NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"

Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

Ukazały się

Czarny, Tomasz; Bogusz, Patryk - "Nowoczesna niewolnica"


 Burroughs, Edgar Rice - "Zagubieni na Wenus"

 Farmer, Philip J. - "Odyseja Greena"

 Smith, E.E. Doc - "Szary Lensman"

 Saulski, Arkady - "Krew kamienia"

 McClellan, Brian - "Krew Imperium"

 Watts, Peter - "Ognisty deszcz"

 Kristoff, Jay - "Bezświt"

Linki

Bardugo, Leigh - "Król z bliznami"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Nikolai Duology
Tytuł oryginału: King of Scars
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła, Małgorzata Strzelec
Data wydania: Wrzesień 2019
ISBN: 978-83-7480-624-4
Oprawa: twarda
Cena: 45,00 zł
Rok wydania oryginału: 2019
Tom cyklu: 1Bardugo, Leigh - "Król z bliznami"

Leigh Bardugo nieustannie rozszerza swój świat Griszów, tym razem skupiając się raczej na problemach politycznych odbudowującej się Ravki.

Lata wojny domowej w Ravce pozostawiły kraj w trudnej sytuacji. Wszyscy sąsiedzi zerkają łakomie, licząc, że uda się wyszarpać coś dla siebie, jednocześnie negocjując sojusze. Kraj trzeba odbudować ze zniszczeń, a mimo to rośnie kult Zmrocza, który widziany jest niczym kolejny święty, zbawca wszystkich. Niewiele osób wie, że król Nikołaj zmaga się z demonem, czystym złem, pozostałością po niegodziwościach Zmrocza… Jednym słowem – jest ciężko.

„Król z bliznami” jest bezpośrednią kontynuacją „Trylogii Grisza”, jednak jako powieść jest zbudowana i poprowadzona inaczej. Przede wszystkim autorka zrezygnowała z narracji pierwszoosobowej, a trzecioosobową w poszczególnych rozdziałach skupia na różnych bohaterach. Dało to autorce możliwość prowadzenia kilku równorzędnych wątków, niejednokrotnie oddalonych od siebie geograficznie, a jeden umieszczając w sąsiednim kraju. Dzięki temu nie tylko autorka mogła zbudować interesującą intrygę pałacową, nie tylko głębiej wejść w bohaterów, których czytelnicy mogli o wiele lepiej poznać przy okazji poprzedzającej tę powieść trylogii, ale również w naturalny sposób pokazać, z czym Ravka i jej władca będą musieli się zmierzyć w niedalekiej przyszłości. Autorka zdecydowanie podjęła dobrą decyzję, a taka budowa o wiele lepiej służy opowiadanej historii.

W porównaniu do trylogii Leigh Bardugo nieco zmieniła również tematykę – jest więcej polityki, intryg pałacowych, nacisk położono na stosunki z sąsiadami oraz eksplorację mitologii świętych Ravki. To już nie jest mesjanistyczna opowieść o poświęceniu jednostki porywającej tłumy, to jedna większa i kilka mniejszych historii, uzupełniających się i przeplatających. Czytelnik ma dzięki temu okazję o wiele lepiej poznać świat, w którym magia może być wykorzystywana do rozwoju kraju – lub negowana i odrzucana. A w negacji – wypaczona i projektowana raczej jako straszliwa broń niż potencjalne źródło bogactwa i rozwoju. Leigh Bardugo wskazuje wyraźnie, że nie tylko oddanie się Złu może być zagrożeniem dla świata, również wykoślawienie samej idei magii, jej źródeł i użytkowników niesie ze sobą zagrożenie. Przy takim podejściu Zmrocz wydaje się jedynie nawiedzonym idealistą, wiernym własnej interpretacji Mocy.

Przy tym wszystkim trzeba sobie szczerze powiedzieć, że „Król z bliznami” nie jest powieścią głęboką, traktującą o istocie życia, władzy czy innych wielkich problemach filozoficznych. To przede wszystkim rozrywkowa powieść z magią w tle, dotykająca jedynie pewnych tematów w sposób, który nie jest jednak ani odkrywczy, ani oryginalny, ale stanowi sprawnie wykonany element fabuły. Otrzymujemy przyjemną lekturę, wciągającą na tyle, na ile zręcznie zmieszane klisze i scenki mogą wciągnąć czytelnika oczekującego czegoś lekkiego.Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2020-02-26 15:29:35
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj drugi Kroniki World of Warcraft


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"


 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"

 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS