NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Ukazały się

Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (zintegrowana)


 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (miękka)

 Szokalski, Kajetan - "Jemiolec"

 Patel, Vaishnavi - "Kajkeji"

 Mortka, Marcin - "Szary płaszcz"

 Maggs, Sam - "Jedi. Wojenne blizny"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Kraty"

 Chambers, Becky - "Psalm dla zbudowanych w dziczy"

Linki

Lebbon, Tim - "Milczenie"
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tytuł oryginału: The Silence
Tłumaczenie: Beata Gluma, Adrian Napieralski
Data wydania: Styczeń 2020
ISBN: 978-83-8116-749-9
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 140x205
Liczba stron: 368
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 2015



Lebbon, Tim - "Milczenie"

1

Jedna ze scen na ekranie przykuła jego wzrok.
Kilka osób stało skupionych wokół jakiegoś urządzenia, z czego dwoje w pocie czoła usiłowało obrócić korbę, podczas gdy trzecia próbowała chyba naprawić coś, co wyglądało na sterownik. Ujęcie musiało być kręcone z ręki, bo obraz drżał i podskakiwał. W tle widać było kilka namiotów, między nimi wisiały rozpięte kable z oświetleniem, a wokół nerwowo biegali pogrążeni w cieniu ludzie. Znajdowali się gdzieś w lesie albo w górach — świadczyły o tym drzewa, rozgwieżdżone niebo i nierówny teren.
Ale to wyraz ich twarzy przyciągnął jego uwagę.
Byli przerażeni.
„To pewnie zwiastun nowego filmu”, mruknął Huw. Mówił do siebie całkiem często, zazwyczaj nie zwracając na to uwagi. Tym razem jednak zrobił to świadomie, ponieważ miał wątpliwości. Jeśli w istocie oglądał zwiastun, trzeba przyznać, że był on niezwykle realistyczny. I sugestywny.
Widoczni na ekranie ludzie nadal z wysiłkiem kręcili korbą. Dopiero widząc, jak na powierzchnię ziemi wydobywa się coś lśniącego i czerwonego, Huw zorientował się, że wciąż nie włączył głosu.
Nacisnął guzik na pilocie i aż się wzdrygnął na dźwięk rozrywającego uszy krzyku, który wypełnił pokój.
„Jasna cholera!” Huw zaśmiał się z tego, jak łatwo go wystraszyć, choć serce łomotało mu w piersiach. Przechyliwszy się przez łóżko, sięgnął po swój telefon komórkowy i rzucił na niego okiem, sprawdzając godzinę. Dochodziło piętnaście po szóstej.
Nie do pomyślenia, żeby coś podobnego szło w telewizji przed dwudziestą trzecią.

2

Bukareszt spłonął. Z zabytkowego miasta zostały zaledwie pojedyncze grupy budynków, niczym wyspy wznoszące się pośród rozszalałego morza ognia. Znałam już ten fragment, wiedziałam, co nastąpi dalej, ale nie mogłam odwrócić wzroku. Tragiczny urok śmierci, pomyślałam. Filmujący z powietrza helikopter zawrócił nad wodami Dymbowicy, ukazując teraz dryfujące na jej falach łodzie, które znosił prąd. Jedna z nich już utknęła na mieliźnie. Na łodziach, ułożone twarzami w dół, leżały stosy ciał skąpanych we krwi. Pełzały po nich te żarłoczne stworzenia, posilając się do woli.
Wespy. Tak je teraz nazywano. Słowo viespi po rumuńsku oznacza osy, a choć te potwory w niczym ich nie przypominały — obejrzałam parę z nich z bliska i był to straszliwy widok, który zresztą miał wkrótce pojawić się ponownie na owej koszmarnej karuzeli zagłady,
jaką wiadomości serwowały w przerwach między tragediami z ostatniej chwili — to taka właśnie nazwa do nich przylgnęła. Nikt nie wymyślił niczego lepszego, być może dlatego, że nikt tak naprawdę nie wiedział, czym one są.

3

Zwyczajowe komunikaty z biura pani premier: „Zostańcie w domach, nie podróżujcie, walka z wespami nabiera tempa”. Potem listy nakazów i zakazów, które widzieliśmy już setki razy. Wydaje się, że nastąpiła jakaś przerwa i od kilku dni nie ma żadnych oficjalnych informacji. To trochę tak, jak podczas drugiej wojny światowej, kiedy wstrzymywano wiele złych wiadomości i w gazetach czytało się tylko o tych dobrych. Tyle że nie ma dobrych wiadomości, więc po prostu nie mówią nam niczego.
Wciąż jednak krążą plotki.
Mówi się też o trzech wybuchach atomowych w Europie Środkowej. Wspominają o nich również niektóre serwisy informacyjne, ale tylko te niezależne. Ani słowa na ten temat w BBC. Cenzura? Jeśli to prawda, to naprawdę porażka (oraz że tego typu wiadomości są cenzurowane). Wrzucili zdjęcia atomowych grzybów, ale krążą również komentarze, że to stare zdjęcia.
Niektórzy ludzie twierdzą, że wespy są dziełem bożym. Inni obwiniają szatana. Odmienne wierzenia wywołują tarcia, a nawet przemoc. W Birmingham znaleziono ukrzyżowanego
człowieka. Niektórzy twierdzą, że próbował popełnić samobójstwo, skacząc z budynku, a inni, że zamordował go religijny gang. Flickr pokazuje zdjęcia płonących meczetów, kościołów i synagog. Pojawiły się doniesienia o krwawych starciach na Bliskim Wschodzie. Nawet w obliczu takiego nieszczęścia religia zbiera swoje żniwo.
Ameryka jest czysta.
Ameryka jest w trakcie inwazji.
Australia zamknęła granice i odcięła się od świata.
Australia jest teraz domem dla liczby uchodźców większej niż liczba jej mieszkańców.
Wespy cechuje bardzo krótki i dynamiczny cykl życia.
Wespy są nieśmiertelne.
Na kanałach poświęconych wiadomościom ze świata, w mediach społecznościowych i blogosferze jest tak wiele informacji, że trudno jest dostrzec wśród nich prawdę. Zauważyłam
coś jeszcze. Coś naprawdę niepokojącego.
Wszystko zaczyna się sypać.


Dodano: 2020-01-09 14:40:27
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Brzezińska, Anna - "Mgła"


 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

Fragmenty

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS