NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kristoff, Jay - "Bezświt"

Weeks, Brent - "Gorejąca biel", część 1

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Nieściur, Sławomir - "Blokada"

 antologia - "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"

 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

 Kamiński, Tomasz - "Polowanie"

 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

Linki

Corey, James S.A. - "Gorączka Ciboli"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Expanse
Tytuł oryginału: Cibola Burn
Tłumaczenie: Marek Pawelec
Data wydania: Listopad 2018
ISBN: 978-83-66065-30-7
Oprawa: twarda
Liczba stron: 596
Cena: 39,00 zł
Rok wydania oryginału: 2014
Tom serii: 4Corey, James S.A. - "Gorączka Ciboli"

Czwarta część „Ekspansji” przynosi to, za co czytelnicy pokochali poprzednie tomy. Niemniej, po czterech powieściach cyklu można odnieść wrażenie, że serii przydałby się jakiś restart, albo mocny fabularny kop. Choć doprawdy trudno się do tej powieści na serio przyczepić. To nadal doskonała, rozrywkowa i niegłupia space opera, która nawet z lekką zadyszką potrafi zakasować konkurencję.

Tym razem fabuła rozgrywa się głównie na planecie. Po tym, jak otworzyły się „wrota” i jak w poprzedniej części doszło do konfliktu z tym związanego, sytuacja wydaje się unormowana. Ale to tylko pozory. Na nowo odkrytej planecie, jednej z – potencjalnego – tysiąca w „wyludnionej” części galaktyki dochodzi do konfliktu między ludzkimi „dzikimi lokatorami” a korporacją i jej naukowcami. Rozjemcą, czy raczej: mediatorem, zostaje mianowany James Holden (wraz z załogą). To zdecydowanie bardzo szczególny awans, ale jednocześnie bardzo logiczny biorąc pod uwagę, na jaką opinię zapracował wraz z załogą Rosynanta przez tych pięć powieściowych lat. Nic jednak nie wygląda tak, jak może się to wydawać na początku. Wszystkie znaczące siły stojące za misją Rosynanta mają, jak zwykle, ukryte intencje. Tak samo, jak i strony konfliktu. Każdy gra we własną grę. I choć niektórym jej uczestnikom czytelnik chce kibicować w sposób naturalny (bo czy w czwartej części cyklu można lubić korporacje, wiedząc, czego sprawcami były wcześniej?), to jednak i pod tym względem też nie ma oczywistego wyboru. Jedynymi sprawiedliwymi pozostają w tym przypadku dzielni bohaterowie. Ale i bezstronność oraz szczera chęć doprowadzenia do pokojowego rozwiązania konfliktu może oznaczać kłopoty i koszty. Również innego rodzaju niż to może się zapowiadać na początku.

W „Gorączce Ciboli” na scenę wkraczają nowi bohaterowie, czyli wszystko rozgrywa się jak dotychczas – ich wątki napędzają fabułę i wciągają głównych bohaterów w jej wir. Jak wcześniej, znajdują swoje rozwiązanie w tej powieści. To jest najbardziej satysfakcjonująca składowa część fabuły. Czytelnik nie musi się martwić, że będzie musiał czekać miesiącami (czy latami) na poznanie kontynuacji przygód bohaterów. Nie ma irytującego zawieszenia akcji w finale. Mimo to w dalszym ciągu autorzy odsłaniają pod koniec nowe pola rozgrywki, które ekscytują potencjałem. Zatem, mimo że „wszystko” się kończy w finale, to tak naprawdę nie kończy się nic. Wracając do bohaterów, niektórzy mają swojsko brzmiące imiona. Na przykład Basia – choć to mężczyzna. Lub jego dzieci: Jacek i Felcia. Ale to tylko ciekawostka, fabuła nie dodaje im polskości na siłę.

Za każdym razem po lekturze (czy raczej odsłuchaniu) powieści z tego cyklu jestem usatysfakcjonowany tym, jak autorzy traktują czytelników. Widać po raz kolejny, że świat jest przemyślany, jego rozwój również. Potwierdza to choćby epilog, w którym Avasarala przedstawia Bobbi możliwe, a raczej pewne konsekwencje wydarzeń na odległej planecie. W szczególności zagrożenia z tym związane. Dodajmy do tego jeszcze świadomość niektórych bohaterów odnośnie tego, w jaką część kosmosu trafia ludzkość i co się z tym wiąże. Jako wisienkę na torcie – taki dosyć „przyziemny” element w stosunku do całości, jakim są konsekwencje zetknięcia się ze sobą dwóch całkowicie obcych „biosfer” i nieznane jeszcze implikacje tegoż. Oczywiście, autorzy nadal konsekwentnie tworzą ten cykl jako rozrywkową science fiction. Nie znajdziemy w nim zatem głębszych refleksji naukowych, czy odważnych spekulacji. Niemniej, sam fakt, że udowadniają, iż nie umykają im tego typu kwestie, wskazuje na to, że czytelników traktują poważnie, a nie jak bezrefleksyjnych „połykaczy” fantastycznej pulpy.

Jednak zastanowić się należy, czy fabularny schemat, według którego historia jest opowiadana, nawet tak atrakcyjnie podawany i okraszany konsekwentną budową większej historii, może być długo powielany. „Gorączka Ciboli” to ledwie półmetek opowieści. „Ekspansja” ma liczyć dziewięć części, ósma zadebiutuje w 2019 r. A finałowa zapewne w ciągu roku lub dwóch lat po niej. Zatem do końca droga wciąż jest długa. Niedługo przyjdzie się o tym przekonać, ponieważ polski wydawca pozostaje wciąż konsekwentny, jeśli chodzi o premiery kolejnych tomów. Liczę, że „kostnienie” opowieści w sprawdzonym schemacie nie będzie czytelniczo bolesne ani zniechęcające.Autor: Roman Ochocki
Dodano: 2019-01-17 17:28:50
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"


 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS