NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Ukazały się

Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (zintegrowana)


 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (miękka)

 Szokalski, Kajetan - "Jemiolec"

 Patel, Vaishnavi - "Kajkeji"

 Mortka, Marcin - "Szary płaszcz"

 Maggs, Sam - "Jedi. Wojenne blizny"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Kraty"

 Chambers, Becky - "Psalm dla zbudowanych w dziczy"

Linki

Artykuł jest częścią serii Trylogia Grisza.
Zobacz całą serię

Bardugo, Leigh - "Trylogia Grisza"


Przyjemna opowieść o szukaniu swojej drogi, ratowaniu świata i poświęceniu – na szczęście zamknięta w sprawnej i lekkiej formie.

Powiedzmy sobie szczerze – historii wybrańców losu oszołomionych ciężarem nagle zdobytej odpowiedzialności jest mnóstwo. Częściowo wynika to z prawideł tworzenia powieści, która wymaga skupienia na głównym bohaterze i wpleceniu nadzwyczajnych wydarzeń, w których centrum znajdzie się właśnie bohater. „Trylogia Grisza” nie odbiega od tego schematu, można nawet powiedzieć, że jest dość gęsto zaludniona schematami znanymi czytelnikom fantastyki i nie tylko. Należy wobec tego zadać sobie pytanie, czy warto sięgnąć po ten cykl, czy oferuje coś więcej niż grę schematami.

Początek jest mało oryginalny – Alina, młoda kartografka w ravkańskim wojsku przypadkiem wyzwala z siebie energię zdolną oprzeć się Fałdzie, siłom ciemności kontrolującym znaczną część Ravki. Błyskawicznie okazuje się być poszukiwaną Przywoływaczką Słońca, osobą posiadającą zdolności operowania światłem przy pomocy magii. Jej moc może zostać użyta do zlikwidowania Fałdy i połączenia królestwa. Ciężar na barkach niemały, za to konieczność opanowania mocy i nauczenia się jej używania jeszcze większa. Alina trafia na szkolenie do kompleksu szkoleniowego i nieustannie jest konfrontowana nie tylko ze swoimi umiejętnościami, ale też klikami wśród griszów oraz magnetyzmem Zmrocza, najważniejszej postaci w królestwie jeśli chodzi o magię. A Zmrocz usiłuje przywiązać do siebie Alinę, chociaż jej serce od dawna szybciej bije dla Mala, towarzysza i przyjaciela od najmłodszych lat. Kiedy sytuacja się komplikuje a sojusze zmieniają jak w kalejdoskopie, Alina stawia sobie za punkt honoru przeciwstawienie się złu.

Z samego opisu fabuły już widać znane motywy, wśród kolejnych wątków jest ich oczywiście więcej, łącznie ze zdradą i odkupieniem, jednak trzeba przyznać, że ogólny odbiór trylogii jest przyjemny. Tak jak pierwszy tom do połowy jest raczej mało obfitujący w wydarzenia, tak od poważnego zwrotu fabularnego akcja praktycznie się nie zatrzymuje i trzyma przyzwoite tempo. Nie brakuje podróży, sojuszy, rozmów o powinnościach i planach, rozterek miłosnych i zwykłych rozmów o życiu i śmierci. Leigh Bardugo miesza wątki sprawnie, warsztatowo jest zdecydowanie dobrze, chociaż chwilami gubią się detale ściśle związane z motywacjami bohaterów. Czy jest to opowieść poruszająca ukryte struny duszy i pokazująca nowe, nieznane światy? Nie. Natomiast jest to lektura przyjemna, prosta i odpowiednia pod wieloma względami dla młodzieży, czyli dokładnie tak, jak było to w planach autorki. Śmiem twierdzić, że dla młodszego czytelnika może to być nawet o wiele bardziej pasjonująca lektura niż dla osoby z doświadczeniem w fantastyce. Zdecydowanie zdarzają się dużo gorsze propozycje dla młodzieży, gdzie skupienie na wątkach romantycznych czy mesjanistycznych przekracza granice dobrego smaku.

„Trylogia Grisza” Leigh Bardugo to ciekawa i całkiem przyjemna lektura, która choć niekoniecznie wzruszy starszego czytelnika, jest dobrym pomysłem na prezent dla młodego lub poszukującego lekkiej lektury czytelnika. Sprawnie posługując się znanymi i ogranymi motywami autorka stworzyła interesującą historię, obejmującą zarówno osobiste wątki głównych bohaterów, czy postaci drugoplanowych, jak i całych krain.



Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2019-10-25 12:14:49
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Fidel-F2 - 13:46 25-10-2019
(!)

Janusz S. - 13:44 25-10-2019
(...)

PS. Usunąłem z komentarza nieeleganckie słownictwo. 8)

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Brzezińska, Anna - "Mgła"


 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

Fragmenty

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS