NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Gniazdo"

Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

Ukazały się

Schmitz, James H. - "Plazmoidy"


 Jones, Diana Wynne - "Ruchomy zamek Hauru"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Adeyemi, Tomi - "Dzieci prawdy i zemsty"

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Riggs, Ransom - "Konferencja ptaków"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi", tom 2

 Ćwiek, Jakub - "Topiel"

Linki

Kisiel, Marta - "Płacz"
Wydawnictwo: Uroboros
Cykl: Cykl wrocławski
Data wydania: Marzec 2020
ISBN: 978-83-280-7258-9
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 352
Cena: 39,99 zł
Tom cyklu: 3Kisiel, Marta - "Płacz"

Cykl wrocławski w twórczości Marty Kisiel zdecydowanie jest tym poważniejszym i dotykającym trudniejszych tematów.

Fantastyka i druga wojna światowa są ze sobą związane nierozerwalnie i od bardzo dawna. Od utworów przewidujących podobny konflikt w dwudziestoleciu międzywojennym, przez wszelkie historie alternatywne, inspiracje przeżyciami wojennymi, aż do wielu rozliczeń z wydarzeniami i ich wpływem na życie jednostek, grup, społeczności. Marta Kisiel w cyklu wrocławskim nie ucieka od niełatwej historii wojennej miasta i okolic, a „Płacz” zapoznaje czytelnika z prawdopodobnie najcięższym okresem w historii Gór Sowich.

Wydarzenia powieści chronologicznie są umiejscowione po „Nomen omen”, więc teoretycznie siostry Stern miały trochę czasu na przepracowanie tego, co je spotkało w „Toń”. Zgodnie z logiką powieści efekty są mizerne i skutkują uwięzieniem sporej liczby bohaterów w pętli czasowej w Górach Sowich, ponieważ Eleonora postanowiła pomóc przypadkowo spotkanemu mężczyźnie, korzystając ze swoich rozbudzonych mocy. Zagadka srebrnej łyżeczki, która wywołała niewiarygodne wręcz perturbacje, nakładająca się na niewiarygodne ludzkie cierpienie pracy niewolniczej w projektach hitlerowców i połączona z niewyobrażalnym Złem, jakie w takiej sytuacji jest nieuniknione – to wszystko tworzy naprawdę ciężki klimat.

Gdybym miała wskazać temat przewodni dla tego tomu, byłoby to rozliczanie się z przeszłością. Zarówno z tą w sensie historycznym, nie bez powodu hitlerowcy i ich zbrodnie są istotnym elementem, jak i z przeszłością osobistą, a zatem dotyczącą relacji z innymi osobami, z gojeniem ran i wyjaśnianiem spraw, których nie sposób było głośno wyrazić. Nie jest to zaskakujące może w przypadku opowieści o rodzinie, której znakiem szczególnym jest swoiste zapadanie się w przeszłości, jednak wyjście poza sens historyczny, który w tym przypadku jest też najprostszy, daje lepszy wgląd w bohaterów i pogłębia ich charakterystyki.

„Płacz” jest powieścią, w której autorka niezwykle ostrożnie posługuje się humorem. Mówimy o książce traktującej o pracy niewolniczej w czasie drugiej wojny światowej, trzeba naprawdę umiejętnie dawkować dowcipne dialogi i humor sytuacyjny, by nie rozwodnić poczucia przytłoczenia cierpieniem. Nie jest to książka pełna optymizmu, kończy się ją czytać raczej w minorowym nastroju, ale nie brak w niej lekkich zdań i zabawnych sytuacji, chociaż nie przeważają one powagi tematu. Jeśli ktoś chce sięgnąć po nią, bo spodobało mu się „Dożywocie”, może się rozczarować. Autorka potrafi sięgnąć po trudne tematy, jak chociażby w opowiadaniu „Pierwsze słowo” – i widać, że robi to coraz częściej.

Marta Kisiel zaczęła od pisania lekkiej i pełnej uroczego humoru fantastyki, jednak obecnie jest od tego bardzo daleka. Sięgając do historii Wrocławia i okolic, korzysta z dekoracji, które są idealne do przekazania lekcji empatii.Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2020-05-09 10:53:37
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Kulawego szermierza"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Baoshu - "Odzyskanie czasu"


 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - " Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

 Rushdie, Salman - "Quichotte"

 Taylor, Dennis E. - "Nasze imię Legion, nasze imię Bob"

 Przechrzta, Adam - "Demony zemsty. Beria"

 Kisiel, Marta - "Płacz"

Fragmenty

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

 Chiang, Ted - "Wydech"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

 Wilson, F. Paul - "Twierdza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS