NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Abercrombie, Joe - "Czerwona kraina" (2019)

Bardugo, Leigh - "Zniszczenie i odnowa"

Ukazały się

Pilipiuk, Andrzej - "Przeszłość dla przyszłości"


 antologia - "Wigilia pełna duchów"

 Chesterton, Gilbert Keith - "Człowiek, który był Czwartkiem"

 Węcławek, Dominika - "Skoczkini. Zapiski z międzygwiezdnego lotu"

 Rusnak, Marcin - "Diabły z Saints"

 Lisińska, Małgorzata - "Zakonna"

 Burroughs, Edgar Rice - "Llana z Gathol"

 Abercrombie, Joe - "Czerwona kraina" (2019)

Linki

Howard, A.G. - "Alyssa i obłęd"
Wydawnictwo: Uroboros
Cykl: Alyssa
Tytuł oryginału: Unhinged
Tłumaczenie: Janusz Maćczak
Data wydania: Kwiecień 2019
ISBN: 978-83-280-6161-3
Oprawa: miękka
Format: 135 x 202 mm
Liczba stron: 320
Cena: 39,99 zł
Rok wydania oryginału: 2014
Tom cyklu: 2Howard, A.G. - "Alyssa i obłęd"

„Alyssa i obłęd”, kontynuacja przygód potomkini Alicji z powieści Lewisa, przynosi wyższy poziom skomplikowania sytuacji głównej bohaterki – do poziomu obłędu właśnie.

Alyssa po przygodach przeżytych w Krainie Czarów nie powinna narzekać – znów ma pełną rodzinę, ukochanego chłopaka i perspektywę rozwoju talentu artystycznego. Jednak nie bez powodu ten tom zatytułowany jest „Alyssa i obłęd”, ponieważ nasza bohaterka ma problem związany z jej pochodzeniem – wizje nabierające kształtu w postaci mozaik tworzonych z użyciem krwi. I nagle tymi wizjami zainteresowanych jest kilka osób, łącznie z Morpheusem powracającym z Krainy Czarów i żądającym pomocy Alyssy w ratowaniu jego domu. I jedyną osobą, którą można wtajemniczyć, jest matka dziewczyny; Jebediah (zwany pieszczotliwie Jebem, co nigdy nie przestanie mnie bawić) nie pamięta swoich przygód przeżytych w magicznym świecie, a ojciec, jak to typowy tata, nie powinien wiedzieć, że jego ukochana córeczka jest w istocie na wpół magiczną istotą.

Drugi tom cyklu dzieje się niemal wyłącznie w naszym świecie, za to dorzuca wiele dodatkowych szczegółów, z których stanowcza większość służy głównie popchnięciu fabuły do przodu. Powraca niestety wątek trójkąta miłosnego, czyli Jeba i Morpheusa walczących o serce Alyssy. A ponieważ wszystkie chwyty są dozwolone, dziewczyna bardzo szybko znajduje się w mało komfortowej sytuacji, ale z racji posiadania bardzo niskich kompetencji komunikacyjnych, zamiast rozwiązywać problemy, skłóca się ze wszystkimi – konkurentami, rodzicami, nawet z całą szkołą. I co dziwne, najbliżsi wybaczają jej szybciej, niż pozwalałaby na to przyzwoitość, przez co chwilami odczuwalne zagubienie przekracza dozwolone normy. Nastolatki znane są raczej z chowania urazy, ale tego typu przypadek znajdziemy w tej książce raz i to w odniesieniu do postaci, która w poprzednim tomie była dość jednoznacznie negatywna. W trakcie lektury nie sposób nie odnieść wrażenia, że jedyną dającą się polubić postacią jest Morpheus – oszukujący, manipulujący, ale jednak działający przede wszystkim w stanie wyższej konieczności. Główna bohaterka jest niestabilna emocjonalnie i nieracjonalna, Jeb zbyt uległy, matka dziewczyny nagle przypomina raczej krwiożerczą pretendentkę do tronu niż wieloletnią pensjonariuszkę zakładu psychiatrycznego, ojciec Alyssy z niewiadomych powodów nie lubi jej chłopaka i bywa wobec niego niemiły, chociaż ten nie dał mu żadnego powodu do takiego traktowania.

Trudno chwilami zorientować się, czego dokładnie dotyczy fabuła „Alyssy i obłędu”. Z jednej strony obserwujemy przygotowania do balu, z drugiej Alyssa jest nieustannie nagabywana o powrót do Krainy Czarów z powodu pretensji do tronu Czerwonej Królowej. Magia zaczyna wylewać się do świata rzeczywistego powodując mniejsze lub większe wypadki, wszystko to jednak nie ma znaczenia dla dziewczyny, która ponad królewskie obowiązki stawia chęć pokazania się na balu szkolnym w przebraniu netherlinga. Priorytety zdecydowanie ma typowe dla osoby niedojrzałej.

„Alyssa i obłęd” mimo wszystko czyta się dość lekko i pod pewnymi względami jest lepsza niż pierwszy tom. Dalej jednak należy brać poprawkę na to, że jest to young adult. Na plus można zaliczyć kilka interesujących pomysłów i ustawienie bohaterów pod akcję trzeciego tomu z pewnym twistem.Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2019-04-21 20:45:10
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj pakiet książek Fortnite


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Abercrombie, Joe - "Szczypta nienawiści"


 Eames, Nicholas - "Krwawa Róża"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i anioł z kamienia"

 Le Guin, Ursula K. - "Cała Orsinia"

 Lawrence, Mark - "Święta siostra"

 Aldiss, Brian W. - "Cieplarnia"

 Abercrombie, Joe - "Ostateczny argument" (oprawa twarda)

 Shannon, Samantha - "Zakon Drzewa Pomarańczy"

Fragmenty

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Hendel, Paulina - "Droga Dusz"

 Cook, Glen - "Port Cieni"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS