NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

Ukazały się

Saulski, Arkady - "Krew kamienia"


 McClellan, Brian - "Krew Imperium"

 Watts, Peter - "Ognisty deszcz"

 Kristoff, Jay - "Bezświt"

 Kain, Dawid - "Wszystkie grzechy korporacji Somnium"

 Derleth, August - "Maska Cthulhu"

 McDonald, Ed - "Upadek Wron"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

Linki


Polska fantastyka 2019 r. - co nas czeka?

Mamy już za sobą początek roku, więc wydawcy powoli odkrywają karty i już mniej więcej wiemy, co ciekawego czeka nas w bieżącym roku; mamy za sobą pierwsze niezłe premiery, jak chociażby „Gdzie śpiewają diabły” Magdaleny Kubasiewicz. Tak jak w poprzednim roku, dostępne nam informacje dotyczące polskiej fantastyki (plus kilka spekulacji) postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu i zaprezentować.

Na początek zła wiadomość, na kolejną powieść Roberta M. Wegnera z cyklu „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” nie ma co w roku 2019 roku liczyć. Podobnie ma się rzecz z Krzysztofem Piskorskim, który na razie koncentruje się na pracach związanych z fabularno-planszową grą „Tainted Grail” i plany literackie odkłada na późniejszy czas. Dużą i bardzo oczekiwaną niespodzianką byłaby nowa książka Andrzeja Sapkowskiego. Wszak premiera serialu „Witcher” będzie sporym wydarzeniem medialnym i aż się prosi o coś więcej niż wznowienie dotychczasowych książek w „filmowej” okładce. Rozczarowani mogą się również poczuć fani „Mitoświata” – do uniwersum wykreowanego przez Pawła Majkę powrócimy najwcześniej w 2020 roku.

Na co zatem czekać? Potwierdzona, na maj, jest premiera najnowszej książki Jacka Dukaja zatytułowana „Po piśmie” – nie będzie to powieść, a raczej rozprawa na temat współczesnego świata i jego przyszłości. O planach Anny Kańtoch wiemy na pewno, że kończy prace nad kolejnym kryminałem o wdzięcznym tytule „Pokuta”. Dodatkowo wydawnictwo Powergraph ma w planach wznowienie „Zabawek diabła”, krążyły również plotki o trzecim tomie przygód Domenica Jordana. Z „Poniewczasie” w maju ucieszą się fani Wita Szostaka, a w dalszej perspektywie szykują się smakowite kąski: „Distortion” Cezarego Zbierzchowskiego i „Baśń o wężowym sercu” Radka Raka.


Wartościową pozycją może okazać się nowa antologia wydawnictwa SQN – tym razem zaprezentowane zostaną opowiadania polskich autorek w zbiorze „Harda Horda”. Zresztą wygląda na to, że SQN mocniej stawia na rodzimą fantastykę – po książkach Radlak i Malinowskiej szykują się kolejne premiery, jak choćby „Reguła zakonu” Piotra Górskiego czy „Skrzydła” Karoliny Fedyk.
Bardzo intensywnie zapowiada się bieżący rok dla Roberta J. Szmidta. Oprócz już wydanych „Szczurów Wrocławia. Krat”, możemy spodziewać się „Ostatniej misji Asgarda”, trzeciego tomu „wrocławskiego” Metra, a autor myśli m.in. jeszcze o zbiorze wszystkich dotychczas napisanych opowiadań (plus kilku nowych) oraz kontynuacjach serii „Samotności Anioła Zagłady” i „Kroniki Jednorożca”.

Na laurach na pewno nie spocznie Jakub Ćwiek – fani Lokiego czekają na nowe, zmienione losy bohatera w powieściach „Ochłap sztandaru” i „Kill’em all”. Do tego dochodzi kontynuacja „Stróży”, a znając autora, na pewno trzyma on w rękawie jeszcze jakiś ciekawy projekt.

Zapracowany będzie Jacek Piekara – jeśli utrzyma on (i Fabryka Słów) tempo z poprzedniego roku, to czekają nas co najmniej dwie wizyty w świecie Inkwizycji i kilka wznowień wcześniejszych utworów. Na dzisiaj nieco skromniej przedstawiają się plany Andrzeja Pilipiuka. Potwierdzony jest tylko kolejny zbiór opowiadań („Zły las”), ale trudno uwierzyć, żeby skończyło się na jednej pozycji. Cykl o peerelowskich wampirach dobrnął chyba szczęśliwego(?) finału, jednak w odwodzie pozostaje zawsze niezawodny Jakub Wędrowycz.

Nowe książki zapowiedzieli już Andrzej Ziemiański (następny tom o Virionie), Adam Przechrzta (kontynuacja historii Razumowskiego) i Marta Kisiel (powrót do bohaterów „Szaławiły”) w powieści „Oczy uroczne”. Zresztą Uroboros coraz odważniej wkracza do polskiej fantastyki i lada dzień możemy się spodziewać chociażby „Cieni Nowego Orleanu” Macieja Lewandowskiego.


Wciąż czekamy na nowe książki Mai Lidii Kossakowskiej, Jarosława Grzędowicza, Romualda Pawlaka, Michała Gołkowskiego (na pewno będą jeden czy dwa tytuły) czy Marcina Mortki. Nowe teksty powinni opublikować także Wojciech Zembaty (zakończenie „Głodnego słońca”), Arkady Saulski („Serce lodu”) czy Marcin Podlewski, który zarzucił klimaty SF i w „Księdze zepsucia” zwraca się ku fantasy.

Dobrze dzieje się na polskiej scenie horroru – jest kilka niewielkich wydawnictw, które coraz śmielej publikują polskich twórców. Vesper chce wydać „Inkuba” Artura Urbanowicza; a to wierzchołek góry lodowej. Podobnie mają się sprawy z planami Genius Creations: tu jak zwykle wiele jest zapowiedziane, ale co i kiedy ujrzy światło dzienne – na razie nie wiadomo.

Mamy koniec lutego, ale nadal wiele z wydawniczych zapowiedzi jest dla nas zagadką. Być może już niedługo, na Pyrkonie lub Warszawskich Targach Książki, zostaną obwieszczone interesujące premiery; w tym zakresie jeszcze więcej możemy się spodziewać po zapowiedziach na drugą połowę roku. Będziemy ich wyglądać, bo dobrych powieści nigdy dość, a kilku ważnych autorów na razie milczy.Autor: Adam Szymonowicz


Dodano: 2019-02-27 13:42:26
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

nosiwoda - 19:49 01-03-2019
Phhhhrrrr. Domyślam się, że sam tak powiedział/napisał?

Tigana - 19:31 01-03-2019
W ramach suplementu - szykuje się "Symfonia życia" Marcina Przybyłka. Ponoć ma to być jego najlepsza książka.

Shadowmage - 10:07 01-03-2019
I to są dobre wieści :)

agrafek - 11:55 28-02-2019
Od Majki kolejnego tomu Mitoświata w tym roku nie będzie (może trafi się gdzieś opowiadanie o Koryckim), ale w okolicach kwietnia powinno ukazać się: "Jedyne" ("nowa" powieść w innym świecie) a w okolicach wakacji: "Berserk: Spowiednik".
Pozdrowienia!

Beatrycze - 11:11 28-02-2019
Cykl o Madsie nie był może jakoś strasznie ambitny, ale go szczerze lubiłam. Już straciłam nadzieję na zakończenie, więc wiadomość cieszy. Chętnie przeczytym, bo intryga została zawikłana (i ciekawa jestem, czy przypadkiem ktoś bohatera nie oszukał, pokazując mu kamienny posąg i wmawiając, że to zaklęta ukochana).

Shadowmage - 08:29 28-02-2019
O Cholewie nie wiadomo, ale jego książki tak co rok z hakiem, więc jeśli już, to spodziewałbym się czegoś późną jesienią.

Janusz S. - 17:18 27-02-2019
Nazwisko "Grzędowycza" podano z literówką.
M. Mortka skończył pisać trzeci tom "Przygód Madsa Voortena" pod roboczym tytułem "Ostatni szlak". Nie wiem czy wyjdzie w tym roku, ale z pewnością można autora dopytać na fb.

ivo - 17:17 27-02-2019
A co z Cholewą? Można liczyć na coś nowego?

Komentuj


Konkurs

Wygraj drugi Kroniki World of Warcraft


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"


 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"

 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS