NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sanderson, Brandon - "Rytm wojny", tom 2

Kay, Guy Gavriel - "Dzieci ziemi i nieba"

Ukazały się

Abnett, Dan; Lee, Mike - "Żniwiarz dusz"


 McNeill, Graham - "Mściwy duch"

 Haley, Guy - "Perturabo. Młot Olympii"

 King, Stephen - "Podpalaczka" (2021)

 Marillier, Juliet - "Syn cieni"

 Tidhar, Lavie - "Ziemia nieświęta"

 Oszubski, Tadeusz - "Sfora"

 Szyda, Wojciech - "Sajens fikcje"

Linki

Ziemiański, Andrzej - "Achaja", tom 3
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Achaja
Kolekcja: Uniwersum Achai
Data wydania: Grudzień 2004
ISBN: 83-89011-25-5
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 416
Seria: Bestsellery polskiej fantastykiZiemiański, Andrzej - "Achaja", tom 3

‘Achaję’ zna chyba każdy czytelnik choćby trochę obeznany w tym, co się dzieje na fantastycznym rynku. Właściwie to z pewnością zna – trudno by znaleźć większy wydawniczy hit w tym okresie. W tym czasie szeroko się nad nową powieścią Ziemiańskiego dyskutowało i sięgało po nią coraz więcej osób, niekoniecznie z fantastycznego półświatka. Co ciekawe, opinie na jej temat są jednak często bardzo skrajne. Tak, tak - jedni ‘Achaję’ ubóstwiają, inni nie widzą w niej nic godnego uwagi – tylko sztampową, tandetną rozrywkę. Obie strony argumentów mają masę, jednak dyskusje są to bezsensowne i nie da się ich skończyć jednoznacznym werdyktem. Jaka by powieść Ziemiańskiego nie była, po prostu wypada ją znać. Jeśli przygody Achai, Zaana i reszty bohaterów was nie wciągną, chociażby dla własnego zdania na ten temat.

Tymczasem trzeci tom powieści, ponoć ostatni (choć zakończenie mówi coś całkiem innego) trafił do naszych rąk. Uwagę przykuwa naprawdę ładna okładka, świetnie pasująca stylistycznie do poprzednich części, jakby ładniejsze ilustracje i jeszcze mniejsza liczba stron niż w tomie poprzednim. Ale przecież ważna jest treść… Co z nią? Ci, którym poprzednie tomy się podobały i tym razem będą zadowoleni. Przynajmniej ja jestem. Dalej jest to lektura wciągająca od pierwszej do ostatniej kartki, niepozwalająca nam ruszyć się od książki. Powieść Ziemiańskiego jest lekko napisaną książką rozrywkową na jeden, dwa wieczory. Lekko, acz inteligentnie. Tak, że czyta się z prawdziwą przyjemnością.
Ci, którzy ‘Achai’ nie lubili w poprzednich tomach nie polubią i tu, znów od takich osób usłyszymy głosy o ‘Conanie w spódnicy’ i ‘powieści bazującej na wulgaryzmach’. Zwolenników lektury wyższych lotów (Martina? Eriksona? Dukaja?) zapraszamy gdzie indziej. Albo po prostu radzimy postrzegać ‘Achaję’ w kategorii, w jakiej powinno się ją postrzegać – solidnej rozrywki.

W trzecim tomie lektura znacząco zmienia swoje oblicze. Jest ona bardziej kroniką wojenną – od początku do końca jest to zapis kampanii wojennej Arkach i Troy przeciw cesarstwu Luan. Dalej będziemy śledzić wątki Achai, Zaana i Siriusa oraz Mereditha, tyle, że na dobre wplątanych w wojenne szaleństwo. Nie znajdziemy tu wiele ponad szereg bitew, przemarszów, obrad, wielkiej sieci intryg i wszystkiego tym, co może się nam kojarzyć z wojną.
Książka utrzymana jest w bardzo specyficznym nastroju. To, czego początek Ziemiański uchylił nam w poprzednim tomie, tutaj jest już stałym elementem klimatu – zmiana epoki, koniec dotychczas znanego świata. Achaja zrozumiała jak bardzo zmienia się świat w poprzedniej części, gdy Wielkim Lesie po raz pierwszy wzięła do rąk karabin. Teraz w bitwach już nikt nie będzie zwracał uwagi na kształtujące się przez wieki zasady taktyczne. Ba, miecze są już wypierane – wszystko dąży do zwiększenia skuteczności. Kto by pamiętał o zasadach i tradycjach? Teraz na polach bitew główną rolę grać będzie artyleria. Wszyscy bohaterowie czują, że wydarzenia nadchodzących dla nich dni sprawią, że stary świat powoli będzie odchodził w niepamięć. Zmiany nadchodzą ze wszystkich stron, dzień dzisiejszy nie przypomina już w niczym wczorajszego.
Wielkim plusem jest świetny rozdział o propagandzie serwowanej przez dowództwo młodym żołnierzom – po prostu wspaniała scena. Ziemiański bardzo sprawnie i sugestywnie motyw zmiany epoki wplata w akcję powieści - odchodzenie starych czasów najlepiej widać na tle szeroko przedstawianej w tym tomie batalistyki. W zmianie podejścia ludzi do ludzi, wycofywaniu z użytku broni do walki wręcz, w coraz bardziej zręcznych sposobach działania wywiadu, w unowocześnieniach, które widać na każdym kroku.

Co w powieści mi nie pasowało? To, że chyba wszystkie wątki się ostatecznie wplotły w jeden i zostały należnie zamknięte… Oprócz sprawy Ziemców i Mniejszych Braci, o których nie przeczytamy tu ani słowa – pytania, których w tomie drugim padło całkiem sporo pozostają bez odpowiedzi. Nie pasuje mi kiepski epilog. Do ‘zgrzytów’ można dodać nieliczne literówki i parę przecinków, które są w miejscach, gdzie nie powinno ich być i na odwrót. Zapewne wielu będzie kłuć ‘tandetność’ książki. Czy jest tandetna? W tym samym stopniu, co tom pierwszy i drugi - to już zależy od postrzegania tej lektury. Mnie ‘Achaja’ wciągnęła na kilka krótkich godzin, nie dając mi odłożyć książki aż do samego końca. I były to bardzo przyjemne godziny – to powinno wystarczyć za rekomendacje.


Ocena: 7/10
Autor: Vampdey


Dodano: 2006-03-26 21:12:33
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Sturgeon, Theodore - "Więcej niż człowiek"


 Pettersen, Siri - "Żelazny wilk"

 Onyebuchi, Tochi - "Riot Baby"

 Maguire, Gregory - "Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu"

 Crowley, John - "Małe, duże"

 Novik, Naomi - "Mroczna wiedza"

 Haldeman, Joe - "Wieczna wolność"

 Cameron, Miles - "Upadek smoków"

Fragmenty

 Masterton, Graham - "Susza"

 Maciewicz, Monika - "Wiedma"

 Shusterman, Neal & Shusterman, Jarrod - "Susza"

 Marillier, Juliet - "Syn cieni"

 Marillier, Juliet - "Córka lasu"

 Liu, Cixin - "O mrówkach i dinozaurach"

 Sturgeon, Theodore - "Więcej niż człowiek"

 Enríquez, Mariana - "Nasza część nocy"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS