnie pełnym humoru nihilizmem kryje się przekonanie, że ponieważ nic nie ma sensu, warto być po prostu porządnym. Świadczy o tym choćby nazwisko głównego bohatera, upamiętniające Eugene’a Debsa, aktywistę walczącego o prawa robotników, i Vance’a Hartke, senatora sprzeciwiającego się wojnie w Wietnamie. Vonnegut konsekwentnie twierdzi, że „porządne” życie nie gwarantuje spokoju, szczęścia ani sukcesu, a za złe uczynki nie zawsze zostaje się ukaranym; to byłoby zbyt proste. I nie o to w tym wszystkim chodzi.



Autor: Adam Skalski
Dodano: 2022-08-24 19:26:00
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Janusz S. - 23:33 24-08-2022
Ta recenzja uświadomiła mi przynajmniej, że nic z tej książki nie zapamiętałem z dawnych czasów.

nosiwoda - 13:03 01-09-2022
Zdarza się.






8)

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS