NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi" , część 1 (twarda okładka)

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem" (Wehikuł czasu)

Ukazały się

Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

 Wroczek, Szymun - "Piter. Bitwa bliźniaków"

Linki

Pullman, Philip - "Zorza Polarna"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Mroczne Materie
Tytuł oryginału: Northern Lights / The Golden Compass
Data wydania: Wrzesień 2019
ISBN: 978-83-7480-564-3
Oprawa: twarda
Cena: 39,00 zł
Rok wydania oryginału: 1995
Tom cyklu: 1Pullman, Philip - "Zorza Polarna"

Pierwszy tom niezwykłej trylogii, w której magia, religia i polityka mieszają się w nieprzyzwoicie wysokich dawkach.

Nie jest łatwo napisać dobrą książkę dla młodzieży. Nie jest to jeszcze dojrzały czytelnik, który powinien rozumieć zniuansowaną rzeczywistość, ale już nie dziecko, któremu upraszcza się wizję świata stosownie do możliwości poznawczych. Trzeba znaleźć złoty środek, a najlepiej jednocześnie nie traktować czytelnika z góry czy lekceważąco. I kiedy cykl „Mroczne materie” Philipa Pullmana zaczął zdobywać przebojem anglojęzyczne rynki książki dla młodzieży, był to sygnał, że jego dzieło ma w sobie to coś, co przyciąga czytelników. O ile pierwsza próba zekranizowania trylogii nie osiągnęła oczekiwanego wyniku, serial produkowany przez BBC i HBO przynosi nadzieję na lepsze i kompletne przedstawienie historii Lyry i Willa. Z kolei czytelnicy mogą uzupełnić biblioteczki o nowe wydanie, które otwiera „Zorza polarna”.

Lyra Belacqua żyje w Oksfordzie, wychowywana przez akademików i nieustannie goniąca za nową psotą. Jednak szybko czytelnik przekonuje się, że to nie nasz świat – i nie chodzi wyłącznie o odmienne nazwy geograficzne. Tym, co najwyraźniej różni nasz świat od świata Lyry to obecność dajmonów, zwierzokształtnych towarzyszy każdego człowieka, nierozłącznych zarówno psychicznie jak fizycznie. Dajmony są traktowane jak dusze ludzi, ich kształt stabilizuje się podczas okresu dojrzewania, ale nikt nie wie, czym tak naprawdę one są i skąd takie a nie inne zachowanie. Lyra przypadkiem odkrywa dwie sprawy – istnieją Pożeracze badający dziecięce dajmony, a ponadto niewykluczone jest istnienie innych światów. Wszystko zdaje się łączyć tajemniczy Proch, niezwykła materia przenikająca wszystko, ale odpychana przez dzieci o nieustabilizowanych dajmonach. Tak oto zaczyna się wielka historia, w której poznajemy przede wszystkim świat Lyry, z jej władczą religią, czarownicami i pancernymi niedźwiedziami polarnymi – ale w niektórych miejscach napomyka się o przepowiedni i nieświadomej swej roli dziewczynce. Ten tom zasadniczo przedstawia wizję człowieka i jego duszy, instytucjonalny strach przed podważeniem teologicznych podstaw świata, ale również wagę współpracy różnych ludzi i stworzeń, gotowych na poświęcenie dla Sprawy. Zarówno tej mniejszej, jak i tej wielkiej, o konsekwencjach wręcz absolutnych.

„Zorza polarna” jest przede wszystkim zapisem przeżyć dwunastoletniej dziewczynki, kiedy jej świat coraz gwałtowniej się rozszerza i składa na barki dziecka coraz większą odpowiedzialność. Z jej perspektywy jest to niezwykła przygoda, kiedy pchana odruchami serca brnie coraz dalej, niezależnie od ryzyka oraz przykrej historii towarzyszącej jej narodzinom. Z perspektywy dorosłych, jest to walka między kościelnym establishmentem a siłami, które są ważniejsze od nich wszystkich. Nie brakuje przepychanek politycznych, mniej lub bardziej subtelnych, drobnych oszustw, wyprowadzania przeciwnika w pole – ale przede wszystkim nie jest to powieść wolna od przemocy i śmierci. Autor nie boi się traktować swojego młodego, ale powoli wstępującego w dorosłe życie, czytelnika poważnie i przedstawia mu brutalność świata czy bezsens niektórych działań. Nie każda historia ma szczęśliwe zakończenie, czasem akcja ratunkowa przybywa za późno.

Trzeba przyznać, że balans między dziecięcym zachowaniem głównej bohaterki a wagą powierzonego jej zadania jest zachowany wręcz idealnie. Nie ma epatowania niezwykłą mądrością czy dojrzałością, która tak naprawdę nie jest dostępna dziecku u progu okresu dojrzewania, jest za to prawdopodobna naiwność napędzana idealistycznym podejściem do świata i życia. Lyra nie jest bohaterką mocną swoją własną siłą, jest mocna dzięki relacjom, jakie nawiązuje w trakcie swoich podróży. Te elementy, pomijając wartką akcję i ciekawe postaci dookoła głównej bohaterki, sprawiają, że nie jest to kolejna przygodówka, a powieść eksplorująca poważne zagadnienia, nawet jeśli w formie sprawnej akcji.Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2019-10-22 09:02:01
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Balladę ptaków i węży"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS