NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Mammay, Michael - "Planeta"

Sanderson, Brandon - "Droga królów" (twarda okładka)

Ukazały się

Campbell, Jack - "Przestrzeń zewnętrzna: Nieugięty"


 Žamboch, Miroslav - "Bakly. W objęciach śmierci", tom 2

 Lebbon, Tim - "Milczenie"

 Śmigiel, Łukasz - "Daemon"

 Black, Holly - "Królowa niczego"

 Jameson, Hanna - "Ostatni"

 Pilipiuk, Andrzej - "Przyjaciel człowieka"

 Jensen, Danielle L. - "Królestwo Mostu"

Linki

Novik, Naomi - "Moc srebra"
Wydawnictwo: Rebis
Tytuł oryginału: Spinning Silver
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Data wydania: Styczeń 2019
ISBN: 978-83-8062-459-7
Oprawa: twarda
Format: 132x202
Liczba stron: 512
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 2018Novik, Naomi - "Moc srebra"

Naomi Novik zabiera czytelników w środek walki między demonicznymi siłami, które bez mrugnięcia okiem poświęcają śmiertelników dla osiągnięcia celów. „Moc srebra” opowiada o chwili, kiedy pionki w grze zaczynają się buntować.

Dawno, dawno temu, żyła dziewczyna, o której mawiano, że potrafi przemienić srebro w złoto. Nie była córką młynarza, a kiepskiego lichwiarza, nie było w tym nic z magii, tylko zmysł handlu i talent w odbieraniu długów, ale jedno się zgadza – nieopatrznie wypowiedziana ojcowska pochwała przysparza jej wielki kłopot w postaci króla Starzyków, na wpół demonicznych istot sprowadzających zimę i grabiących złoto. Mirjem staje przed trzema próbami, które zapoczątkują niezwykły ciąg wydarzeń sięgający dworu carskiego i postawią na szali przetrwanie całej krainy wyniszczanej przedłużającymi się zimami.

Autorka koncentruje opowieść na trzech młodych dziewczynach: pochodzącej z żydowskiej rodziny Mirjem, niechcianej i nieładnej córce bojarskiej Irinie oraz biednej, ale bardzo pracowitej i uczciwej Wandzie. Każda z nich jest świadoma ograniczeń, jakie postawił przed nimi świat w postaci późnośredniowiecznych terenów wschodniej Europy – Litwas to kraj, którego poszczególne elementy czerpią z litewskiej i ruskiej tradycji, ale nie jest to generyczne średniowiecze znane nam z fantasy. To surowe miejsce, pełne lasów, biednych poddanych i bogatych panów, gdzie nie ma miejsca na bohaterów i nawet karczm brak. Lichwiarz odbiera długi nawet w towarze, bo obrót pieniężny na wsi jest znikomy, łatwiej odebrać futro i sprzedać w pobliskim mieście niż liczyć, że dłużnik sam kiedykolwiek zbierze potrzebną kwotę w gotówce. Ojciec ma prawo dysponować dziećmi dowolnie – odczuła to Wanda, która została zatrudniona u rodziny Mirjem w ramach spłaty długu, który jej rodzic zaciągnął i więcej przepił i przegrał niż faktycznie wydał na leczenie żony. Irina, jako bojarska córka, żyje tylko jako potencjalny element gry politycznej, której zwieńczeniem będzie małżeństwo, zawarte najpewniej wbrew jej woli.

Naomi Novik nie ma litości dla swoich bohaterek i każda z nich musi stanąć przed zagrożeniem, które wyzwoli w niej nowe siły, a czasem i nadnaturalne moce. Nie obywa się bez oderwania od rodziny, bliskich ludzi, spotkań z demonami, spisków i walk na śmierć i życie. To właśnie te młode kobiety nie poddają się przeciwnościom i nieustannie szukają dróg wyjścia, które pozwolą im uratować siebie i krainę. Negocjują, ciężko pracują i mają w sobie więcej determinacji niż spodziewały się same po sobie. Przy tym: mają rodziny, od tych kochających bezwarunkowo do patologicznych, z których próbują się wyrwać.

„Moc srebra”, chociaż żongluje zarówno intrygami politycznymi, jak i problemami najbiedniejszych poddanych, a głos oddaje różnym bohaterom, jest lekturą niezwykle przyjemną. Bohaterowie mają zróżnicowane charaktery, które dobrze korelują z ich rolami, ale nie są krystalicznie czyści. Irina jest równie wyrachowanym graczem w intrygach jak jej ojciec. Mirjem nie ma obiekcji, by doprowadzić do upadku swego męża. Zaś Wanda bez skrupułów kłamie ojcu, by osiągnąć cel. Jedno można o nich powiedzieć – nie są damami w opałach, które trzeba ratować. Ratują się same.

Naomi Novik napisała książkę, której blisko pod wieloma względami do legend i podań ludowych. To urealniona wersja nieistniejącej baśni o walce dwóch władców i o tym, jak do tego doprowadziły ich żony. To powieść, w której działają baśniowe zasady magii, ale sam świat tej magii nie pożąda i nie gloryfikuje.Autor: Gabriela Nina Piasecka
Dodano: 2019-02-07 15:11:07
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

King, Stephen - "Instytut"


 Flint, Eric - "1632"

 Simmons, Dan - "Zimowe nawiedzenie"

 Butcher, Jim - "Zmiany"

 Tolkien, J.R.R. - "Upadek Gondolinu"

 Cherezińska, Elżbieta - "Wojenna korona"

 Raduchowska, Martyna - "Fałszywy Pieśniarz"

 Abercrombie, Joe - "Szczypta nienawiści"

Fragmenty

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

 Dick, K. Philip - "Możemy cię zbudować"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Archer, K.C. - "Instytut" #1

 Lebbon, Tim - "Milczenie"

 Maszczyszyn, Jan - "Necrolotum"

 Jensen, Danielle L. - "Królestwo Mostu"

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS