NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Ruocchio, Christopher - "Imperium ciszy"

Bardugo, Leigh - "Zniszczenie i odnowa"

Ukazały się

Ćwiek, Jakub - "Kłamca 4. Kill'em all" (wnowienie)


 King, Stephen - "Doktor Sen" (wyd. filmowe)

 Gulakowski, Jewgienij - "Długi wschód na Ennie"

 Reeve, Philip - "Gobliny"

 Ketchum, Jack; Lee, Edward - "Zaburzenia snu"

 Ketchum, Jack - "Babski wieczór"

 Maszczyszyn, Jan - "Necrolotum"

 Walewska, Bożena - "Pięść"

Linki

Majka, Paweł - "Jedyne: Ścieżki krwi"
Wydawnictwo: Genius Creations
Cykl: Jedyne
Data wydania: Kwiecień 2019
ISBN: 978-83-7995-265-6
Oprawa: miękka
Liczba stron: 500
Cena: 39,99 zł
Tom cyklu: 1Majka, Paweł - "Jedyne: Ścieżki krwi"

Wydaje mi się, że Paweł Majka w tej powieści śmiało, bez kompleksów ruszył śladem Rogera Zelaznego i jego powieści składających się na „Kroniki Amberu”. I zaproponował kreację, która ten klasyczny cykl zostawia w tyle. Złośliwi mogą powiedzieć, że nie powinno to być trudne, niemniej nie zmienia to niczego.

Jedyne to nie tylko miasto, ale cała kraina pod władzą Króla. Ten zaś jest człowiekiem/istotą, który Jedyne opanował, co nie oznacza, że zdobył. Raczej okiełznał i cały czas musi się zmagać z tym, aby go nie zabiło. Można też zakładać inną wersję wydarzeń; że połączyli się ze sobą i że to Jedyne opanowało Króla; a teraz pozostają ze sobą w jakimś dziwnym złączeniu, walce. Nie są to tajemnice, które od razu autor przed czytelnikami odsłoni. Jeśli w ogóle to zamierza zrobić. Zwłaszcza, że nie jest to na razie niezbędne dla opowiadanej historii. Ważne jest, że Jedyne, tak jak Amber, pozostaje w centrum wszystkiego, zwłaszcza innych światów, które nazywane są Widmami. Czerpie z nich, ale ich związek jest mocniejszy i wyraźniejszy niż w powieściach Zelaznego.

Fabuła jest opowiadana głównie z perspektywy Myszona, który zostaje wcielony (nieprzypadkowo) do Węzłów, sił specjalnych Króla. Jest bowiem synem potężnego renegata z Jedynego i razem z innymi zajmować się będzie pościgiem przez Widma za Szalonym Widmiarzem, który podróżuje przez światy używając nieznanego, czy dawno zapomnianego sposobu – tytułowych ścieżek krwi.

Jak wspomniano fabuła jest głównie opowiadana, co znowu przypomina pierwsze powieści Zelaznego o Amberze. Sprawia to, że jest dynamiczna, a inni niż Myszon bohaterowie nie pozostają na ogół w centrum zainteresowania czytelnika (choć są wyjątki). Nie jest to wadą, zwłaszcza że Paweł Majka pisze świetnie, bardzo przejrzystym stylem. A przede wszystkim prezentuje znacznie bogatszą kreację świata, nie szczędzi detali zarówno Jedynemu, jak i Widmom. U Zelaznego we wspaniałość Amberu należało po prostu uwierzyć i w zasadzie nie wyróżniał się on niczym specjalnym na tle innych krain fantasy (poza zapewnieniami bohaterów powieści). U Pawła Majki to żyjący świat, a stosowane przez autora „zbliżenia” - choćby na system rządów wewnętrznych, pozostający poza zainteresowaniem Króla - sprawiają, że miałem pewność, iż Jedyne to dokładnie przemyślana i zaplanowana kreacja. Autor nie grzęźnie w utartych schematach, a jego wizja potrafi zaimponować.

„Jedyne. Ścieżki krwi” to pierwsza powieść z cyklu (oby niezbyt długiego) i po jej przesłuchaniu (na Storytel została podzielona na cztery odcinki) mogę stwierdzić, że kiedy pojawi się kolejna, od razu wyląduje na pierwszym miejscu listy do słuchania.
Autor: Roman Ochocki
Dodano: 2019-06-08 18:45:16
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Aldiss, Brian W. - "Cieplarnia"


 Abercrombie, Joe - "Ostateczny argument" (oprawa twarda)

 Shannon, Samantha - "Zakon Drzewa Pomarańczy"

 Dick, Philip K. - "Nasi przyjaciele z Frolixa 8"

 Bardugo, Leigh - "Trylogia Grisza"

 Harrison, Harry - "Przestrzeni! Przestrzeni!"

 Pullman, Philip - "Zorza Polarna"

 Abercrombie, Joe - "Nim zawisną"

Fragmenty

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Hendel, Paulina - "Droga Dusz"

 Cook, Glen - "Port Cieni"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS