NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Moorcock, Michael - "Elryk z Melniboné"

McDonald, Ian - "Hopelandia"

Ukazały się

Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (zintegrowana)


 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (miękka)

 Szokalski, Kajetan - "Jemiolec"

 Patel, Vaishnavi - "Kajkeji"

 Mortka, Marcin - "Szary płaszcz"

 Maggs, Sam - "Jedi. Wojenne blizny"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Kraty"

 Chambers, Becky - "Psalm dla zbudowanych w dziczy"

Linki

Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 1"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Księga Zepsucia
Kolekcja: Polskie fantasy
Data wydania: Maj 2019
ISBN: 978-83-7964-412-4
Oprawa: twarda
Format: 130 x 200 cm
Liczba stron: 380
Cena: 39,90 zł



Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 1"

Po monumentalnym (aż za bardzo) space-operowym cyklu „Głębia” Marcin Podlewski postanowił „przeskoczyć” do innego gatunku fantastyki. Wybrał dark fantasy i od razu trzeba stwierdzić jedno – autor napisał tę powieść bez podlizywania się masowemu czytelnikowi.

Wszystko zaczyna się w przyszłości – dosyć ponurej, a raczej poznawanej przez czytelnika z ponurej perspektywy. Główny bohater siedzi w więzieniu i ma umrzeć. Czeka na egzekucję, a kiedy do niej dochodzi – zamiast zginąć, przenosi się do innej rzeczywistości. Ta jest równie nieprzyjemna co „bazowa”. To kraina fantasy, którą rządzi proste i bezwzględne prawo. Można by napisać, że bohater, Malkolm Rudecki, trafił z deszczu pod rynnę. Ale okazuje się, że w tej krainie dysponuje on pewnym atutem. Tyle, jeśli chodzi o fabułę.

Jeśli w trakcie lektury powieści zdacie sobie sprawę, że gdzieś już coś takiego czytaliście, to intuicja was nie zawiedzie. Autor czerpie bogato z klasyków i pisarzy współczesnych (wprawdzie nie jestem w ogóle fanem „Pana Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza, ale nawet ja rozpoznałem „tropy”). Wystarczy zajrzeć do krótkiego posłowia, w którym autor umieszcza listę tytułów i pisarzy, którymi mógł się inspirować. Zaś jeśli w trakcie lektury uznacie, że te inspiracje są jednak zbyt mocne, mimo to dajcie autorowi szansę. Ponieważ Marcin Podlewski szybko i sprawnie zaczyna się w tej konwencji rozpychać po swojemu.

Zaletą lub wadą (jak kto lubi) będzie dla czytelnika sposób prowadzenia narracji. Fabułę śledzimy z punktu widzenia głównego bohatera i o świecie, w którym się znalazł wiemy od początku do końca tyle, ile sam bohater się dowie. Choć zasadnicze jego elementy zostaną przed nim i czytelnikami odkryte, to jednak wszystko zostaje ograniczone do wąskiej perspektywy człowieka zagubionego w nowej rzeczywistości. Którą najpierw kwestionuje, a potem opornie i nie bez irytacji czytelnika (tj. mojej), poznaje.

Jak wspomniałem, Marcin Podlewski nie schlebia w „Księdze Zepsucia” masowym gustom. Nowy świat jest od początku nieprzyjazny, brzydki, wręcz odpychający, rządzące nim zasady i zaludniające go istoty – najpierw niezrozumiałe, a potem i tak obce. Nie ma tu żadnych „świecidełek” i „paciorków” fantasy. Nie ma wielkiej epiki, zapierających dech w piersi mitologii, armii, krain i ludów. Ani nawet jakiejś wielkiej intrygi. Fabuła jest prosta, ale może się rozwinąć – wszak to pierwsza część.

Jeszcze nie zdecydowałem, czy to wszystko mi się podobało – zobaczymy, co przyniesie kolejna odsłona cyklu. Na pewno jednak podoba mi się ta nieprzekombinowana, nieprzytłaczająca forma i chętnie rzuciłbym okiem na kolejną część.



Autor: Roman Ochocki
Dodano: 2019-08-16 14:24:03
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Brzezińska, Anna - "Mgła"


 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

Fragmenty

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS