NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Clarke, Susanna - "Piranesi"

Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

Ukazały się

Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"


 Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"

 Jefremow, Iwan - "Mgławica Andromedy" / "Serce Węża"

 Jefremow, Iwan - "Godzina Byka"

 Kulikow, Roman - "Sztych"

 Fitas, Bartłomiej - "Umarli nie wracają"

 Lee, Edward - "Bighead"

 Roth, Veronica - "Wybrańcy"

Linki

Palmer, Ada - "Siedem kapitulacji"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Terra Ignota
Kolekcja: Uczta Wyobraźni
Tytuł oryginału: Seven Surrenders
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Data wydania: Grudzień 2019
ISBN: 978-83-66409-42-2
Oprawa: twarda
Liczba stron: 480
Cena: 45,00 zł
Rok wydania oryginału: 2017
Tom cyklu: 2Palmer, Ada - "Siedem kapitulacji"

A jednak wojna?


Wojna to najstraszniejsze, co może dotknąć ludzkość. Wojna to mechanizm oczyszczający, napędzający rozwój naukowy i przemysłowy. Długotrwały pokój jest odwiecznym marzeniem każdego człowieka; długotrwały pokój to okazja do zgnuśnienia, a przy tym zagrożenie, że kiedy już dojdzie do konfliktu, przybierze on apokaliptyczne rozmiary. Każde ludzkie życie jest święte; świadome zabójstwo konkretnych, nielicznych jednostek w celu uchronienia świata przed kataklizmem to wręcz moralny obowiązek.
Powyższe pytania stanowią centralną oś „Siedmiu kapitulacji”, drugiego tomu cyklu „Terra Ignota” Ady Palmer. Pierwsza część serii, „Do błyskawicy podobne”, zarysowała powieściowy krajobraz i dała jasno do zrozumienia, że styl amerykańskiej autorki, nawiązujący do osiemnastowiecznej historii i filozofii, jest wymagający, ale też niezwykle oryginalny. „Siedem kapitulacji” to moment, w którym inwestycja włożona w lekturę pierwszego tomu zwraca się już bez żadnych wątpliwości. Pokazywany przez Palmer świat staje się czytelniejszy, intrygi polityczne przejrzystsze, zwroty akcji, nadal fascynujące, są też znacznie większym stopniu zrozumiałe. Oprócz kluczowych dni 2454 roku, będących bezpośrednią kontynuacją tych opisanych w pierwszej części cyklu, w retrospekcjach poznajemy też kilka przełomowych scen wcześniejszych lat: dowiadujemy się, jak doszło do tego, że ujawnione pod koniec poprzedniego tomu zbrodnie Mycrofta Cannera nie zostały ukarane śmiercią, wracamy do rozważań o stojących za nimi motywacjach, ale też słyszymy więcej o początkach systemu politycznego powstałego po Wojnach Kościołów.
Głównymi centrami książkowej intrygi są basz Saneerów-Weeksboothów, od lat będący siedzibą tajnego systemu OS oraz willa Madame D’Arouet, gdzie spotykają się najważniejsze postaci siedmiu Pasiek. Już sam tytuł powieści wyraźnie wskazuje, że czas Pasiek, przynajmniej w formie, w jakiej funkcjonowały dotychczas, dobiega końca. Wszyscy wiedzą, że klucz do przyszłości niosą w sobie dwie niezwykłe postaci, Bridger i J.E.D.D. Mason; ale kto będzie miał większy wpływ na losy ludzkości: bezsilny Bóg, czy obdarzony boską mocą człowiek? Kto stanie po czyjej stronie, i czy w ogóle można mówić tu o stronach? Obu wspomnianych bohaterów czekają w „Siedmiu kapitulacjach” dramatyczne, ekstremalne doświadczenia; obaj wątpią w swoje powołanie; w obu głęboko wierzy Mycroft Canner, cynik, zbrodniarz i idealista.
Pytań Palmer stawia dużo więcej, i często mają one charakter głęboko filozoficzny: czy warto zniszczyć świat obecny, by zbudować jeszcze lepszy? Głębokim dylematom towarzyszy dynamiczna akcja, porwania, zabójstwa i wyrafinowane spiski; nowoczesne technologie stykające się z magią; Utopiańskie marzenia o kosmosie, przekonanie Brillistów o niezrównanej sile nauki oraz Kuzynowska wiara w moc kobiecości. Autorka skądinąd bardzo wiarygodnie pokazuje jak w świecie, w którym płeć kulturowa praktycznie zniknęła, tradycyjna męskość i kobiecość wydaje się jednocześnie perwersyjna i fascynująca. Drugi tom cyklu nie przestaje się też inteligentnie bawić odwołaniami do ukochanego osiemnastego stulecia autorki: czasami bezpośrednimi, czasami widocznymi w stylu narracji naśladującym choćby Diderota, z licznymi zwrotami do czytelnika i uwagami o tym, co mu się już opowiedziało. W „Siedmiu kapitulacjach” doskonale widać, że Terra Ignota to głęboko przemyślana całość, która pełnię uroku odsłoni dopiero po przeczytaniu kompletu powieści. Szkoda tylko, że na kolejne części przyjdzie tutejszym czytelnikom jeszcze poczekać. Jak na razie ręce składają się same do oklasków, do czego przysłużył się też autor bardzo dobrego polskiego przekładu, Michał Jakuszewski.Autor: Adam Skalski
Dodano: 2020-03-25 11:03:25
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Cherezińska, Elżbieta - "Odrodzone królestwo"


 Pullman, Philip - "Tajemna wspólnota"

 Morgan, Richard - "Trzynastka"

 Butcher, Jim - "Zimne dni"

 antologia - "Cyberpunk Girls"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 antologia - "Wigilijne opowieści"

 Vonnegut, Kurt - "Sinobrody"

Fragmenty

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"

 Wydra, Justyna - "Warkoczyk"

 Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"

 Noni, Lynette - "Szept"

 Bishop, Anne - "Światło i Cienie"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki

 Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS