NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

LaValle, Victor - "Ballada o Czarnym Tomie"

Masterton, Graham - "Ludzie cienia"

Ukazały się

Galina, Maria - "Przesilenie"


 Jefremow, Iwan - "Gwiezdne okręty"

 Flannery, Peter A. - "Decimus Fate i talizman marzeń"

 Szostak, Wit - "Szczelinami"

 Mammay, Michael - "Kolonia"

 Insole, Colin - "Epifanie"

 antologia - "Opowieści niesamowite z Hispanoameryki"

 antologia - "Gdy Ziemia miała nas dość"

Linki

Czarnecki, Piotr - "Reder '44"
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: Luty 2022
ISBN: 978-83-8188-406-8
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 132x202 mm
Liczba stron: 352
Cena: 39,90 złCzarnecki, Piotr - "Reder '44"

Pisząc recenzję powieści Roberta J. Szmidta „Ostateczne rozwiązanie”, zwróciłem uwagę na to, jak często w popkulturze wcześniejsza śmierć Adolfa Hitlera staje się punktem wyjścia dla alternatywnej wizji naszej historii. Z tym samym wydarzeniem mamy do czynienia w powieści Piotra Czarneckiego „Reder’44”, gdzie kula polskiego snajpera zmienia znany nam świat.

„Reder’44” to książkowy debiut autora, który do tej pory specjalizował się w internetowych artykułach o tematyce II wojny światowej i w trakcie lektury widać świetną znajomość tematu. Na kartach książki odnajdziemy mnóstwo postaci, faktów i opisów zdarzeń, przy czym niekiedy można się zastanawiać nad sensem ich wprowadzania. Chociażby scena, kiedy do samolotu wsiadają wyżsi urzędnicy III Rzeszy i są oni po kolei wymieniani z imienia, nazwiska, funkcji i rangi wojskowej. Gdybyż jeszcze odgrywali oni później jakąś większą rolę, tymczasem wraz z odlotem samolotu znikają oni z kart książki. Czy faktycznie w scenach z udziałem żołnierzy II Korpusu konieczne jest pojawienie się misia Wojtka, a czytelnicy muszą być zapoznani z jego losami?

Sama powieść specjalnie nie porywa. O ile jeszcze pierwszy akt książki, przebieg zamachu na Adolfa Hitlera, napisany jest z pasją i oferuje sporą dawkę emocji, to im dalej w fabułę, tym gorzej. Przebieg udanej operacji Walkiria, czyli odsunięcie od władzy popleczników Fuhrera, poza finałem, nie rozpala wyobraźni czytelników, a część rozgrywająca się w USA z lekka przynudza. Brakuje tu lekkości pióra, zaplanowane zwroty akcji nie zaskakują, a losy bohaterów specjalnie nie przykuwają uwagi. Odniosłem wrażenie, jakby Czarnecki nie do końca czuł się dobrze w roli twórcy powieści i wciąż pozostawał publicystą.

Największą zaletą „Redera’44” pozostaje wizja alternatywna. W tym aspekcie widać dużą wiedzę autora oraz ogrom jego pracy w skonstruowanie potencjalnego przebiegu zdarzeń. Kolejne wydarzenia następują po sobie w logiczny sposób i zgodny z ówczesnymi realiami. Również zachowanie postaci historycznych i ich decyzje noszą znamiona sporego prawdopodobieństwa. Spory plusik, abstrahując od wykonania, należy się za wątek amerykański, który do tej pory nie był tak szczegółowo „przerabiany” przy okazji innych „zwrotnic czasu”. Oczywiście można się spierać, czy faktycznie państwa zachodnie zdecydowałyby się na tak szybki sojusz z dotychczasowym wrogiem, a Stalin nie zareagowałby w sposób bardziej zdecydowany. Pytań i możliwych rozwiązań jest multum, być może na część z nich otrzymamy odpowiedź w kolejnej powieści Czarneckiego. Otwarte zakończenie książki do czegoś zobowiązuje.

Na sam koniec ostrzeżenie. Okładkowy blurb jest o kilka zdań za długi i zdradza istotne elementy fabuły, a przez to nieco psuje przyjemność z czytania.Autor: Adam Szymonowicz


Dodano: 2022-04-15 14:26:42
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Pasje mojej miłości


 Ekshumacja aniołka

 Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

 Wywiad z R.J. Barkerem

 "Kraina Lovecrafta" - książka a serial

Recenzje

Szostak, Wit - "Szczelinami"


 Buehlman, Christopher - "Czarny Język"

 Abercrombie, Joe - "Mądrość tłumu"

 Kristoff, Jay - "Wampirze cesarstwo"

 Ciszewski, Marcin - "Most we mgle"

 Maas, Sarah J. - "Dwór Srebrnych Płomieni"

 Czarnecki, Piotr - "Reder '44"

 Pynchon, Thomas - "V"

Fragmenty

 King, Stephen & Chizmar, Richard - "Ostatnia misja Gwendy"

 Chakraborty, S.A. - "Imperium złota"

 Maszczyszyn, Jan - "Broilia"

 Clift, Bethany - "Ostatnia na imprezie"

 Novik, Naomi - "Ostatni absolwent"

 Asimov, Isaac - "Gwiazdy jak pył"

 Masterton, Graham - "Ludzie cienia"

 Shusterman, Jarrod & Neal - "Roxy"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2022 nast.pl     RSS      RSS