NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Maas, Sarah J. - "Dom płomienia i cienia"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

Linki

Rak, Radek - "Agla. Alef"
Wydawnictwo: Powergraph
Cykl: Agla
Data wydania: Maj 2022
ISBN: 978-83-6617-870-0
Oprawa: twarda
Format: 135 mm × 205 mm
Liczba stron: 640
Cena: 59,00 zł
Tom cyklu: 1



Rak, Radek - "Agla. Alef"

Kolejna opowieść o uczennicy czarodziejki, czy może coś więcej?


Sofja Kluk, studentka Collegium Spongianum, mieszka tam, gdzie się uczy, w samej Akademii. Nie wszyscy żacy mają do dyspozycji podobne zakwaterowanie, ale Sofja jest córką wykładowcy, który zwykle zajmował się na przykład wykładaniem propedeutyki entomognozy, ale niedawno wyruszył na wyprawę naukową do leżącej daleko na północy Liwonii. Najbliżsi przyjaciele dziewczyny to wyniosła, pochodząca z arystokratycznej akademickiej rodziny Chiara Loewenstein i służący w uczelnianej kuchni Joma Harun. To z nimi Sofja korzysta z żackiego życia i buszuje po mieście, odwiedzając klasztory, kryjąc się przed agentami UB albo zaglądając do barów w Cheremie, cieszącej się podejrzaną reputacją dzielnicy Jomów. Nie odstraszają jej ani kolejne zaginięcia młodych dziewczyn, ani klątwa rzucona przez jomską staruszkę, jedynym istotniejszym zmartwieniem jest niemal kompletny brak wiadomości od ojca. Na poważniej głowę Sofji zaprząta dopiero propozycja profesora Kira Bojana, dotycząca stażu u jednej z czarodziejek. Spotkanie z magistrą Mają Ułudą, pierwsze lekcje magii i nowe powłóczyste szaty roztaczają przed dziewczyną zupełnie inny świat. Kiedy dochodzi do tego fascynacja Ektene, tajemniczą towarzyszką czarodziejki Ułudy, wiadomo już, że nic w życiu Sofji nie pozostanie takie jak wcześniej. Wiedza magiczna przynosi jednak ze sobą także pokusę, by z niej korzystać, a jak wiadomo, na nierozważnych adeptów gnozy czyhają potworne niebezpieczeństwa…

Początek „Agli”, pierwszego tomu zapowiedzianej przez Radka Raka trylogii, sugeruje bardzo typową młodzieżową literaturę fantastyczną, co najwyżej gdzieniegdzie wzbogaconą o nieco doroślejsze tematy. Mamy młodą bohaterkę, którą los rozdzielił z rodzicami, poznajemy jej kilkoro przyjaciół, czytamy o magicznej edukacji czy tajemniczych gildiach i domyślamy się, że wcześniej czy później coś musi pójść bardzo nie tak. Autor uparcie puszcza oczka do czytelników, przedstawiając powieściowy świat: na Brackiej pada deszcz, najbardziej egzotyczne sklepy znajdziemy na ulicy Krokodyli, z uczelnianej szafy wypada egzemplarz „Chochołów”, towarzyszem podróży doktora Kluka jest Rak Ponurak, a patronem wyprawy i Kolegium, w którym uczy się Sofja, słynny podróżnik Baltazar Spongius.

Zabawność odwołań i przewidywalność zwrotów fabularnych pierwszej połowy powieści zaczynają się w pewnym momencie wydawać nieco męczące, ale warto czekać: Rak pozwala swojej książce dorastać wraz z główną bohaterką. W miarę czasu odchodzimy od standardowych schematów przełamywania przez Sofję kolejnych trudności, a rzeczywistość „Agli” coraz wyraźniej zyskuje charakterystyczny, oryginalny rys. „Puste Niebo” pokazywało obraz Lublina, „Baśń o wężowym sercu” prowadziła czytelników po Galicji, tym razem zaś dostajemy od autora błyskotliwie przetworzony Kraków, z jego geografią, historią i socjologią. Układanka korzysta z wielu elementów, nie przejmując się (i dobrze!) do końca chronologią: Rak wplątuje w opowieść Cara, ubeków, rewolucję przemysłową, łagry, podupadłe zakłady produkcyjne i jomską Kabałę. Obecność w powieściowej rzeczywistości istot takich jak gobliny czy raki daje okazję do przyglądania się strukturom i zależnościom społecznym. Do łagodnego, często pełnego humoru, języka opowieści świetnie pasują otwierające kolejne rozdziały (obdarzone prowadzącymi grę z czytelnikami tytułami!) ilustracje Igora Myszkiewicza, kreujące specyficzną, spójną z narracją atmosferę.

Jak sam autor pisze w posłowiu, „Agla” wyraźnie różni się od jego poprzednich książek. Tym razem Rak zdecydował się na skorzystanie z bardzo standardowego wyjściowego schematu, wykorzystując go jako pretekst do budowy powieściowego świata, by potem zacząć się od fabularnej sztampy uwalniać. Trudno stwierdzić, w jakie klimaty zaprowadzą nas kolejne tomy trylogii – i być może już samo to świadczy, że pisarskie zamierzenie się powiodło. Na ciąg dalszy przygód Sofji Kluk – a zwłaszcza Naamy Małodobrej Ponurakowej! – będziemy czekać z niecierpliwością.



Autor: Adam Skalski
Dodano: 2022-06-03 09:15:27
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS