NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

Sanderson, Brandon - "Wśród gwiazd"

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Seltzer, David - "Omen"
Wydawnictwo: Vesper
Tytuł oryginału: Omen
Tłumaczenie: Lesław Haliński
Data wydania: Październik 2018
ISBN: 978-83-7731-315-2
Oprawa: twarda
Format: 145x205 mm
Liczba stron: 248
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 1976Seltzer, David - "Omen"

Dawna zaległość


Kinowa wersja „Omenu” w reżyserii Richarda Donnera z 1976 roku przeszła do klasyki kina grozy. Jej powieściowa wersja już nie tak bardzo. Jestem w stanie zaryzykować, że większą rozpoznawalnością cieszy się parodystyczny „Dobry omen” Neila Gaimana i Terry'ego Pratchetta. Wystarczy wspomnieć, że w Polsce musieliśmy czekać aż dotąd na tłumaczenie książki Davida Seltzera. Czy było warto?

Relacja między powieścią a filmem jest tu dość specyficzna. Seltzer jest zarazem autorem książki i scenariusza filmowego. Choć w Stanach Zjednoczonych powieść ukazała się wcześniej, to raptem dwa tygodnie, a zatem nie możemy powiedzieć, że „Omen” Donnera był ekranizacją powieści Seltzera. Należałoby raczej książkę potraktować jako formę promocji filmu, tak jak czasem robi się to dziś, z tą różnicą, że ze względów produkcyjnych udało się ją wypuścić przed premierą kinową. Jednocześnie podwójne autorstwo Seltzera (scenariusza i powieści) sprawia, że utwory te mocno się do siebie zbliżają. Choć oczywiście scenarzysta nie ma wielkiego wpływu na montaż i interpretację reżysera, więc rozkład akcentów może być (i jest) trochę inny.

Sama historia nie jest szczególnie złożona. Jej bohaterami jest rodzina Thornów: Jeremy, amerykański ambasador stacjonujący w Wielkiej Brytanii, jego żona Katherine, zmagająca się z depresją i samotnością, oraz Damien – adoptowany syn, który zajął miejsce zmarłego po porodzie biologicznego potomka Thornów. Rodzina ambasadora żyje dostatnie w okazałej rezydencji, jednak warunki te nie wpływają dobrze ani na psychiczny stan Katherine, ani na rozwój Damiena. Chłopiec wydaje się wyjątkowo cichy, trochę apatyczny i... na wskroś zły. Nic dziwnego, w końcu jest zapowiadanym przez Biblię antychrystem. Czy Thornowie dowiedzą się o bluźnierczym dziedzictwie Damiena? Jak sobie z tym poradzą?

Omen jest ciekawą historią. Choć osobiście nie przepadam za horrorami chrześcijańskimi – a z takim mamy do czynienia, bo nawet jeśli centralną postacią jest antychryst, to ostatecznie jego istnienie dowodzi prawdziwości przekazu Apokalipsy, ergo: Biblii. Niemniej trudno obiektywnie odmówić Seltzerowi umiejętnego stopniowania napięcia oraz tworzenia świetnego klimatu. Doskonale wychodzi mu także balansowanie między złem metafizycznym a umysłową chorobą, podawanie w wątpliwość utartych postaw etycznych itp. To przemyślana powieść, która nie dodaje wiele do wersji kinowej, lecz pozwala podkreślić pewną problematykę filmu, która przy warstwie wizualnej może nam najzwyczajniej umknąć.

Plusem powieści jest też jej zwartość. Książka liczy 240 stron, a znajdują się w niej dwa posłowia (samego Seltzera oraz Mateusza Zimmermana) oraz ilustracje Krzysztofa Wrońskiego. Natomiast „Omen” wolny jest od powszechnego dziś przegadania. Dostajemy dawkę solidnych emocji, a w horrorze ma to przecież pierwszorzędne znaczenie. Choć książka Seltzera nie jest doskonała, i choć film zasłużenie zyskał większy rozgłos, to polecam tę krótką, zadowalającą przygodę czytelniczą wszystkim, którzy lubią horrory bazujące na klimacie i napięciu, zamiast na krwawej brutalności.Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2019-01-07 11:03:39
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS