NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Ruocchio, Christopher - "Imperium ciszy"

Lawrence, Mark - "Święta siostra"

Ukazały się

Szostak, Wit - "Fuga" (Powergraph)


 Andrews, Ilona - "Magia zmienia"

 Le Guin, Ursula K. - "Dotąd dobrze"

 Hobb, Robin - "Przeznaczenie Skrytobójcy"

 Paolini, Christopher - "Widelec, Wiedźma i smok"

 Flanagan, John - "Powrót Temudżeinów"

 Bloch, Robert - "Psychoza"

 Campbell, John W. - "Coś"

Linki

Piekara, Jacek - "Płomień i krzyż", tom 2
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Świat Inkwizytorów
Kolekcja: Ja, inkwizytor
Data wydania: Październik 2018
ISBN: 978-83-7964-287-8
Oprawa: miękka
Liczba stron: 380
Cena: 39,90 złPiekara, Jacek - "Płomień i krzyż", tom 2

Kiedy w 2008 roku pojawił się pierwszy tom „Płomienia i krzyża” było to spore zaskoczenie. Czytelnicy spodziewali się raczej kontynuacji przygód Mordimera Madderdina niż zupełnie nowej historii z inkwizytorskiego uniwersum. Trzeba jednak oddać autorowi szacunek – zamiast kolejnego sztampowego śledztwa ze stosem w tle, zaproponował inne spojrzenie na opisywany świat, kilka tajemnic wyszło na jaw, a i Arnold Lövefell okazał się całkiem ciekawą personą. Tym większe było zdziwienie, że Piekara bardzo szybko porzucił serię i ponownie skoncentrował się na postaci pewnego skromnego Sługi Bożego. Dzisiaj, dziesięć lat po premierze „jedynki”, klasztor Amszilas znów otwiera podwoje, a fani cyklu mają szansę na poznanie kolejnych sekretów Wewnętrznego Kręgu Inkwizycji. Nie będzie to jednak proste, miłe i przyjemne.
Drugi tom „Płomienia i krzyża” czyta się dosyć ciężko, a na prawie czterystu stronach książki nie dzieje się zbyt wiele. Inkwizytorzy odwiedzają kolejne klasztorne cele, wędrują po nie-świecie, a nawet podróżują w czasie – jednakże w ostatecznym rozrachunku nic z tego nie wynika. Owszem, czytelnicy otrzymują jakieś fragmenty wiedzy o świecie czy samej Inkwizycji, ale dotyczą one głównie spraw drugo- lub trzeciorzędnych. Dodatkowo autor piętrzy nowe zagadki jak prawdziwe znaczenie misji perskiego maga Narsesa czy fakt pobytu całej i zdrowej matki Mordimera pod opieką Świętego Officjum. W efekcie z tomu na tom coraz bardziej odnoszę wrażenie, że mam do czynienia z książkową wersją serialu „Lost. Zagubieni” i na samym końcu pozostanę wraz z innymi czytelnikami z mnóstwem pytań i nielicznymi odpowiedziami.
Być może na lepszy odbiór książki wpłynęłoby ograniczenie do niezbędnego minimum dialogów i zastąpienie ich wartką akcją. Niestety, u Piekary postaci nie mówią, ale perorują; ich wypowiedzi przypominają bardziej monologi lub dyskursy naukowe. Umożliwia to „nabicie” kilkudziesięciu stron, ale nie niesie za sobą nic więcej.
W trakcie lektury „Płomienia i krzyża” zastanowiła mnie jedna kwestia. W poprzednich tomach cyklu Święte Officjum jawiło się jako instytucja prężna, ale równocześnie mająca swe najlepsze czasy za sobą, wręcz chyląca ku upadkowi. Tymczasem, w świetle recenzowanej pozycji, Wewnętrzny Kręg Inkwizycji to osoby posiadające moc i potęgę zdolną powstrzymywać armię w pojedynkę, a dodatkowo posiadające na swych usługach anioły oraz inne mityczne istoty. Jak to się ma do opisywanych w „Żarze serca” kłopotach z papiestwem? Wystarczyłaby przecież jedna „kurtuazyjna” wizyta w Rzymie, żeby zrobić charakterystyczny dla Czarnych Płaszczy porządek.
Czy warto zatem sięgnąć po drugi tom „Płomienia i krzyża”? Na pewno zadowoleni będą zagorzali fani cyklu, którym będzie dane raz jeszcze zanurzyć się w inkwizytorskie uniwersum. Kolejne zagadki, powrót starych dobrych znajomych, kilka smaczków dotyczących życia w alternatywnej rzeczywistości, ciekawe zakończenie – to coś dla nich. I raczej tylko dla nich. Pozostałych odsyłam do wcześniejszych części, bez których znajomości zrozumienie fabuły recenzowanego utworu będzie niemożliwe.Autor: Adam Szymonowicz


Dodano: 2019-05-30 14:20:24
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

raistand - 15:08 30-05-2019
Jeżeli drugi tom czyta się ciężko to jestem bardzo ciekaw recenzji trzeciej części.

Tigana - 15:47 30-05-2019
Będzie na dniach. A trójkę czytało mi się lepiej.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Mutanta"


Wygraj "Dragon Age: Cesarstwo masek"


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Abercrombie, Joe - "Nim zawisną"


 Baxter, Stephen - "Ultima"

 Abercrombie, Joe - "Ostrze"

 Majka, Paweł - "Berserk. Spowiednik"

 Palmer, Ada - "Do błyskawicy podobne"

 Ruocchio, Christopher - "Imperium ciszy"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Komuda, Jacek - "Westerplatte"

Fragmenty

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Hendel, Paulina - "Droga Dusz"

 Cook, Glen - "Port Cieni"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

 Bławatska, Helena P. - "Opowieści okultne"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS