NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Weeks, Brent - "Na krawędzi cienia" (wyd. 2024)

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

King, Stephen - "Jest krew..."
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: If It Bleeds
Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Data wydania: Kwiecień 2020
ISBN: 978-83-8169-293-9
Oprawa: miękka
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 512
Cena: 43,00 zł
Rok wydania oryginału: 2020



King, Stephen - "Jest krew..."

Coś pożyczonego, coś używanego...


Stephen King jest pisarzem nad wyraz płodnym. Choć w ogólnej świadomości czytelniczej funkcjonuje przede wszystkim jako autor powieści, nie stroni także od innych form. Często sięgał po opowiadania, ale ostatnimi czasy upodobał sobie także formę pośrednią: długich opowiadań, nazywanych niekiedy minipowieściami. „Jest krew...” to zbiór czterech historii, które realizują właśnie taki model prozy.

Widać to przede wszystkim w (quasi) tytułowym „Jest krew, są czołówki”, wyraźnie dłuższym tekście, liczącym przeszło 200 stron. To historia koncentrująca się wokół przygód bohaterów znanych czytelnikom Kinga z trylogii o panu Mercedesie oraz jej kontynuacji „Outsider”. Z jednej strony znajomość tych powieści nie jest koniecznym warunkiem lektury, z drugiej strony – znacznie podnosi przyjemność zeń płynącą, ponieważ autor nie skupia się tak bardzo na budowaniu postaci, które fanom są już doskonale znane. Gdyby było inaczej, gdyby były to nowe kreacje wymagające szerszego rozpisania, „Jest krew, są czołówki” mogłoby urosnąć do rozmiarów pełnoprawnej powieści, ze wciągającą intrygą i ciekawym głównym wątkiem. To, że tak się nie stało, nie ujmuje niczego samej historii, choć nie jest to najlepszy wybór na rozpoczęcie czytelniczej znajomości z Holly Gibney i resztą ferajny.

Pozostałe teksty są zauważalnie krótsze, jednak nadal wykraczają objętością poza zwyczajowe ramy opowiadania. Ich motywy są przy tym dość wtórne zarówno dla twórczości Kinga, jak i współczesnego horroru w ogóle. Widać to szczególnie w „Szczurze” – historii pisarza cierpiącego na niemoc twórczą, który postanawia przełamać stagnację, udając się do odosobnionej chaty w środku lasu. Tam będzie musiał się zmierzyć z mrokami toczącymi jego duszę. Widzieliśmy to u Kinga już wiele razy, ale „Szczurem” pokazuje, że nawet opowiadając tę samą historię, potrafi zrobić to w sposób imponujący.

W „Życiu Chucka” autor podejmuje przemyślaną grę nie tyle z bohaterem, ile z czytelnikiem, zaskakując go różnymi rozwiązaniami. To złożona historia, której realizacja może miejscami rozczarowywać, gdy nie wszystko przybiera kierunek, jaki byśmy sobie życzyli, ale cóż – takie właśnie jest życie, a przynajmniej życie Chucka. Jednocześnie w zestawieniu z nią „Telefon pana Harrigana” wypada lepiej, choć ponownie mamy do czynienia z recyklingiem znanych pomysłów i motywem telefonu, który pozwala na komunikację z zaświatami. Ciepło bijące z historii o dorastaniu i relacji międzypokoleniowej sprawia, że nabiera ona klimatu charakterystycznego dla twórczości tego pisarza – nieco sentymentalnego, miejscami melancholijnego i egzystencjalnego.

„Jest krew...” pokazuje, że średnia długość sprzyja twórczości Kinga, bo z jednej strony pozwala na rozwijanie przedstawionego świata, jego uprawdopodobnienie, a z drugiej strony – ogranicza swego rodzaju gawędziarstwo, w które King czasem wpada.


Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2021-01-28 17:00:49
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS