NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Weeks, Brent - "Poza cieniem" (wyd. 2024)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Piekara, Jacek - "Płomień i krzyż", tom 2
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Świat Inkwizytorów
Kolekcja: Ja, inkwizytor
Data wydania: Październik 2018
ISBN: 978-83-7964-287-8
Oprawa: miękka
Liczba stron: 380
Cena: 39,90 zł



Piekara, Jacek - "Płomień i krzyż", tom 2

Kiedy w 2008 roku pojawił się pierwszy tom „Płomienia i krzyża” było to spore zaskoczenie. Czytelnicy spodziewali się raczej kontynuacji przygód Mordimera Madderdina niż zupełnie nowej historii z inkwizytorskiego uniwersum. Trzeba jednak oddać autorowi szacunek – zamiast kolejnego sztampowego śledztwa ze stosem w tle, zaproponował inne spojrzenie na opisywany świat, kilka tajemnic wyszło na jaw, a i Arnold Lövefell okazał się całkiem ciekawą personą. Tym większe było zdziwienie, że Piekara bardzo szybko porzucił serię i ponownie skoncentrował się na postaci pewnego skromnego Sługi Bożego. Dzisiaj, dziesięć lat po premierze „jedynki”, klasztor Amszilas znów otwiera podwoje, a fani cyklu mają szansę na poznanie kolejnych sekretów Wewnętrznego Kręgu Inkwizycji. Nie będzie to jednak proste, miłe i przyjemne.
Drugi tom „Płomienia i krzyża” czyta się dosyć ciężko, a na prawie czterystu stronach książki nie dzieje się zbyt wiele. Inkwizytorzy odwiedzają kolejne klasztorne cele, wędrują po nie-świecie, a nawet podróżują w czasie – jednakże w ostatecznym rozrachunku nic z tego nie wynika. Owszem, czytelnicy otrzymują jakieś fragmenty wiedzy o świecie czy samej Inkwizycji, ale dotyczą one głównie spraw drugo- lub trzeciorzędnych. Dodatkowo autor piętrzy nowe zagadki jak prawdziwe znaczenie misji perskiego maga Narsesa czy fakt pobytu całej i zdrowej matki Mordimera pod opieką Świętego Officjum. W efekcie z tomu na tom coraz bardziej odnoszę wrażenie, że mam do czynienia z książkową wersją serialu „Lost. Zagubieni” i na samym końcu pozostanę wraz z innymi czytelnikami z mnóstwem pytań i nielicznymi odpowiedziami.
Być może na lepszy odbiór książki wpłynęłoby ograniczenie do niezbędnego minimum dialogów i zastąpienie ich wartką akcją. Niestety, u Piekary postaci nie mówią, ale perorują; ich wypowiedzi przypominają bardziej monologi lub dyskursy naukowe. Umożliwia to „nabicie” kilkudziesięciu stron, ale nie niesie za sobą nic więcej.
W trakcie lektury „Płomienia i krzyża” zastanowiła mnie jedna kwestia. W poprzednich tomach cyklu Święte Officjum jawiło się jako instytucja prężna, ale równocześnie mająca swe najlepsze czasy za sobą, wręcz chyląca ku upadkowi. Tymczasem, w świetle recenzowanej pozycji, Wewnętrzny Kręg Inkwizycji to osoby posiadające moc i potęgę zdolną powstrzymywać armię w pojedynkę, a dodatkowo posiadające na swych usługach anioły oraz inne mityczne istoty. Jak to się ma do opisywanych w „Żarze serca” kłopotach z papiestwem? Wystarczyłaby przecież jedna „kurtuazyjna” wizyta w Rzymie, żeby zrobić charakterystyczny dla Czarnych Płaszczy porządek.
Czy warto zatem sięgnąć po drugi tom „Płomienia i krzyża”? Na pewno zadowoleni będą zagorzali fani cyklu, którym będzie dane raz jeszcze zanurzyć się w inkwizytorskie uniwersum. Kolejne zagadki, powrót starych dobrych znajomych, kilka smaczków dotyczących życia w alternatywnej rzeczywistości, ciekawe zakończenie – to coś dla nich. I raczej tylko dla nich. Pozostałych odsyłam do wcześniejszych części, bez których znajomości zrozumienie fabuły recenzowanego utworu będzie niemożliwe.



Autor: Adam Szymonowicz


Dodano: 2019-05-30 14:20:24
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

raistand - 15:08 30-05-2019
Jeżeli drugi tom czyta się ciężko to jestem bardzo ciekaw recenzji trzeciej części.

Tigana - 15:47 30-05-2019
Będzie na dniach. A trójkę czytało mi się lepiej.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS