NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Moorcock, Michael - "Elryk z Melniboné"

McDonald, Ian - "Hopelandia"

Ukazały się

Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (zintegrowana)


 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (miękka)

 Szokalski, Kajetan - "Jemiolec"

 Patel, Vaishnavi - "Kajkeji"

 Mortka, Marcin - "Szary płaszcz"

 Maggs, Sam - "Jedi. Wojenne blizny"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Kraty"

 Chambers, Becky - "Psalm dla zbudowanych w dziczy"

Linki

Kisiel, Marta - "Płacz"
Wydawnictwo: Uroboros
Cykl: Cykl wrocławski
Data wydania: Marzec 2020
ISBN: 978-83-280-7258-9
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 352
Cena: 39,99 zł
Tom cyklu: 3



Kisiel, Marta - "Płacz"

Cykl wrocławski w twórczości Marty Kisiel zdecydowanie jest tym poważniejszym i dotykającym trudniejszych tematów.

Fantastyka i druga wojna światowa są ze sobą związane nierozerwalnie i od bardzo dawna. Od utworów przewidujących podobny konflikt w dwudziestoleciu międzywojennym, przez wszelkie historie alternatywne, inspiracje przeżyciami wojennymi, aż do wielu rozliczeń z wydarzeniami i ich wpływem na życie jednostek, grup, społeczności. Marta Kisiel w cyklu wrocławskim nie ucieka od niełatwej historii wojennej miasta i okolic, a „Płacz” zapoznaje czytelnika z prawdopodobnie najcięższym okresem w historii Gór Sowich.

Wydarzenia powieści chronologicznie są umiejscowione po „Nomen omen”, więc teoretycznie siostry Stern miały trochę czasu na przepracowanie tego, co je spotkało w „Toń”. Zgodnie z logiką powieści efekty są mizerne i skutkują uwięzieniem sporej liczby bohaterów w pętli czasowej w Górach Sowich, ponieważ Eleonora postanowiła pomóc przypadkowo spotkanemu mężczyźnie, korzystając ze swoich rozbudzonych mocy. Zagadka srebrnej łyżeczki, która wywołała niewiarygodne wręcz perturbacje, nakładająca się na niewiarygodne ludzkie cierpienie pracy niewolniczej w projektach hitlerowców i połączona z niewyobrażalnym Złem, jakie w takiej sytuacji jest nieuniknione – to wszystko tworzy naprawdę ciężki klimat.

Gdybym miała wskazać temat przewodni dla tego tomu, byłoby to rozliczanie się z przeszłością. Zarówno z tą w sensie historycznym, nie bez powodu hitlerowcy i ich zbrodnie są istotnym elementem, jak i z przeszłością osobistą, a zatem dotyczącą relacji z innymi osobami, z gojeniem ran i wyjaśnianiem spraw, których nie sposób było głośno wyrazić. Nie jest to zaskakujące może w przypadku opowieści o rodzinie, której znakiem szczególnym jest swoiste zapadanie się w przeszłości, jednak wyjście poza sens historyczny, który w tym przypadku jest też najprostszy, daje lepszy wgląd w bohaterów i pogłębia ich charakterystyki.

„Płacz” jest powieścią, w której autorka niezwykle ostrożnie posługuje się humorem. Mówimy o książce traktującej o pracy niewolniczej w czasie drugiej wojny światowej, trzeba naprawdę umiejętnie dawkować dowcipne dialogi i humor sytuacyjny, by nie rozwodnić poczucia przytłoczenia cierpieniem. Nie jest to książka pełna optymizmu, kończy się ją czytać raczej w minorowym nastroju, ale nie brak w niej lekkich zdań i zabawnych sytuacji, chociaż nie przeważają one powagi tematu. Jeśli ktoś chce sięgnąć po nią, bo spodobało mu się „Dożywocie”, może się rozczarować. Autorka potrafi sięgnąć po trudne tematy, jak chociażby w opowiadaniu „Pierwsze słowo” – i widać, że robi to coraz częściej.

Marta Kisiel zaczęła od pisania lekkiej i pełnej uroczego humoru fantastyki, jednak obecnie jest od tego bardzo daleka. Sięgając do historii Wrocławia i okolic, korzysta z dekoracji, które są idealne do przekazania lekcji empatii.



Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2020-05-09 10:53:37
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Brzezińska, Anna - "Mgła"


 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

Fragmenty

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS