NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kres, Feliks, W. - "Grombelardzka legenda. Serce Gór" (Fabryka Słów)

Erikson, Steven - "Wspomnienie lodu" (wyd. 3)

Ukazały się

Abnett, Dan; Lee, Mike - "Żniwiarz dusz"


 McNeill, Graham - "Mściwy duch"

 Haley, Guy - "Perturabo. Młot Olympii"

 King, Stephen - "Podpalaczka" (2021)

 Marillier, Juliet - "Syn cieni"

 Tidhar, Lavie - "Ziemia nieświęta"

 Oszubski, Tadeusz - "Sfora"

 Szyda, Wojciech - "Sajens fikcje"

Linki

King, Stephen - "Jest krew..."
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: If It Bleeds
Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Data wydania: Kwiecień 2020
ISBN: 978-83-8169-293-9
Oprawa: miękka
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 512
Cena: 43,00 zł
Rok wydania oryginału: 2020King, Stephen - "Jest krew..."

Coś pożyczonego, coś używanego...


Stephen King jest pisarzem nad wyraz płodnym. Choć w ogólnej świadomości czytelniczej funkcjonuje przede wszystkim jako autor powieści, nie stroni także od innych form. Często sięgał po opowiadania, ale ostatnimi czasy upodobał sobie także formę pośrednią: długich opowiadań, nazywanych niekiedy minipowieściami. „Jest krew...” to zbiór czterech historii, które realizują właśnie taki model prozy.

Widać to przede wszystkim w (quasi) tytułowym „Jest krew, są czołówki”, wyraźnie dłuższym tekście, liczącym przeszło 200 stron. To historia koncentrująca się wokół przygód bohaterów znanych czytelnikom Kinga z trylogii o panu Mercedesie oraz jej kontynuacji „Outsider”. Z jednej strony znajomość tych powieści nie jest koniecznym warunkiem lektury, z drugiej strony – znacznie podnosi przyjemność zeń płynącą, ponieważ autor nie skupia się tak bardzo na budowaniu postaci, które fanom są już doskonale znane. Gdyby było inaczej, gdyby były to nowe kreacje wymagające szerszego rozpisania, „Jest krew, są czołówki” mogłoby urosnąć do rozmiarów pełnoprawnej powieści, ze wciągającą intrygą i ciekawym głównym wątkiem. To, że tak się nie stało, nie ujmuje niczego samej historii, choć nie jest to najlepszy wybór na rozpoczęcie czytelniczej znajomości z Holly Gibney i resztą ferajny.

Pozostałe teksty są zauważalnie krótsze, jednak nadal wykraczają objętością poza zwyczajowe ramy opowiadania. Ich motywy są przy tym dość wtórne zarówno dla twórczości Kinga, jak i współczesnego horroru w ogóle. Widać to szczególnie w „Szczurze” – historii pisarza cierpiącego na niemoc twórczą, który postanawia przełamać stagnację, udając się do odosobnionej chaty w środku lasu. Tam będzie musiał się zmierzyć z mrokami toczącymi jego duszę. Widzieliśmy to u Kinga już wiele razy, ale „Szczurem” pokazuje, że nawet opowiadając tę samą historię, potrafi zrobić to w sposób imponujący.

W „Życiu Chucka” autor podejmuje przemyślaną grę nie tyle z bohaterem, ile z czytelnikiem, zaskakując go różnymi rozwiązaniami. To złożona historia, której realizacja może miejscami rozczarowywać, gdy nie wszystko przybiera kierunek, jaki byśmy sobie życzyli, ale cóż – takie właśnie jest życie, a przynajmniej życie Chucka. Jednocześnie w zestawieniu z nią „Telefon pana Harrigana” wypada lepiej, choć ponownie mamy do czynienia z recyklingiem znanych pomysłów i motywem telefonu, który pozwala na komunikację z zaświatami. Ciepło bijące z historii o dorastaniu i relacji międzypokoleniowej sprawia, że nabiera ona klimatu charakterystycznego dla twórczości tego pisarza – nieco sentymentalnego, miejscami melancholijnego i egzystencjalnego.

„Jest krew...” pokazuje, że średnia długość sprzyja twórczości Kinga, bo z jednej strony pozwala na rozwijanie przedstawionego świata, jego uprawdopodobnienie, a z drugiej strony – ogranicza swego rodzaju gawędziarstwo, w które King czasem wpada.


Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2021-01-28 17:00:49
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Sturgeon, Theodore - "Więcej niż człowiek"


 Pettersen, Siri - "Żelazny wilk"

 Onyebuchi, Tochi - "Riot Baby"

 Maguire, Gregory - "Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu"

 Crowley, John - "Małe, duże"

 Novik, Naomi - "Mroczna wiedza"

 Haldeman, Joe - "Wieczna wolność"

 Cameron, Miles - "Upadek smoków"

Fragmenty

 Masterton, Graham - "Susza"

 Maciewicz, Monika - "Wiedma"

 Shusterman, Neal & Shusterman, Jarrod - "Susza"

 Marillier, Juliet - "Syn cieni"

 Marillier, Juliet - "Córka lasu"

 Liu, Cixin - "O mrówkach i dinozaurach"

 Sturgeon, Theodore - "Więcej niż człowiek"

 Enríquez, Mariana - "Nasza część nocy"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS