NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Tidhar, Lavie - "Ziemia nieświęta"

Szczubełek, Kamila - "Droga do Wyraju"

Ukazały się

Abnett, Dan; Lee, Mike - "Żniwiarz dusz"


 McNeill, Graham - "Mściwy duch"

 Haley, Guy - "Perturabo. Młot Olympii"

 King, Stephen - "Podpalaczka" (2021)

 Marillier, Juliet - "Syn cieni"

 Tidhar, Lavie - "Ziemia nieświęta"

 Oszubski, Tadeusz - "Sfora"

 Szyda, Wojciech - "Sajens fikcje"

Linki

Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Akta Harry'ego Dresdena
Tytuł oryginału: Ghost Story
Tłumaczenie: Anna Studniarek
Data wydania: Październik 2019
ISBN: 978-83-66409-04-0
Oprawa: miękka
Liczba stron: 576
Cena: 39,00 zł
Rok wydania oryginału: 2011
Tom cyklu: 13Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

Dresden uduchowiony


Harry Dresden znalazł się w zupełnie nowej dla niego sytuacji. Nie ma ciała, nie ma mocy… ale nadal musi zmierzyć się z czarnymi charakterami w Chicago i ratować przyjaciół.

Poprzedni tom „Akt Harry’ego Dredena”, czyli „Zmiany”, przyniósł trochę odmiany do nadal atrakcyjnego, ale bazującego na schematach cyklu Jima Butchera. Kwintesencja serii została zachowana, ale niuanse sprawiły, że czytelnik poczuje, być może, powiew świeżości. Jednakże prawdziwa rewolucja (oczywiście w ramach konwencji) zaszła w kolejnej części, „Opowieści o duchach”.

Sprawa jest prosta: Dresden umarł. Oczywiście nie jest mu dane spoczywać w pokoju; w zaświatach zostaje poinformowany, że albo wróci do realnego świata jako duch, by rozwikłać sprawę swojego morderstwa, albo też zagrożeni będą jego przyjaciele. Harry, jak to ma w zwyczaju, rzuca się na ratunek i tak rozpoczyna się bardzo nietypowa przygoda.

Przyzwyczailiśmy się, że Dresden jest potężnym magiem, który co prawda zbiera baty regularnie, ale nie daje sobie w kaszę dmuchać, a repertuar zaklęć i różnych mocy ma imponujący. Tymczasem powraca do Chicago jako słaby, nieświadomy możliwości i ograniczeń duch. Dzięki temu zabiegowi Butcher ma możliwość wprowadzenia kolejnej warstwy do swojego uniwersum, pokazując świat duchów. Mimo że Dresden z rozdziału na rozdział uczy się coraz więcej, to nadal jego głównym narzędziem będzie pomysłowość i spryt, a nie brutalna siła.

Być może z tego powodu główna intryga nie jest aż tak skomplikowana. Co prawda w Chicago (i na całym świecie) dzieje się źle (co jest konsekwencją zniszczenia Czerwonego Dworu), ale wydarzenia w powieści są przedstawione w skali dawno w serii niewidzianej. Ani główny przeciwnik nie jest potężny, ani zagrożenie nie jest z rodzaju masowych. To raczej opowieść, w której bohater uczy się dużo o samym sobie, a jeszcze więcej o przyjaciołach. Całość jest słodko-gorzka i refleksyjna, szczególnie w drugiej połowie, choć oczywiście zaprawiona typowym dla serii humorem.

Nie oznacza to, że fani pojedynków i magicznych starć poczują się rozczarowani. Dawka tego rodzaju atrakcji jest podobna jak we wcześniejszych tomach, jeśli nawet użyty przez postacie arsenał jest nieco inny. Spore wrażenie robi też finałowa bitwa, w której autor wykorzystuje możliwości, które daje Nigdynigdy połączone ze światem duchów.

Najsłabiej chyba wypada samo zakończenie. Nie chodzi o bitwę z głównym przeciwnikiem, bo tu otrzymujemy klasyczne danie a’la Dresden. Słabo natomiast wypada wyjaśnienie wątku śmierci bohatera, przyczyny jego misji jako ducha, a także przyszłości. The show must go on, ale rozczarowuje powrót do status quo ante ze wszystkimi plusami i minusami dla chicagowskiego maga.Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2020-08-20 11:11:36
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Sturgeon, Theodore - "Więcej niż człowiek"


 Pettersen, Siri - "Żelazny wilk"

 Onyebuchi, Tochi - "Riot Baby"

 Maguire, Gregory - "Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu"

 Crowley, John - "Małe, duże"

 Novik, Naomi - "Mroczna wiedza"

 Haldeman, Joe - "Wieczna wolność"

 Cameron, Miles - "Upadek smoków"

Fragmenty

 Masterton, Graham - "Susza"

 Maciewicz, Monika - "Wiedma"

 Shusterman, Neal & Shusterman, Jarrod - "Susza"

 Marillier, Juliet - "Syn cieni"

 Marillier, Juliet - "Córka lasu"

 Liu, Cixin - "O mrówkach i dinozaurach"

 Sturgeon, Theodore - "Więcej niż człowiek"

 Enríquez, Mariana - "Nasza część nocy"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS