Patronat

Swanwick, Michael - "Matka żelaznego smoka"

Morgan, Richard - "Rzadkie powietrze"
Ukazały się

Haley, Guy - "Mściwy syn"
Guymer, David - "Zabójca Krasnoludów"
Manasypow, Dimitrij - "Droga stali i nadziei"
Abercrombie, Joe - "Kłopotliwy pokój" (oprawa twarda)
Abercrombie, Joe - "Ostre cięcia" (oprawa twarda)
Kucenty, Magdalena - "Zodiaki. Genokracja"
Stiefvater, Maggie - "Wezwij sokoła"
Pilipiuk, Andrzej - "Czarna Góra"
Linki
|
|
|
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Tytuł oryginału: Catwings Tłumaczenie: Maciejka Mazan Data wydania: Maj 2020 ISBN: 978-83-8169-300-4 Oprawa: twarda Format: 165mm x 226mm Liczba stron: 192 Cena: 39,99 zł Rok wydania oryginału: 1988
|
Skrzydlate koty – i czego tu więcej chcieć?
W serii dzieł zebranych Ursuli K.Le Guin wydawanej przez Prószyńskiego i S-kę przyszła pora na pozycję nietypową, odróżniającą się już samą szatą graficzną, nie mówiąc nawet o grupie czytelniczej, do której jest skierowana. „Kotolotki” to książka obrazkowa, cztery urocze opowieści, w których równie istotną rolę jak sama treść odgrywają rysunki Stevena D. Schindlera.
Mieszkająca w bliżej nieokreślonym mieście pani Jane Bura jest zupełnie zwykłą kocią mamą. Czwórka jej dzieci, Harriet, Thelma, James i Roger to już kotolotki: stworzenia urodzone z pięknymi skrzydłami, które jak się szybko okazuje – w obliczu pierwszego zagrożenia - faktycznie umożliwiają im oderwanie się od podłoża i zupełnie niekoci lot. Jane Bura, rozumiejąc, że miasto nie jest przyjaznym miejscem dla małych stworzeń, zachęca je do poszukiwania lepszego schronienia. I tak kotolotki opuszczają mamę, udając się w szeroki świat.
Kolejne części opowiadają o kotolotkowych perypetiach, wizytach u Jane Burej, nieoczekiwanych spotkaniach z innymi kociętami, skrzydlatymi czy też nie, o nowych przyjaźniach i zagrożeniach. Historie są stosunkowo proste i z pewnością odpowiednie już dla kilkulatków, choć amerykańska pisarka nawet przedstawiając świat słodkich stworzeń nie posypuje go w żadnym stopniu lukrem. Zagrożenia takie jak choćby wielka drapieżna sowa pozostają jak najbardziej realne. Centralnym punktem jednej z historii jest radzenie sobie z traumą z dzieciństwa i potrzeba opowiedzenia o niej komuś innemu, a w „Jane rozkłada skrzydła” kluczową rolę odgrywa wybór między wygodą a swobodą oraz świadomość, że ktoś, komu naprawdę zależy na naszym dobru, zawsze pozwoli nam odejść. Inteligentnej opowieści towarzyszą bardzo precyzyjne, niemal realistyczne ilustracje, dodające książce swoistego staroświeckiego wdzięku i budzące skojarzenia choćby z powieściami Edith Nesbit – choć oczywiście „Kotolotki” powstały blisko sto lat później. Całość świetnie się sprawdza do wieczornego czytania potomstwu: zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, żeby słodkość baśniowych zwierzątek nie była jedynym elementem, jakie potomstwo z naszych lektur zapamięta.
Adam Skalski
* * *
„Kotolotki” są bardzo dobrą książką do czytania w różnych porach dnia. Podobało mi się, kiedy Aleksander Puszek dołączył do reszty bohaterów i to, że wszystkimi zaopiekowały się spotkane przez nich dzieci.
Marysia Skalska, lat 7 (i pół)
Autor: Adam Skalski
Dodano: 2020-10-13 08:37:37
-Jeszcze nie ma komentarzy-
|
|
|
Konkurs
Wygraj "Australijskie piekło"
Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial
Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"
Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?
Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady
Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)
Recenzje

Pilipiuk, Andrzej - "Czarna Góra"
Heinlein, Robert A. - "Obcy w obcym kraju"
Żerdziński, Maciej - "Opuścić Los Raques" (audiobook)
Lewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"
Fry, Stephen - "Mythos"
Morgan, Richard - "Rzadkie powietrze"
Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"
antologia - "Księga magii"
Fragmenty
Stiefvater, Maggie - "Wezwij sokoła"
Lewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"
Elison, Meg - "Księga Etty"
Kucenty, Magdalena - "Zodiaki. Genokracja"
Ziemiański, Andrzej - "Virion. Zamek"
Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"
Wydra, Justyna - "Warkoczyk"
Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"
|