NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Fedyk, Karolina - "Skrzydła"

Corey, James S.A. - "Gry Nemezis"

Ukazały się

Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"


 Harkness, Deborah - "Cienie Nocy"

 Pilipiuk, Andrzej - "Karpie Bijem"

 Majka, Paweł - "Berserk. Spowiednik"

 Abbott, Tony - "Klątwa węża"

 Eames, Nicholas - "Krwawa Róża"

 Funke, Cornelia, del Toro, Guillermo - "Labirynt fauna"

 antologia - "Jednookie walety"

Linki

Kisiel, Marta - "Oczy uroczne"
Wydawnictwo: Uroboros
Cykl: Dożywocie
Data wydania: Marzec 2019
ISBN: 978-83-280-5163-8
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 320
Cena: 39,99 zł
Tom cyklu: 3Kisiel, Marta - "Oczy uroczne"

Marta Kisiel znów buszuje wśród istot nadprzyrodzonych, by wywołać lokalny kryzys w okresie świąteczno-noworocznym - „Oczy uroczne” to z jednej strony powrót do świata „Dożywocia”, z drugiej nowe historie i ostry komentarz społeczny.

Fani Lichotki i jej mieszkańców dostali nową powieść, której fabuła kontynuuje wątki z opowiadania „Szaławiła”, kierując historię Konrada, Licha i całej reszty na boczny tor. Autorka wielokrotnie wspominała, że pierwotnych bohaterów serii chce już zostawić za sobą, a „Oczy uroczne” są spełnieniem tych zapowiedzi. Dlatego rolę racjonalnego Konrada pełni tu Oda, a zamiast Licha i jego bamboszków występuje czort Bazyl z nietypowym zgryzem i wynikającą z tego wadą wymowy. Następuje też zmiana formy – wcześniejsze tomy przypominały raczej zbiory opowiadań, ten jest pełnoprawną powieścią z początkiem, rozwinięciem i zakończeniem.

Wydarzenia z powieści umiejscowione są na terenie dawnej Lichotki, gdzie Oda wybudowała dom skuszona oderwaniem się od świata. Tak jak jednak w „Dożywociu” niewiele jest scen spoza posiadłości, tak pobliskie miasteczko i lasy odgrywają ważną rolę w wydarzeniach nowego tomu. Trudno jednak byłoby oczekiwać innego rozwiązania, skoro wcześniejsze części opierały się na relacjach między mieszkańcami, których było znacznie więcej – nie było potrzeby wychodzenia poza domek i najbliższe okolice, materiału starczało i bez nadmiernej ingerencji świata zewnętrznego. Tak samo poprowadzona książka o Odzie okazałaby się jednak zbiorem dialogów z Bazylem przeplatanych okazjonalnymi wizytami płanetnika Rocha, dlatego nasza bohaterka zostaje lekarzem w lokalnej przychodni, a Bazyl w wyniku pewnego wydarzenia otrzymuje niańkę w postaci Michałka. W ten sposób zostajemy poprowadzeni przez miasteczko (ze szczególnym uwzględnieniem piekarni z bogatą ofertą cukierniczą) i poznajemy nowych bohaterów, Oda z kolei stawia czoła nie tylko marom wychodzącym z okazji przesilenia zimowego, od zawsze w tradycji ludowej czasu wyjątkowo sprzyjającego złym duchom, ale też rozwijającym się epidemiom odry i krztuśca. Przy czym w obydwu przypadkach musi zmierzyć się ze sprawami dla niej niezrozumiałymi – jako osoba niezwykle racjonalna i kładąca ufność w nauce, nie do końca pojmuje świat nadprzyrodzony, a w ogóle nie znajduje zrozumienia dla antyszczepionkowców opanowujących społeczność.

Oda nie jest zwykłym człowiekiem, a wiłą, chociaż o swoim dziedzictwie dowiedziała się na tyle późno, że nadprzyrodzony element jej samej staje się przeszkodą i przegrywa w zetknięciu z racjonalnym umysłem. Wątek dwoistej natury nie jest niczym nowym w literaturze, nie zaskakuje również wykorzystanie umiejętności z dwóch światów do pokonania przeciwnika. Oda na tym tle nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym, jednak trzeba przyznać, że zawsze miło otrzymać zgrabnie skonstruowany wątek kumulacji potencjału.

Siłą powieści jest język – jak zwykle w przypadku Marty Kisiel starannie użyty i stanowiący istotny czynnik popularności jej prozy. Każde zdanie jest dopracowane, precyzyjnie przekazując wszelkie niezbędne informacje, łącznie z pomniejszymi złośliwostkami i śmiesznostkami. Ten element niezmiennie w prozie autorki trzyma wysoki poziom i pozwala zachwycać się pięknie zbudowanymi zdaniami. Trzeba przyznać, że pisarze nie zawsze traktują język z taką pieczołowitością, co czasem odbija się na odbiorze ich dzieł.

Zastrzeżeniem może być fakt, że bohaterowie i ogólnie sytuacja początkowa w powieści jest ściśle powiązana z wydarzeniami, które opisane były w opowiadaniu „Szaławiła”, które początkowo było samodzielnym utworem, dostępnym na konwentach w formie papierowej, lub jako ebook w księgarniach internetowych. Później dołączono je do nowego wydania „Dożywocia”, a z racji nominacji do nagrody im. Janusza A. Zajdla znalazło się w zbiorze nominowanych opowiadań. Jak na utwór, który jest niezbędny, by w jakikolwiek sposób móc wejść w świat opisany w „Oczach urocznych”, jest to dystrybucja cokolwiek chaotyczna.

„Oczy uroczne”, chociaż tak bardzo odbiegają od dotychczas znanych bohaterów i formy cyklu, są, nomen omen, uroczą lekturą, w której nie brakuje ani miejsca na śmiech, ani na zadumę. Widać, że Marta Kisiel eksploruje nowe terytoria pisarskie, co część fanów może martwić, jednak z pewnością nie da się zarzucić jej powtarzalności pomysłów.Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2019-03-08 08:41:02
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Tigana - 10:44 08-03-2019
Urocza powieść.

Janusz S. - 12:24 08-03-2019
Czytałeś czy masz nastrój metaforyczny?

Tigana - 13:02 08-03-2019
Czytałem. Jak ktoś lubi klimaty z poprzednich książek Kisiel to i tym razem nie będzie zawiedziony. Duży plusik za nawiązanie do współczesnych kłopotów ze szczepionkami.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Nawiedzenia"


Wygraj "Ostatniego strażnika"


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Sullivan, Michael J. - "Śmierć Dulgath"


 Wójtowicz, Milena - "Vice versa"

 Sullivan, Michael J. - "Róża i cierń"

 Heinlein, Robert A. - "Hiob. Komedia sprawiedliwości"

 Szostak, Wit - "Poniewczasie"

 Sullivan, Michael J. - "Wieża Koronna"

 Sweterlitsch, Tom - "Świat miniony"

 Baxter, Stephen - "Masakra ludzkości"

Fragmenty

 Eames, Nicholas - "Krwawa Róża"

 Wójtowicz, Milena - "Vice versa"

 Christopher, Adam - "Ciemność nad miastem"

 Warren, Ed i Lorraine & Chase, Robert David - "Nawiedzenia. Historie prawdziwe"

 Guzek, Marcin A. - "Szare Płaszcze: Rubież"

 Babraj, Rafał - "Dystrykt Warszawa"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Heinlein, Robert A. - "Hiob. Komedia sprawiedliwości"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS