NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Le Guin, Ursula K. - "Lawinia" (wyd. 2023)

Gong, Chloe - "Nieśmiertelne pragnienia" (zielona)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Brooke-Hitching, Edward - "Atlas tamtych światów"
Wydawnictwo: Rebis
Tłumaczenie: Janusz Szczepański
Data wydania: Grudzień 2021
ISBN: 978-83-8188-363-4
Oprawa: twarda
Format: 185 x 245
Liczba stron: 256
Cena: 79,00 zł



Brooke-Hitching, Edward - "Atlas tamtych światów"

Piekła, raje, wyobraźnia


Po sukcesie „Atlasu lądów niebyłych” Edwarda Brooke-Hitchinga Rebis zdecydował się na wydawanie kolejnych książek Brytyjczyka, przypominających skrzyżowania albumów z kolekcjami map i esejami o historii czy wyobraźni. Po „Atlasie nieba” i „Złotym atlasie” przyszła więc kolej na „Atlas tamtych światów”. Znany już czytelnikom format, polegający na łączeniu opartych o inne teksty omówień z licznymi reprodukcjami, został tym razem zastosowany do opowiadania o pochodzących z rozmaitych stron świata, kultur i czasów wizjach piekielnych czy niebiańskich krain.

Autora interesują nie tyle koncepcje filozoficzne czy metafizyka ludzkich losów, co zaświatowa geografia i konkretne aspekty rzeczywistości, w które można pośmiertnie trafić. Z humorem i konsekwencją wylicza rozmiary kręgów piekielnych czy kolory boskich istot zaludniających kolejne raje, a przede wszystkim przedstawia swoje ukochane mapy obszarów zmyślonych. Sporo ilustracji robi niespodziewane nasycone egzotyką wrażenie (choćby imponujące królestwa boga śmierci Jamy!), ale nie brakuje wśród nich i klasyków, takich jak zatłoczone pejzaże Hieronima Boscha czy obrazy Williama Blake’a towarzyszące „Rajowi utraconemu”. Autor prowadzi czytelników zasadniczo ścieżką chronologiczną, odwiedzając między innymi zaświaty egipskie, sumeryjskie, hinduskie, mezoamerykańskie, japońskie, judaistyczne, greckie, i oczywiście chrześcijańskie. Co ciekawe, to opowieść o tych ostatnich, wydawać by się mogło doskonale nam znajomych, niesie stosunkowo wiele zaskakujących aspektów. Brooke-Hitching umiejętnie pokazuje, jak pozornie dobrze nam znane wizja piekła czy nieba ewoluowała w czasie. Chrześcijanie sprzed dwóch tysięcy lat byliby potężnie zaskoczeni, widząc ilustracje z współczesnych szkolnych podręczników religii…

Wybór omawianych wizji wydaje się dobrze przemyślany, podobnie jak ton opowieści, sprawnie balansujący między lekkością narracji, a autentycznie bogatą i systematycznie ułożoną przekazywaną wiedzą. „Atlas tamtych światów” można czytać od deski do deski, albo przeglądać, zaczepiając wzrok na szczególnie intrygujących obrazach i wyszukując związanych z nimi ciekawostek. Jedynym zarzutem do książki może być to, że podobnie jak w przypadku poprzednich atlasów stworzonych przez Brytyjczyka aż prosi się, by wydawać je w większym formacie, który pozwoliłby na czytelniejszy rozmiar czcionki, a przede wszystkim uwypuklił piękne reprodukcje. Może jeszcze doczekamy się podobnych wznowień. Na razie trzeba się cieszyć tym, co jest, i przy okazji wracać do poprzednich atlasów beznadziejnie zakochanego w książkach i mapach syna znanego londyńskiego antykwariusza.



Autor: Adam Skalski
Dodano: 2022-01-07 11:46:17
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS