NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Russell, Eric Frank - "Osa"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Wehikuł czasu
Tytuł oryginału: Wasp
Tłumaczenie: Robert J. Szmidt
Data wydania: Wrzesień 2021
Oprawa: twarda
Liczba stron: 224
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 1957



Russell, Eric Frank - "Osa"

Piach sypany w tryby


Wojna między Terranami a Syrijczykami toczy się na wielką skalę. Zmagania między potężnymi cywilizacjami, różniącymi się od siebie, choć w dużej części zorganizowanymi na podobny sposób, obejmują sporą połać kosmosu, biorą w nich udział międzygwiezdne floty, dochodzi do planetarnych inwazji. Mimo wojennego rozmachu Terranie uważają, że szalę zwycięstwa może przechylić na ich stronę działanie pozornie bardzo skromne; wykonywane przez pojedynczych ludzi misje sabotażowe, mające na celu sypanie piachu w tryby syrijskiej machiny bojowej, a przede wszystkim podkopywanie morale zwykłych obywateli wrogiego imperium i zniechęcanie ich do dalszej walki. Jedną z os, jak nazywa się samotnych agentów, jest James Mowry, wysłany na planetę Jaimec w odpowiedniej charakteryzacji człowiek urodzony w Mashamie, stolicy macierzystej planety Syrijczyków i znający świetnie język przeciwnika.

Przygody sabotażysty Mowry’ego to temat „Osy”, ukazującej się właśnie w serii Wehikuł Czasu powieści autorstwa brytyjskiego pisarza, Erica Franka Russella. Metody samotnego agenta opierają się na przebierankach, rozpowszechnianiu ulotek i rozmaitych akcjach rodem z filmów sensacyjnych. Kluczową rolę odgrywa w nich wykorzystywanie bogatych zapasów fałszywej waluty, a także wygrywanie przeciwko sobie ograniczonej bystrości czy nieograniczonej chciwości miejscowych policjantów, urzędników, a nawet przestępców. Mowry umiejętnie zrzuca winę za swoje operacje na mityczną organizację Dirac Angestun Gesept, rzekomo gromadzącą rzesze członków ruchu oporu przeciwko syryjskim władzom. Rosnąca skala akcji sabotażowych wywołuje też wzrost paniki i agresji jaimeckich służb specjalnych, co oczywiście z jednej strony służy realizacji celów misji osy, z drugiej zaś zwiększa towarzyszące jej zagrożenia.

To, że powieść Russella została pierwotnie wydana już w 1957 roku daje się bardzo łatwo zauważyć. Siryjska cywilizacja pod wieloma aspektami stanowi odbicie terrańskiej, tyle że… kojarzące się bardziej z blokiem komunistycznym. Nazwa działających na Jaimecu tajnych służb, Kaitempi, budzi podobny lęk jak skrót KGB (co Mowry rzecz jasna wykorzystuje), a sącząca się z gazet propaganda sukcesu przypomina sowiecką. Główny bohater przez całą powieść nie ma nawet śladu wątpliwości dotyczących kolejnych morderstw wiążących się mniej lub bardziej pośrednio z działalnością sabotażową, waha się wyłącznie co do wyboru takiej drogi działania, która Siryjczykom zaszkodzi najbardziej, a jemu pozwoli kontynuować misję. Gwoli wyjaśnienia, to ostatnie stwierdzenie nie stanowi zarzutu wobec powieści, a tylko obserwację, że teraz zapewne trudniej pisać bezrefleksyjnie o przygodach terrorystów, choćby i „działających w dobrej sprawie”. A tak otrzymujemy prostą, często bardzo zabawną i przypominającą tonem choćby znaną z naszego podwórka „Notekę 2015” opowieść o walce samotnego agenta, podkładającego nogi galaktycznemu imperium. Nawet jeśli lektura raczej nie zostanie na długo w pamięci, w jej trakcie trudno nie kibicować Dirac Angestun Gesept. Z uśmiechem na ustach.



Autor: Adam Skalski
Dodano: 2021-09-29 09:47:30
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS