NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

Pratchett, Terry; Steward, Ian; Cohen, Jack - "Nauka Świata Dysku I"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Świat Dysku
Kolekcja: Nauka Świata Dysku
Tytuł oryginału: The Science of Discworld
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Data wydania: 2000
Liczba stron: 256



Pratchett, Terry; Steward, Ian; Cohen, Jack - "Nauka Świata Dysku I"

Już sam tytuł książki jest mylący. Nie jest ona bynajmniej poświęcona szalonym dyskowym wynalazkom, ale wręcz przeciwnie, jest to opracowanie niemal popularnonaukowe, analizujące osiągnięcia naszych naukowców w wielu dziedzinach nauki. W zasadzie jest to subiektywna historia powstania wszechświata, naszej planety i życia na niej. Autorzy przytaczają wiele teorii, które propagowali naukowcy i myśliciele przez wieki naszej historii. Niektóre bardziej, inne mniej trafne, ale wszystkie odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu ludzkiej mentalności. Autorzy z niektórymi się zgadzają, inne ośmieszają, ale przekazują całkiem sporą ilość wiedzy. Polemizując z kontrowersyjnymi pomysłami, starają się skłonić czytelnika do wysnuwania własnych wniosków, a także ustosunkowania się do prezentowanych teorii. Spora część przedstawionego materiału pokrywa się z kierunkiem moich studiów lub zainteresowań, więc jestem w stanie stwierdzić, iż ilość wiadomości jest znaczna, a temat dosyć obszernie i dogłębnie potraktowany. Akurat tak, by naświetlić kluczowe elementy nie wchodząc w zbyteczne szczegóły.

Wszystko pięknie, ale na razie nic nie wskazuje, co ma do tego tytuł książki i nazwisko Terry’ego Pratchetta. Spokojnie, dla fanów Świata Dysku też się coś znajdzie. Każdy rozdział teoretyczny poprzedza fragment nowelki dziejącej się w Świecie Dysku. Są one odbiciem treści zamieszczonej w rozdziałach naukowych. Magowie z Niewidocznego Uniwersytetu tworzą „Projekt Kula”, czyli malutki wszechświat, działający według kompletnie innych reguł niż znają. Według reguł naszego świata, reguł dla nas oczywistych... Jest to dla nich szok. Zabawne jest obserwowanie, jak badają dziwne zasady rządzące naszym wszechświatem. I odwrotnie – patrzenie jak wygląda dyskowa wersja stworzenia naszego świata. Można dojść do wniosku, że nasze istnienie jest wynikiem zabaw i wygłupów stada zdziecinniałych magów.
Pojawia się też jeden z moich ulubionych bohaterów, czyli Rincewind. Zostaje mianowany profesorem nadzwyczajnym Katedry Okrutnej i Niezwykłej Geografii, co sprowadza się do mianowania go ochotnikiem mającym za zadanie zbadanie niezwykłego świata. Czy takie rzeczy zawsze muszą mu się przydarzać? Muszą, narrativum tego wymaga...

Jest to bez wątpienia pozycja, na którą warto zwrócić uwagę. Nie wiem, co prawda, dla kogo jest ona przeznaczona. Dla młodszego czytelnika, jest moim zdaniem nieco zbyt poważna, a tematyka naukowa zbyt dogłębnie potraktowana. Długie wywody o teorii Wielkiego Wybuchu czy ewolucji raczej znudzą przeciętnego nastolatka. W zaciekawieniu nie pomogą humorystyczne porównania do absurdalnych, dyskowych pomysłów. Natomiast rozdziały autorstwa Pratchetta bez wątpienia są ciekawymi przerywnikami, pozwalającymi na przyswojenie świeżo zdobytej wiedzy, lecz nie sądzę by w pełni spełniały funkcję urozmaicenia. Na to, moim zdaniem, są za krótkie.
Natomiast straszy, oczytany czytelnik, ceniący Pratchetta za ogromną ilość aluzji i odniesień do naszego świata, także nie będzie w pełni usatysfakcjonowany. Po prostu treści prezentowane w tej książce w przeważającej większości będę mu znane, a co więcej rozumiane.
Niemniej jest to ciekawa próba przemycenia wartościowych informacji naukowych pod przykrywką popularnego cyklu powieściowego. Warto się z nią zapoznać, bo zawsze można odkryć coś nowego, a jeśli nie, to przynajmniej pośmiać się z przezabawnych postaci Świata Dysku.


Ocena: 7/10
Autor: Shadowmage


Dodano: 2006-03-26 20:16:21
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS