NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem" (Wehikuł czasu)

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Żamboch, Miroslav - "Sierżant"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Tłumaczenie: Jan Stachowski
Data wydania: 2005
ISBN: 83-89011-59-X
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 361
Cena: 29,99 PLN
seria: Obca KrewŻamboch, Miroslav - "Sierżant"

„Sierżant” rozpoczyna nową serię w wydawnictwie Fabryka Słów pod wiele mówiącym tytułem „Obca krew”. Jak sama nazwa wskazuje chodzi o wydawanie książek pisarzy zagranicznych, a nie jak do tej pory wyłącznie rodzimych. Jest to bardzo dobry pomysł, szczególnie, że pierwsza książka jest autorstwa pisarza z Czech - kraju, z którego fantastyka praktycznie nie zagościła na naszym rynku wydawniczym. Jak się więc zapewne domyślacie, z dużym zainteresowaniem podszedłem do książki pochodzącej zza naszej południowej granicy.

Wpierw należy powiedzieć kilka słów o świecie wykreowanym przez Žambocha. Rzecz się dzieje w Królestwie, ziemi otoczonej zewsząd wrogimi sąsiadami, a także, co gorsze strefami dzikiej magii, pełnymi wynaturzeń i chaosu zagrażającego normalnemu życiu. Połączenia z innymi zamieszkanymi regionami są niebezpieczne i ciągle podlegają atakom dziwnych istot. Mieszkańcy Królestwa, a w szczególności magowie, muszą przestrzegać żelaznych reguł, mających na celu zachowanie ładu i porządku w strukturze magii. Wszelkie ofiarowania i przelewanie krwi powodują osłabienie warstwy ochronnej przed zagrożeniem z zewnątrz Królestwa.
Warto też zwrócić uwagę na sposób, w jaki został rozwiązany sposób współistnienia magii i technologii. Stało się to za sprawą tak zwanego progu Chandrekosa. Teoria ta zakłada, że każde ciało ma określoną stabilność magiczną – im prostsze tym wewnętrzna równowaga jest większa. Jeśli stworzymy urządzenie, które jest bardzo skomplikowane, to wystarczy niewielkie „popchnięcie”, a urządzenie eksploduje. Stąd wszelkie karabiny, czołgi parowe itp. są obłożone szeregiem zaklęć i symboli ochronnych mających na celu powstrzymanie urządzenia przed przekroczeniem progu Chandrekosa.

Tytułowy bohater, sierżant Lancelot, jest członkiem batalionu zwiadu Jej Wysokości, która to jednostka jest de facto miejscem zsyłki najróżniejszego rodzaju przestępców. Rozwiązanie wygodne, bo batalion jest wysyłany do najcięższych misji i przeżywalność w nim jest stosunkowo niewielka. Doskonałe miejsce dla wszystkich przestępców politycznych.
Wspomniana jednostka zostaje przez pomyłkę (czy aby na pewno?) wysłana do małej miejscowości na granicy Królestwa. Podczas rutynowego zwiadu żołnierze natrafiają przez przypadek na ślady złowieszczego kultu. W tym momencie akcja zaczyna nabierać tempa, do zabitej dechami prowincji zjeżdża się śmietanka armii pod dowództwem samej Królowej. Lancelot zostaje przypadkowo bohaterem, bierze udział w turnieju walki zorganizowanym na jego cześć. Podświadomość daje mu jednakże znać, że coś jest zdecydowanie nie tak, dzieją się rzeczy, na które nie ma wytłumaczenia. Niemal na ślepo szuka odpowiedzi na dręczące go pytania, podąża za najsłabszymi poszlakami, jednocześnie raz po raz unikając zamachów na swoje życie.

Mniej więcej do połowy książka zapowiada się naprawdę dobrze. Przede wszystkim spodobał mi się jej klimat. Atmosfera ciągłego zagrożenia i niepewności oddziałuje na wyobraźnię. Opis wędrówki nieświadomych niczego żołnierzy przez trujące opary niemal przyprawia o ciarki. Szkoda tylko, że w takim nastroju jest utrzymany tylko początek książki. Później zagrożenie staje się łatwiejsze do zidentyfikowania, a akcja dzieje się głównie w mieście. Odbyło się to też ze stratą dla fabuły, gdyż ta z niemal kameralnego dramatu pojedynczej jednostki wojskowej przeradza się w heroiczną walkę trójki bohaterów o uratowanie ludzkości, Królestwa, niemalże całego świata. Lancelot odkrywa spisek sięgający daleko w przeszłość, mieszający się z historią jego rodziny. Demony przeszłości ożywają ponownie i tylko sierżant o wielkiej odwadze i prawości może się temu wszystkiemu przeciwstawić. Końcówka to już przesada, samotrzeć przeciwko całemu światu to może i bardzo kusząca wizja, ale już oklepana, a na dodatek nie mająca ani odrobiny wspólnego z realizmem, choćby i magicznym.

Miroslav Žamboch jest określany przez wydawcę jako czeski Andrzej Sapkowski. Bez wątpienia jest to doskonały chwyt marketingowy i tylko w tych ramach można to hasło rozpatrywać. Ewentualnie może chodzić o jego popularność na rynku czeskim, ale o tym danych nie mam, więc się nie wypowiadam. W każdym razie do stylu, pomysłowości, a przede wszystkim umiejętności kreowania bohaterów Sapkowskiego autorowi „Sierżanta” jeszcze trochę brakuje. Niemniej książkę czyta się bardzo dobrze, szybko i sprawnie. Nie ma dłużyzn, akcja cały czas prze do przodu w zawrotnym tempie i wytchnienia można zaznać dopiero po epilogu. Jednym słowem jest to dobra książka rozrywkowa bez aspiracji do bycia niczym więcej.


Ocena: 7/10
Autor: Shadowmage


Dodano: 2006-03-26 20:40:08
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS