NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

Ukazały się

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"


 Kelly, Greta - "Siódma królowa"

 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (zintegrowana)

 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (miękka)

 Szokalski, Kajetan - "Jemiolec"

 Patel, Vaishnavi - "Kajkeji"

 Mortka, Marcin - "Szary płaszcz"

 Maggs, Sam - "Jedi. Wojenne blizny"

Linki

Lovecraft, H.P. - "Nemezis i inne utwory poetyckie"
Wydawnictwo: Vesper
Tłumaczenie: Mateusz Kopacz
Data wydania: Listopad 2018
ISBN: 978-83-7731-313-8
Oprawa: twarda
Format: 140x205 mm
Liczba stron: 492
Cena: 59,90 zł
Oprawa graficzna: Krzysztof Wroński



Lovecraft, H.P. - "Nemezis i inne utwory poetyckie"

Groza w rymach


Lovecrafta znamy dziś przede wszystkim jako prozaika. Zapisał się tak nie tylko w historii literatury (jego opowiadania są dziś często przekładane i wznawiane), ale i w kulturze popularnej – na motywach zaczerpniętych z jego opowiadań opiera się wiele filmów, piosenek, kreskówek, komiksów, nadruków na koszulkach itp., itd. Jego twórczość poetycka nie miała tyle szczęścia i zwykle się ją pomija – chyba że ktoś bardzo chce pokazać rasizm Lovecrafta i wygrzebuje jego wiersze o „czarnuchach” (jak ich nazywał). Na szczęście rosnąca popularność prozy Lovecrafta (lub jego wyraźniejsza obecność w kulturze popularnej – trudno tu rozstrzygać) sprawia, że wydawcy często sięgają po pewne obrzeża „lovecraftowskiego kanonu”. Niedawno omawiałem „Wyzwanie z innego świata” od Wydawnictwa IX, gdzie znalazły się m.in. teksty satyryczne Lovecrafta, dzisiaj pora na „Nemezis i inne utwory poetyckie” od Vesper, gdzie – zgodnie z tytułem – pomieszczono poezję Samotnika z Providence.

W ramach „Nemezis” dostajemy zbiór „Grzyby z Yuggoth” (wcześniej wydany po polsku przez wydawnictwo Lashtal Press), inne wiersze niesamowite Lovecrafta, kilka wierszy o charakterze okazjonalnym („Do Matki w Dniu Dziękczynienia”, „Życzenia na Boże Narodzenie”). Łącznie jest to około 90 wierszy, z czego większość mieści się na jednej stronie. Zbiór liczy stron 500, ponieważ wydawca zdecydował się na zamieszczenie równolegle wersji oryginalnych, angielskich. Jest też bogato ilustrowany pracami Krzysztofa Wrońskiego. W efekcie dostajemy też sporo pustych stron. Składa się to na wydanie estetyczne, ale warto wiedzieć, że nie jest to 500 stron wierszy.

Książkę zamyka posłowie tłumacza – Mateusza Kopacza – oraz komentarze do poszczególnych wierszy. Komentarze mają zwykle charakter edytorski i translatorski. Opracowanie, wraz z oprawą wizualną, robi naprawdę dobre wrażenie.

Wiersze Lovecrafta przypominają w dużej mierze jego twórczość prozatorską, jeśli chodzi o treść i tematykę. Mamy tu niesamowite wydarzenia, nawiedzone miejsca, kosmiczne potwory czy bóstwa groźne dla człowieka. Napięcie budowane z wersu na wers nie jest jednak tak przekonujące, jak te dzielone na strony. Lovecraftowi nie wystarcza miejsca, by wciągnąć czytelnika w swój świat. Możemy docenić jakąś frazę, jednak nie „pochłonie” nas ona na wzór opowiadań. Wydaje mi się zresztą, że poezja nie nadaje się do wywoływania tego typu reakcji. Dystans czytelnika nie sprzyja grozie, a trudno dystansu nie nabierać, kiedy mamy do czynienia z komunikatem podanym za pomocą rymowanych wersów. My tak nie mówimy, to nie jest nasz język, to nie jest nasz świat. Nie nas dotyczy zagrożenie. Wszystko wydaje się podwójnie nierealne.

Niemniej warto z pewnością zajrzeć do tych strof. Z ciekawości. Z zamiłowania do Lovecrafta. Z chęci obcowania ze słowem bardziej niecodziennym, bardziej wyszukanym. Każdy znajdzie dobry powód.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2019-04-15 18:27:16
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Brzezińska, Anna - "Mgła"


 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

Fragmenty

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS