NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

Pullman, Philip - "Delikatny nóż"

Ukazały się

Przechrzta, Adam - "Demony czasu pokoju" (2019)


 Lovecraft, H.P. - "W górach szaleństwa"

 Smith, E.E. Doc - "Patrol Galaktyczny"

 Marillier, Juliet - "Córka lasu"

 Martin, George R.R. - "Lodowy smok" (nowe ilustracje)

 Vonnegut, Kurt - "Matka noc"

 Czajka-Kominiarczuk, Katarzyna - "Zwierzenia popkulturalne"

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

Linki

Majka, Paweł - "Berserk. Spowiednik"
Wydawnictwo: Filia
Cykl: Berserk
Data wydania: Lipiec 2019
ISBN: 978-83-8075-753-0
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 320
Cena: 39,90 zł
Tom cyklu: 2Majka, Paweł - "Berserk. Spowiednik"

Paweł Majka wraca do postapokaliptycznego świata oszalałych dorosłych, ale zmiana perspektywy daje mu nowe możliwości.

Pomysły na światy po apokalipsie są różne, od niezwykle dokładnych, naukowych, szalenie prawdopodobnych i na swój sposób bliskich nam, jako ludziom, do całkowicie fantastycznych i nierealnych. Gdzie w tym wszystkim umieścić Pawła Majkę i jego cykl „Berserk”, którego drugi tom, „Berserk. Spowiednik” ukazał się na rynku? Idea jest z gatunku nierealnych – dzieci uciekają i barykadują, kiedy dorosłych ogarnia szał i przeżywają tylko najsilniejsi. Implikacje wynikające z tej sytuacji są nawet ciekawsze od samego faktu, że powstanie takiego świata jest zwyczajnie nieprawdopodobne.

Po lekturze pierwszego tomu nie sposób było przejść obojętnie wobec faktu, że zantagonizowanie różnych pokoleń w tak dramatyczny sposób przebudowuje świat. Autor pokazuje konsekwencje szału połączonego z szokiem przebudzenia; obrzydzenie na samą myśl o przemocy wśród osób, które przetrwały; zniszczenie wszelkich podstaw zaufania, jakie mogłoby mieć dziecko wobec dorosłych. Nowy tom dorysowuje kolejne detale w tym jakże krwawym obrazie. Chronologicznie umiejscawia się go wcześniej niż wydarzenia pierwszego tomu – poznajemy sceny z życia bohatera lata przed obudzeniem berserków i jego życie po otrząśnięciu się z szoku. Razem z nim obserwujemy sceny znane z literatury i filmów – ograbianie sklepów, początkowe omijanie potencjalnych skupisk ludzkich, powolne ponowne tworzenie relacji międzyludzkich, na kruchych podstawach zbudowanych z instynktu przetrwania. I tajemnice, które nieuchronnie wiążą się z nieznanym.

Czym jednak byłaby powieść postapo bez osobistej motywacji bohatera? Marek ma za sobą dziewięć lat odsiadki za pobicie żony i jej kochanka. Jedyne, co trzyma go przy życiu, to myśl o wyjściu i syn, który został od niego odizolowany. Pech chciał, że jak tylko znalazł się za bramą więzienia, dopadł go szał. Razem z nim obserwujemy etapy ponownego formowania się zrębów cywilizacji i próby zrozumienia, co się stało z ludzkością. Marka trzyma przy życiu nadzieja, że odnajdzie syna – wszak dzieci wiedziały z wyprzedzeniem, że coś się szykuje i część z nich ukryła się i przetrwała najgorszy czas. Miał prawo zakładać, że jego dziecko przeżyło i może dać się przekonać do dołączenia do ojca. W tym celu nieszczęsny bohater dołącza do zakonu, który przejął funkcje religijne w miejsce chrześcijaństwa, najwyraźniej upadłego razem z pożartymi lub opętanymi szałem kapłanami. Jednak klasztor okazuje się być równie niebezpiecznym miejscem, jak otwarta przestrzeń. Apokalipsa może sprowadziła większość ludzkości do roli owieczek nękanych wyrzutami sumienia, nigdzie jednak nie jest powiedziane, że wilki nie przetrwały silniejsze i bardziej złaknione władzy. Szczególnie, gdy odkrywają, jakiego asa włożono im do rękawa.

„Berserk. Spowiednik” to udana kontynuacja pierwszej części, ciekawie rozwijająca świat i analizująca ludzkość w jej najpodlejszym stadium. Jednocześnie jest to książka o bardzo silnych uczuciach – gniewie, miłości, pragnieniu zemsty, przeżarciu ambicją. Autor nie daje czytelnikowi zapomnieć, że incydent z szałem berserków może i był najbardziej spektakularny, ale wcale nie odznaczał się tak bardzo gdy przyjrzeć się historii ludzkiej brutalności.Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2019-10-11 09:46:23
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj Kronikę World of WarCraft


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Kisiel, Marta - "Małe Licho i anioł z kamienia"


 Le Guin, Ursula K. - "Cała Orsinia"

 Lawrence, Mark - "Święta siostra"

 Aldiss, Brian W. - "Cieplarnia"

 Abercrombie, Joe - "Ostateczny argument" (oprawa twarda)

 Shannon, Samantha - "Zakon Drzewa Pomarańczy"

 Dick, Philip K. - "Nasi przyjaciele z Frolixa 8"

 Bardugo, Leigh - "Trylogia Grisza"

Fragmenty

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Hendel, Paulina - "Droga Dusz"

 Cook, Glen - "Port Cieni"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS