NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

Weeks, Brent - "Droga cienia" (wyd. 2024)

Ukazały się

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"


 Kelly, Greta - "Siódma królowa"

 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (zintegrowana)

 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (miękka)

 Szokalski, Kajetan - "Jemiolec"

 Patel, Vaishnavi - "Kajkeji"

 Mortka, Marcin - "Szary płaszcz"

 Maggs, Sam - "Jedi. Wojenne blizny"

Linki

Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki" (wyd. kolekcjonerskie)
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Dzieła Wybrane Philipa K. Dicka
Tytuł oryginału: Galactic Pot-Healer
Tłumaczenie: Jacek Spólny
Data wydania: Czerwiec 2020
ISBN: 978-83-8188-069-5
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 150x225 mm
Liczba stron: 232
Cena: 49,90 zł
Rok wydania oryginału: 1969



Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

A kto jest twoim Glimmungiem?


„Druciarz Galaktyki” to jedna z moich ulubionych mniej znanych powieści Philipa K. Dicka. Powstała w złotym okresie Amerykanina, dwa lata po „Ubiku”, rok przed „Płyńcie łzy moje, rzekł policjant”. Tym razem powieściowym everymanem jest Joe Fernwright, mieszkający w Stanach Zjednoczonych przyszłości specjalista od naprawy ceramiki, bezrobotny rozwodnik i przeciętniak, któremu satysfakcji nie sprawia już nawet Gra, która wcześniej odciągała go od szarej codzienności. Sytuację bohatera zmienia dopiero niespodziewany kontakt z istotą z Syriusza Pięć, na poły mitycznym i wszechmocnym, a na poły komicznym Glimmungiem, kosmicznym Faustem zbierającym po całej Galaktyce ekipę rzemieślników mających wypełnić na ojczystej planecie przybysza pewną tajemniczą misję. Fernwright praktycznie nie ma wyboru – udaje się więc w międzygwiezdną podróż, by stanąć przed zadaniem wydobycia z morskich głębin legendarnej katedry, Heldskalli, zmierzyć się z zapowiadającymi nieuchronną klęskę proroctwami, a może i znaleźć wreszcie swoje miejsce we Wszechświecie.

Na dwustu stronach wartko płynącej opowieści Dick mieści dziesiątki motywów, które zyskały mu szeroką i zasłużoną sławę, choć zwykle są kojarzone z innymi książkami Amerykanina. Rolę Yijing z „Człowieka z Wysokiego Zamku” pełni w „Druciarzu” Księga Kalendów, wątki zbiorowej świadomości i niecodziennych sposobów komunikacji są żywcem wyjęte z „Ubika”, potencjalnie omylne przepowiadanie przyszłości to podstawa „Raportu mniejszości”, a istnienie lustrzanych rzeczywistości i bytów to zaś niemal znak rozpoznawczy całej twórczości Dicka. Fundamentalnym filozoficznym pytaniom towarzyszy w powieści zaskakująco wiele humoru i przenikliwe analizy dotyczące przyszłości ziemskiego społeczeństwa. Wspomniana wcześniej Gra rozbawi każdego, kto miał do czynienia z automatycznymi translatorami. Sytuacja, w której mieszka się w piwnicy o ścianie wyposażonej w piękny cyfrowy widok, a pewna inwestycja w chemiczne środki wspomagające pozwala zapomnieć o fałszywości pejzażu, wydaje się gorzkim komentarzem do neoliberalnych mitów o wolnym rynku – tak samo jak krańcowa troska i kontrola rządu Stanów Zjednoczonych nad najmniejszymi aspektami życia obywateli jasno pokazuje zagrożenia związane z socjalistycznymi marzeniami o silnym państwie. Ba, działania Fernwrighta z początku powieści kojarzą się nieodparcie ze szperaniem po internecie w poszukiwaniu wiedzy, pociechy i mentoringu…

Słowem kluczem do powieści jest „przewrotność”. Apokaliptyczne przepowiednie Księgi Kalendów przynoszą komiczne stworki. Potężny Glimmung kontaktuje się z Ziemianami przy pomocy niepoważnych audycji radiowych i wiadomości zostawianych w toalecie. Klęska i sukces stanowią dwie strony tego samego medalu i często nie sposób ich od siebie odróżnić, a głębokie filozoficzne wybory, których stawką jest istnienie świata, oraz rozważania inspirowane fundamentami wielkich religii mieszają się z pełnymi humoru scenkami nawiązującymi choćby do unikania płacenia podatków przez sprytnych wierdziów, czyli Syriuszowych szoferów. Nawet finał książki pozostaje wyjątkowo niejednoznaczny.

Nowemu wydaniu towarzyszy, tak jak w przypadku każdej z pozycji z serii Rebisu, wstęp. Tym razem napisała go Anna Kańtoch.



Autor: Adam Skalski
Dodano: 2020-07-30 09:58:15
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Brzezińska, Anna - "Mgła"


 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

Fragmenty

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS