NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Drayden, Nicky - "Overwatch: Bohaterka Numbani"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

 Hill, Joe - "Strażak" (2020)

 Hill, Joe - "NOS4A2" (2020)

 Hill, Joe - "Dziwna pogoda" (2020)

 Faber, Adam - "Dom Wiedźm"

Linki

Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Księga Prochu
Kolekcja: Mroczne Materie
Tytuł oryginału: La Belle Sauvage
Data wydania: Luty 2020
ISBN: 978-83-66409-51-4
Oprawa: twarda
Liczba stron: 512
Cena: 45,00 zł
Rok wydania oryginału: 2017
Tom cyklu: 1Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

Philip Pullman po latach wraca do świata „Mrocznych Materii”, jednocześnie rozwijając świat, jak i uzupełniając niektóre wątki.

Trylogia o dzielnej dziewczynce zamieszanej w walkę na najwyższych szczytach władz niebiańskich zdobyła serca czytelników na całym świecie. Po wielu latach Philip Pullman ogłosił, że wraca do świata Lyry, planując kolejną trylogię, tym razem nazwaną Księgą Prochu. Pierwszy tom, „La Belle Sauvage” skupia się na wydarzeniach wspominanych w oryginalnej trylogii, dalsze tomy są już raczej sequelami do Mrocznych Materii. Jak wypada powrót do świata dajmonów i Prochu?

Fabuła „La Belle Sauvage” skupia się na wydarzeniach, które doprowadziły do umieszczenia Lyry w Kolegium Jordana. Na początku powieści dziewczynka ma kilka miesięcy, opiekują się nią siostry z zakonu w Oxfordzie, jej rodzice z różnych powodów nie mogą się nią zająć a ona sama nie ma pojęcia, jakie zamieszanie wywołała. Ale nie ona jest główną bohaterką powieści, chociaż wszystkie wydarzenia w ten czy inny sposób są z nią związane. Malcolm, syn karczmarza, to pracowity i pomocny chłopiec – po szkole pomaga rodzicom prowadzić karczmę, a czasem swoim kanoe płynie do klasztoru, by pomóc zakonnicom w drobnych sprawach. Tak poznaje Lyrę i powoli wplątuje się w sprawy, które dotyczą małej dziewczynki. Z jednej strony wszystko staje się dla chłopca pasjonujące, z drugiej poznaje te elementy świata, które wywołują w nim stanowczy sprzeciw.

Jednym z ważniejszych wątków powieści jest wykuwanie się sił we władzach religijnych, które z czasem przyniosą to, z czym zmagała się Lyra jako nastolatka. Malcolm obserwuje, jak jego koledzy są zachęcani do uczestnictwa w grupie, która dzięki protekcji daje uczniom posmakować władzy tam, gdzie mają jej najmniej, czyli w szkole. Wychowywanie swoistej młodzieżówki fanatycznych członków Magisterium jest w oczach Malcolma niebezpieczne, szczególnie, że widzi pętle zaciskające się nad Lyrą, której jedyną zbrodnią było urodzić się i spełniać warunki niejasnej przepowiedni. Chłopiec nie wie, że jego dobre serce zostanie wystawione na próbę, gdy życie dziewczynki zostanie zagrożone.

Pullman w powieściach skupia się na dziecięcych bohaterach, jednak dzieci potrzebują dorosłych, dlatego w tym tomie rolę przewodniczki Malcolma pełni Hannah, badaczka znaczeń jednego z symbolu aletheiometru, a jednocześnie współpracownica agencji opierającej się Magisterium. Jest ona zarówno osobą tłumaczącą chłopcu świat i zawiłości związane z religią czy nauką, ale również wprowadza czytelnika w intrygi, które dzieją się wokół Lyry i jej dotyczą. Przy czym jej postać bardzo mocno przypomina Mary Malone z Mrocznych Materii, osobę zawierzającą życie nauce i sceptycznie podchodzącą do religii, a szczególnie instytucji ją reprezentujących.

Otwarcie nowego cyklu przynosi trochę odpowiedzi, szczególnie odnośnie detali związanych z niezwykłymi okolicznościami, w jakich Lyra trafiła do Kolegium Jordana. Pewną rolę odgrywa również Proch, który wciąż działa przez aletheiometry i wydawałoby się, że przygotowuje scenerię pod przyszłe wypadki. Ale przede wszystkim Pullman pokazał codzienne życie ludzi w świecie, gdzie istnieje namacalny dowód na istnienie duszy, a religia ma władzę, jaką ostatnio w Europie miała kilkaset lat temu.Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2020-06-22 08:52:51
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

lordofthedreams - 09:04 22-06-2020
Eh, zawsze się nabieram na te katedrowe recenzje/opinie będące tylko streszczeniami :/

Fidel-F2 - 09:39 22-06-2020
Heh, faktycznie, streszczenie.

Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS