NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Le Guin, Ursula K. - "Lawinia" (wyd. 2023)

Ukazały się

Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (zintegrowana)


 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (miękka)

 Szokalski, Kajetan - "Jemiolec"

 Patel, Vaishnavi - "Kajkeji"

 Mortka, Marcin - "Szary płaszcz"

 Maggs, Sam - "Jedi. Wojenne blizny"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Kraty"

 Chambers, Becky - "Psalm dla zbudowanych w dziczy"

Linki

Ziębiński, Robert - "Stephen King. Instrukcja obsługi"
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: Maj 2019
ISBN: 978-83-8125-542-4
Oprawa: twarda
Format: 143x205
Liczba stron: 576
Cena: 49,90 zł



Ziębiński, Robert - "Stephen King. Instrukcja obsługi"

Kwestia odwagi


Stephen King jest pisarzem, który funkcjonuje w specyficzny sposób. Jest powszechnie znany, zarówno wśród czytelników, jak i kinomanów. Ta powszechność sprowadza go oczywiście do kategorii pisarza dla mas, który pisze dla wszystkich, czyli dla nikogo. A przynajmniej nikogo o guście bardziej wysublimowanym niż masy. Kultura czytelnicza przesiąknięta jest niestety takim snobizmem. Dlatego choć Kinga znają wszyscy, to lubić go trochę nie wypada, jeśli aspiruje się do kultury wysokiej (co nie jest wszakże przypadkiem samego Kinga). Zatem ktoś, kto dał się porwać kingowskiej narracji, a chce zachować intelektualistyczną maskę, do tych porywów zwykle się nie przyznaje. Zdarzają się wszakże chlubne wyjątki – w postaci choćby Tomasza Stawiszyńskiego czy Roberta Ziębińskiego, którego obszerne opracowanie życia i twórczości Stephena Kinga opublikowało właśnie wydawnictwo Albatros.

„Stephen King. Instrukcja obsługi” to wciągająca lektura. Pokazuje autora „Miasteczka Salem” jako złożoną, częściowo nawet tragiczną postać. Przedstawia też skrupulatnie jego twórczość, dzieląc ją na powieści i opowiadania. Znalazło się też miejsce dla literackiego alter-ego Kinga, czyli Richarda Bachmana, jego cyklu fantastycznego o „Mrocznej Wieży”, komiksów i innych prób okołoliterackich. Ziębiński daje nam bardzo kompleksowy obraz Kinga, jest w tym jednak bardzo rozważny, daje wyraz sympatiom, lecz nie gloryfikuje bohatera książki.

Choć „Stephen King. Instrukcja obsługi” to bardzo dobra pozycja, z którą warto się zapoznać, jest w niej pewna tendencja, która mi nie odpowiada. To tendencja dziennikarska, i to w bardzo nowoczesnym dziennikarstwa wydaniu. Mówię tu o nagłówkach w stylu Trzy rzeczy, z którymi Stephen King sobie nie radzi, Pięć książek powiązanych z „To”, Sześć miejsc w stanie Maine, które powinieneś odwiedzić, jeśli jesteś fanem Kinga (wszystkie tytuły autentyczne). Ten portalowo-magazynowy styl przeszkadza mi bardzo, zwłaszcza że większość książki nie jest w nim (na szczęście) utrzymana. Inną stroną tendencji dziennikarskiej jest zamieszczanie wypowiedzi i krótkich wywiadów z osobami, które... sam nie wiem. Które autor w jakiś sposób powiązał z Kingiem i jego twórczością. Te powiązania czasem są zasadne, ale zwykle – nie. Cóż mnie obchodzi, co do powiedzenia o Kingu ma Remigiusz Mróz czy Katarzyna Puzyńska? Zwłaszcza że zwykle – nic ciekawego. Więcej mówią o sobie niż o twórczości Kinga. Gdyby z 600 stron wyciąć te niepotrzebne, popowe rzeczy, książka „zgubiłaby” może z 200 stron, ale jej wartości nic by to nie ujęło.

Jeśli jesteście fanami Kinga, sięgnijcie śmiało po tę „instrukcję”. Jeśli jesteście fanami Kinga, ale udajecie przed światem, że tak nie jest, tym bardziej sięgnijcie po publikację Ziębińskiego. Przy jej gabarytach trudno będzie ją ukryć, ale wierzę, że sobie z tym poradzicie.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2019-08-01 14:47:32
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Brzezińska, Anna - "Mgła"


 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

Fragmenty

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS