NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Erikson, Steven - "Opowieści o Bauchelainie i Korbalu Broachu", tom 2

Kres, Feliks, W. - "Grombelardzka legenda. Serce Gór" (Fabryka Słów)

Ukazały się

Gray, Claudia - "Star Wars: Wielka Republika. W ciemność"


 Lafferty, Mur - "Han Solo. Gwiezdne wojny – opowieść filmowa"

 Guzek, Marcin A. - "Szare Płaszcze: Chwała Imperium"

 Sablik, Tomasz - "Lęk"

 Hill, Joe - "Upiory XX wieku" (2021)

 Małecki, Jakub - "Święto ognia"

 Grubich, Bartłomiej - "Koniec. Baśń o mieście, w którym zawsze pada deszcz i skończył się świat"

 Masterton, Graham - "Dom stu szeptów"

Linki

Martin, George R.R. - "Taniec ze smokami", część 2 (okładka filmowa)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: Pieśń Lodu i Ognia
Tytuł oryginału: A Dance with Dragons
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Data wydania: Kwiecień 2016
Wydanie: II
ISBN: 978-83-7785-886-8
Oprawa: twarda
Format: 140×205mm
Liczba stron: 684
Cena: 59,00 zł
Rok wydania oryginału: 2011
Tom cyklu: 5, część 2Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Wielka opowieść dobiegła końca, walka w Westeros się zakończyła, a ci, którzy przeżyli, mogą złożyć broń. Czy jednak wizja scenarzystów kończących tę historię za George’a R.R. Martina przyniosła fanom satysfakcję?

Finał „Gry o tron” to czas podsumowań: i właśnie na tym aspekcie się bardziej skoncentruję, zamiast omawiać, czy też znęcać się nad poszczególnymi wątkami. Od premiery odcinka już kilka dni minęło, fala komentarzy przetoczyła się przez sieć, więc można spróbować na spokojnie przyjrzeć się temu, co obejrzeliśmy na ekranie.

Ósmy sezon produkcji HBO cechował przede wszystkim nadmierny pośpiech. Widać to przede wszystkim w tym, jak były kończone poszczególne wątki, a postacie zachowywały się (teoretycznie) niezgodnie ze swoim charakterem. Zabrakło miejsca na uzasadnienie, umocowanie przemian bohaterów czy sensowniejsze wyjaśnienie zwrotów akcji. Finałowy epizod przyniósł jeszcze więcej takich paradoksów i przede wszystkim właśnie dlatego jest tak mocno krytykowany. Zakładam, że przy lepszych podwalinach, takie same rozwiązania byłyby dla widzów satysfakcjonujące. Martin ponoć podał twórcom zakończenie, ale nie drogę do niego – wydaje się więc, że scenarzyści nie udźwignęli ciężaru. Może doczekamy się, że autor opowie własną wersję tych wydarzeń, ale i tak już będziemy na nią patrzeć przez pryzmat serialowych wydarzeń.

fot. HBO
fot. HBO

W tym odcinku najlepszym przykładem pośpiechu i łatania wątków na siłę są wypowiedzi Tyriona. Nie można mu zarzucić braku umiejętności oratorskich, ale są pewne granice. Najpierw wykłada Jonowi filozofię Daenerys i namawia go do zabicia ukochanej, później w kajdanach (to, że Nieskalani nie załatwili Jona i Tyriona, tylko zatrzymali ich, by wymierzyć sprawiedliwość, jest dla mnie niepojęte) przekabaca najpotężniejsze postacie w Siedmiu Królestwach do monarchii elekcyjnej i wyboru kaleki, który wyróżnia się głównie tym, że zdarza mu się odpływać, a przede wszystkim lubi przesiadywać na dziedzińcu.

Pozostaje otwartym czy zakończenia są satysfakcjonujące. Mimo wszystko jestem w stanie zrozumieć postępowanie Jona, który zawsze robił to, co uważał za właściwe. Wygnanie na Mur też wydaje się dobrym dla niego rozwiązaniem – tak naprawdę było to jedyne miejsce, w którym by(wa)ł szczęśliwy. Koniec Targaryenówny, przy założeniu, że jednak opętała ją wizja przebudowy świata po swojemu, nie zważając na cenę, też da się przełknąć (mniej zachowanie Drogona i łopatologiczny przekaz z paleniem Żelaznego Tronu). Także Sansa i Północ osiągnęli to, co chcieli – są niezależni. Gorzej z Branem jako królem Sześciu Królestw i nagłą zmianą sposobu wybierania króla – na bazie fabuły serialu postać ta niespecjalnie się do tego nadawała, choć ponoć właśnie takie było jej przeznaczenie. Nie wierzę też, by w świecie opartym na feudalizmie przez tysiąclecia (niby są przykłady z historii, ale nie tak wyraziste) nagle można byłoby dokonać tak gruntownej zmiany. Obstawiam, że po śmierci Brana, gdy pokolenie naszych bohaterów wymrze, znowu zacznie są walka o władzę. Dobrze przynajmniej, że propozycja Sama o demokratycznych wyborach została wyśmiana.

fot. HBO
fot. HBO

Reszta finałowego odcinka to słodkie zakończenia dla tych, którzy przeżyli. Widać to chociażby po spotkaniu Małej Rady: Tyrion nieco zestresowanym namiestnikiem, Bronn skarbnikiem (widać szkołę Petyra: inwestycje inwestycjami, ale burdele to podstawa!), Sam maestrem, Brienne dowódczynią Białych Mieczy, etc. Czy mają kwalifikacje? Zapewne umiarkowane, ale historia pokazała, że przy handlu stołkami gorsi kandydaci trafiali na te stanowiska. Na pewno mają dobre chęci, a co z tego wyjdzie… tego się nie dowiemy raczej. Nawet wyprawa Aryi w nieznane da się jakoś wytłumaczyć, choć zabrakło – jak w wielu innych miejscach – szerszego kontekstu.

Stacja HBO serialem „Gra o tron” odmieniła rynek i zbudowała markę na skalę w tym medium wcześniej raczej niespotykaną. Finałowy sezon rozczarował, przede wszystkim za sprawą pośpiesznego kończenie wątków i niezbyt dobrze uzasadnionych zachowań bohaterów. Pojawiło się też przynajmniej kilka dużych dziur logicznych lub niekonsekwencji. Efektem jest rozczarowanie zakończeniem budowanej przez tyle lat historii, choć należy się też zastanowić, czy przy tak wielkim hajpie, jakiekolwiek zakończenie, nawet lepiej skonstruowane i uzasadnione, byłoby satysfakcjonujące?Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2019-05-27 18:56:08
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

ASX76 - 08:33 29-05-2019
owszem, bo w ósmym sezonie różnego rodzaju głupot i przegięć jest mnóstwo.

nosiwoda - 10:04 29-05-2019
to, że Nieskalani nie załatwili Jona i Tyriona, tylko zatrzymali ich, by wymierzyć sprawiedliwość, jest dla mnie niepojęte

+1.

Coacoochee - 17:43 29-05-2019
Czym będzie się teraz parała Nocna Straż?

Paul Atryda - 12:45 30-05-2019
Oczywiście będzie pełnić straż nocną.

ASX76 - 18:23 30-05-2019
Czyli odmrażać d... i popijać trunki :P

Shadowmage - 11:39 31-05-2019
Zmieni się w już prawilny gułag :D Inna sprawa, że trzeba będzie rozwiązać sprawę wysyłania więźniów z 6 królestw do odsiadki na granicy innego państwa :)
Zresztą Mur głównie chronił przed Dzikimi, a to pewnie szybko wróci, jak im zaczną tyłki odmarzać.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Płomień"


Artykuły

Wywiad z R.J. Barkerem


 "Kraina Lovecrafta" - książka a serial

 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

Recenzje

Salik, Magdalena - "Płomień"


 Flint, Eric & Weber, David - "1634: Wojna bałtycka"

 Vinge, Vernor - "Ogień nad otchłanią"

 Masterton, Graham - "Susza"

 Miller, Madeline - "Pieśń o Achillesie"

 Szmidt, Robert J. - "Ostateczne rozwiązanie"

 Chakraborty, S.A. - "Miasto Mosiądzu"

 Sturgeon, Theodore - "Więcej niż człowiek"

Fragmenty

 Guzek, Marcin A. - "Szare Płaszcze: Chwała Imperium"

 Piersa, Krzysztof - "Liceum ogólnomagiczne"

 Salik, Magdalena - "Płomień"

 Maszczyszyn, Jan - "Chronometrus" #2

 Maszczyszyn, Jan - "Chronometrus" #1

 Barker, R.J. - "Czas skrytobójców"

 Masterton, Graham - "Susza"

 Maciewicz, Monika - "Wiedma"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS